Wejście ministra

 (wtorek, 14-12, 8:00)

Reuters: twarde stanowisko Ziobry wobec unijnego komisarza sprawiedliwości przekreśliło nadzieje na porozumienie ws. wypłaty środków z Funduszu Odbudowy.
Łon (RPP): dotychczasowa skala podwyżek [stóp NBP] była na tyle znacząca, że będzie ona w stanie doprowadzić stopniowo do spadku inflacji.
W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy zgon z powodu koronawirusa Omikron.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w strefie euro, bilans płatniczy Polski oraz inflacja PPI w USA.

Za nami
● [TRY]   Początek tygodnia przyniósł kolejne zawirowania na rynku tureckiej liry. Kurs USD/TRY zbliżył się do granicy 15,00 (max. 14,57) z powodu obaw przed skutkami polityki gospodarczej prezydenta Erdogana oraz spodziewanej w czwartek następnej obniżki stóp TCMB. I to właśnie turecki bank centralny przyszedł na ratunek lirze poprzez sprzedaż swoich rezerw dolarowych na rynku walutowym.   ● [PLN]   Wydarzenia na rynku TRY odbiły się czkawką pozostałym walutom spod znaku EM. Dodatkową anty-reklamę zrobił PLNowi minister sprawiedliwości RP Zbigniew Ziobro, który na łamach Financial Times powiedział, że Polska powinna zawiesić płatności do budżetu EU, jeśli Bruksela będzie eskalować spór o praworządność. Jeszcze jednym zmartwieniem złotego stał się artykuł, w którym analityk Reutersa postawił pogląd, że twarde stanowisko Ziobry wobec unijnego komisarza sprawiedliwości przekreśliło nadzieje na odblokowanie przyznanych Polsce środków z Funduszu Odbudowy (36 mld EUR). Naszej walucie nie pomógł też (EUR/PLN max. 4,6433, USD/PLN max. 4,1168) głos Eryka Łona z RPP, który stwierdził, że dotychczasowa skala podwyżek była na tyle znacząca, że będzie ona w stanie doprowadzić stopniowo do spadku inflacji   ● [GBP]   Wśród przegranych wczorajszej sesji walutowej znalazł się również brytyjski funt (GBP/USD min. 1,3191). Szterling stracił po tym, jak premier UK powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania stoi przed "falą przypływu" zakażeń koronawirusem Omikron i że dwie dawki szczepionki nie wystarczą, aby go powstrzymać. Wczoraj Boris Johnson poinformował również o pierwszej ofierze śmiertelnej nowego wirusa.

Przed nami
Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się nowe dane makro z gospodarek Eurolandu, Polski oraz Stanów Zjednoczonych.   ● [EZ]   Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat poda październikowy wynik produkcji przemysłowej w strefie euro. Jej oczekiwany wzrost (m/m) mógłby pokrzepić wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1310) .   ● [PL]   W drugiej części dnia (tj. o g. 14:00) Narodowy Bank Polski opublikuje październikowe dane o bilansie płatniczym naszego kraju. Prognozowane zmniejszenie deficytu na rachunku bieżącym podreperowałoby konto złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500), zaś jego pogłębienie je uszczupli (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [MNB]   W tym samym czasie ogłoszona zostanie decyzja Narodowego Banku Węgier ws. poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki o następne 30 punktów bazowych (do 2,40%).   ● [USA]   Pół godziny później (tj. o g. 14:30) dowiemy się jak w listopadzie kształtowały się ceny producentów w USA. Przewidywany dalszy wzrost dynamiki inflacji PPI może poprawić pozycje wyjściową dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260) przed rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem Fed (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w jutrzejszym Alercie FX24).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.