Odmrożenie złotego?

 (czwartek, 25-11, 8:50)

Glapiński (RPP): istnieje jeszcze przestrzeń do wzrostu stóp procentowych.
Polska: w listopadzie indeks PMI dla przemysłu wzrósł bardziej od prognoz.
FT: Polska jest bliżej odmrożenia środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
Agencja ratingowa S&P zrewidowała w dół swoje prognozy dla Polski dot. przyszłorocznego wzrostu gospodarczego.
Koronawirus w Polsce: wczoraj odnotowano najwyższą liczbę nowych zachorowań i zgonów w 4-fali pandemii.
W USA wykryto pierwszy przypadek koronawirusa Omikron. 
 Kalendarz Eko: inflacja PPI w Eurolandzie, amerykańskie raporty Challengera i jobless claims, wystąpienia publiczne trzech polityków Fed oraz spotkanie OPEC.

Za nami
Początek grudnia przyniósł kontynuację korekty wzrostowej złotego.   ● [NBP]   Na korzyść naszej waluty przemówił prezes NBP - Adam Glapiński twierdząc, że „jest przestrzeń do wzrostu stóp procentowych” w Polsce, a „złoty ma tendencję do wzrostu”. Jego słowom towarzyszyły działania Narodowego Banku Polskiego, który przeprowadził wczoraj pierwszą od maja 2020 operację dostrajającą otwartego rynku, aby zmniejszyć nadpłynność sektora bankowego.   ● [PMI, PL-EU]   Odbicie PLNa wzmocnił wyższy od oczekiwań wynik indeksu PMI polskiego sektora przemysłu w listopadzie (54,4 pkt vs prognoza 54 pkt; poprzednio 53,8 pkt). Wskaźnik zasygnalizował przyspieszenie tempa wzrostu, któremu towarzyszyły wyzwania dotyczące: silnej presji cenowej oraz problemów z rekrutacją pracowników. Naszej walucie sprzyjał także artykuł w Financial Times, który zasugerował, że Polska jest bliżej odmrożenia środków z unijnego Funduszu Odbudowy.   ● [Covid-19, S&P]   Hamulcem umocnienia naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,6075, USD/PLN min. 4,0641) były rekordowe liczby nowych zachorowań (29 064) oraz zgonów (570), w czwartej fali pandemii w Polsce. Obciążeniem dla złotego była również spadkowa rewizja prognoz dotyczących przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w naszym kraju, dokonana przez agencję ratingową Standard & Poor's (z 5,3% do 5%).   ● [USA]   Nastroje wokół PLNa oraz innych ryzykownych aktywów pogorszyła wiadomość o wykryciu pierwszego przypadku koronawirusa Omikron w USA (DJIA: -1,34%), co wspierało bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1302). Źródłem makro-optymizmu zielonej waluty były też lepsze od prognoz dane z USA nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP oraz aktywności w przemyśle wg ISM (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

 

Przed nami
   ● [USA]   Apetizerem przed jutrzejszymi payrolls'ami będzie dzisiejszy zestaw danych nt. planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach. Lepsze raporty Challengera i jobless claims poprawią pozycje wyjściową dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300), a słabsze ją pogorszą (punkt oporu: 1,1360) . Tak czy siak złoty i pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie wobec rywala z USA (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,6000, punkt oporu: 4,7000; USD/PLN punkt wsparcia: 4,0500, punkt oporu: 4,1500). Oprócz wyników z amerykańskiego rynku pracy w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane o inflacji PPI w strefie euro oraz wystąpienia trzech polityków Fed (Bostica, Quarlesa i Daly).   ● [OPEC]   Inwestorzy czekają także na ustalenia z dzisiejszego spotkania OPEC+, na którym zapadną decyzje dot. celów produkcji ropy w styczniu. Wobec ostatniej zniżki cen ropy (-15% w ostatnich 5 dniach) oraz groźby spadku popytu na ten surowiec, analitycy spodziewają się, że kartel i jego sojusznicy wstrzymają się ze zwiększeniem wydobycia. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.