Jastrzębi gołąb

  (piątek, 10-12, 8:50)

 Glapiński (NBP): kolejne podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne jeśli nie pogorszy się koniunktura.
 Reuters: na grudniowym posiedzeniu ECB politycy będą debatować nt. tymczasowego zwiększenia programu skupu aktywów.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najniższa od ponad 52 lat.
 Agencja Fitch uznała chińskiego giganta deweloperskiego Evergrande za niewypłacalnego.
 Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan. 

Za nami
   ● [RPP]   W czwartek inwestorzy z rynku PLN  wciąż analizowali krajową politykę pieniężną. Podczas konferencji, która miała wyjaśnić przesłanki środowej podwyżki stopy referencyjnej NBP o 50 pb., przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział, że jej zamiarem jest doprowadzenie inflacji w średnim okresie do celu Narodowego Banku Polskiego (tj. 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy). Ponadto prezes NBP zasugerował, że kolejne podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne jeśli nie pogorszy się koniunktura. Ten przekaz konferencji został odebrany na korzyść złotego (EUR/PLN min. 4,5969, USD/PLN min. 4,0676).   ● [ECB]   Zewnętrznym wsparciem dla PLNa i pozostałych walut regionu CEE stały się przecieki Reutersa z Frankfurtu. Agencja podała, że podczas najbliższego posiedzenia ECB (16 grudnia) politycy Banku będą debatować nt. tymczasowego zwiększenia skupu aktywów w ramach programu APP. Naturalnym przegranym tych rewelacji było euro.   ● [USA]   Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,1278) sprzyjała również wiadomość o najniższej od ponad 52 lat liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (184 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 227 tys.).   ● [ChRL]   Dolar korzystał też ze swojego statusu bezpiecznej waluty, po tym jak agencja ratingowa Fitch uznała chińskiego giganta deweloperskiego Evergrande za niewypłacalnego.

Przed nami
   ● [CPI USA]   Dziś uwagę inwestorów przykuwają dane o amerykańskiej inflacji CPI, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Analitycy spodziewają się jej dalszego wzrostu z 6,2% w październiku do 6,8% w listopadzie, czyli do najwyższego poziomu od 1982 roku. Niemal 40-letni rekord zwiększyłby oczekiwania na szybsze podwyżki stóp Fed, co będzie pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1265) i negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1000).   ● [UM]   Wyzwaniem dla USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1355) i zarazem szansą dla PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0000) byłaby materializacja prognoz, zakładających spadek nastrojów amerykańskich konsumentów, w związku ze wzrostem cen detalicznych. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks autorstwa Uniwersytetu Michigan, który zostanie ogłoszony o godzinie 16:00. Powstaje on na podstawie ankiet telefonicznych przeprowadzanych na reprezentatywnej grupie 500 gospodarstw domowych, które proszone są o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwań co do kształtowania się tych warunków w przyszłości.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.