Omikron i Rosja straszą

  (poniedziałek, 6-12, 8:50)

 Rynek pracy w USA: w listopadzie wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym był najmniejszy od grudnia 2020, natomiast stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom od 21 m-cy.
Georgieva (MFW): ostatnie prognozy dot. wzrostu gospodarczego na świecie zostaną prawdopodobnie obniżone z powodu pojawienia się koronawirusa Omikron.
ISM: w listopadzie aktywność w amerykańskim sektorze usług była najwyższa w historii badania (tj. od 1997).
Bild: Rosja planuje zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix). 

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się mieszane i niewiele wniosły do rynkowej układanki. Z jednej strony wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym był najmniejszy od grudnia 2020 (210 tys. vs prognoza 550 tys.), a z drugiej stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom od 21 miesięcy (4,2% vs prognoza 4,5%). Mimo pierwszej negatywnej reakcji dolara (EUR/USD max. 1,1334) inwestorzy uznali, że listopadowy raport Departamentu Pracy nie zniechęci polityków Fed do zwiększenia tempa taperingu na grudniowym posiedzeniu. Dodatkowym makro-wsparciem dla zielonej waluty stał się najwyższy w historii badania (tj. od 1997) wynik indeksu ISM dla sektora usług USA w listopadzie (69,1 pkt vs prognoza 65 pkt).   ● [MFW]   Amerykańskiej walucie pomógł też (EUR/USD min. 1,1266) jej status bezpiecznej przystani po tym jak dyrektor MFW Kristalina Georgieva powiedziała, że ostatnie prognozy Funduszu dot. wzrostu gospodarczego na świecie zostaną prawdopodobnie obniżone z powodu pojawienia się koronawirusa Omikron. Globalny wzrost awersji do ryzyka (DAX: -0,61%, S&P500: -0,84%) zatrzymał odbicie złotego (EUR/PLN max. 4,6049, USD/PLN max. 4,0804).   ● [GBP]   Antybohaterem piątkowej  sesji walutowej stał się funt (GBP/USD min. 1,3215, GBB/PLN min. 5,3764). Notowania szterlinga podkopała wypowiedź Michaela Saundersa z Banku Anglii (który na ostatnim posiedzeniu BoE głosował za podniesieniem stóp), że potrzebuje więcej informacji nt. nowej mutacji wirusa zanim ponownie poprze wniosek o podwyżkę stóp.   ● [BTC]   Nerwowy weekend mają za sobą posiadacze kryptowalut. Cena Bitcoina spadła o ponad 20% do min. 44 582 USD. Wyprzedaż nastąpiła, gdy inwestorzy uciekali z ryzykownych aktywów w obawie, że koronawirus Omikron wyhamuje ożywienie gospodarcze na świecie.

Przed nami
   ● [Sentix, scenariusze]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko, jedyna warta odnotowania publikacja to indeks Sentix. Poinformuje on nas o aktualnych nastrojach i poziomie zaufania inwestorów europejskich. Ich prognozowane pogorszenie mogłoby zdeprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1265) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1000). W przypadku pozytywnego makro-zaskoczenia waluty EU powinny stanąć na nogi (punkt oporu EUR/USD: 1,1335; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,0000).   ● [Eko-tydzień]   Z punktu widzenia złotego kluczowym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie środowe posiedzenie RPP. Obecnie na rynku gra toczy się nie o to, czy Rada dokona kolejnej podwyżki stóp, tylko o ile je podniesie. Analitycy wahają się między 50 a 75 pb. Na rynkach globalnych największe makro-emocje budzi piątkowa publikacja amerykańskiej inflacji CPI, która może przesądzić o zwiększeniu tempa redukcji skupu aktywów na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fed. Niezależnie od tych wydarzeń inwestorzy pozostają zakładnikami nowych informacji nt. koronawirusa Omikron. Dodatkowym zmartwieniem dla walut CEE, w tym złotego jest sobotni news niemieckiego dziennika Bild, że Rosja planuje zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.