Atak jastrzębi

  (piątek, 17-12, 8:50)

Bank Anglii podniósł stopę procentową o 15 punktów bazowych.
ECB będzie prowadził zwiększone zakupy aktywów w ramach programu APP tylko do października 2022.
Bank centralny Turcji po raz czwarty z rzędu obniżył stopę procentową o 100 pb.
Wczoraj potwierdzono wykrycie Omikrona w Polsce.
W październiku łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu osiągnął najniższy poziom od 9 m-cy, a wskaźniki dla USA nieoczekiwanie spadły.
Kalendarz Eko: dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce, niemiecki indeks IFO, inflacja HICP w strefie euro oraz wystąpienie publiczne Wallera z Fed. 

Za nami
W czwartek rynki walutowe podążały za polityką monetarną.   ● [SNB]   Zaczęło się od decyzji Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) który mimo rosnącej inflacji utrzymał parametry swojej ultra luźnej polityki pieniężnej bez zmian. SBN zobowiązał się do przeprowadzenia interwencji walutowych, mających na celu powstrzymać aprecjację franka. Pod wpływem tej deklaracji kurs EUR/CHF wzrósł do max. poziomu 1,0462.   ● [NB]   W G10 na drugim biegunie znalazła się korona norweska (USD/NOK min. 8,9500), która była beneficjentem podwyżki stóp Norges Banku o 25 pb. (do 0,5%) .   ● [BoE]   Na nieco mniejszy ruch (o 15 pb do 0,25%) zdecydował się Bank Anglii, co i tak umocniło funta szterlinga (GBP/USD max. 1,3370, GBP/PLN max. 5,4720).   ● [ECB]   W gronie monetarnych zwycięzców znalazło się również euro. Kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,1361 po tym, jak ECB poinformował, że po wygaśnięciu programu PEPP (w marcu '22) będzie prowadził zwiększone zakupy aktywów w ramach programu APP tylko przez następne dwa kwartały. Ponadto w swoich najnowszych projekcjach Bank zrewidował w górę swoje oczekiwania dot. poziomu inflacji w przyszłym roku.   ● [USA]   Zwyżce kursu popularnego eurodolara sprzyjały gorsze od prognoz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim i produkcji przemysłowej, a także niespodziewane spadki amerykańskich indeksów PMI (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [PLN]   Jastrzębie sygnały z Oslo, Londynu i Frankfurtu zaszkodziły walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w tym złotemu (EUR/PLN max. 4,6422, USD/PLN max. 4,1027). Natomiast największym lokalnym zmartwieniem dla PLNa była wiadomość o pierwszym, potwierdzonym przypadku Omikrona w Polsce.   ● [TCMB] Monetarnym nonkonformistą pozostał bank centralny Turcji, który po raz czwarty z rzędu obniżył główną stopę procentową o 100 pb. (do 14%), wywołując kolejną falę wyprzedaży liry (USD/TRY: +5,74%).   ● [BoJ]   Z kolei dziś rano Bank Japonii wycofał swoje pandemiczne wsparcie, ale rozszerzył pomoc finansową dla małych firm, co wzmocniło przekonanie, że pozostanie jednym z najbardziej gołębich banków centralnych w G10. Taka perspektywa ciąży jenowi. 

Przed nami
   ● [GUS]   Dziś zobaczymy czy i ew. jak zmieniło się w listopadzie zatrudnienie i wynagrodzenia w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Prognozowany wzrost płac może podbić inflację i doprowadzić do kolejnych podwyżek stóp NBP. Realizacja takiego scenariusza powinna sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500).   ● [IFO]   Wyzwaniem dla PLNa będzie publikacja indeksu instytutu IFO, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Przewidywany spadek tego wskaźnika może zaszkodzić nie tylko euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300), ale także innym walutom EU, nie wyłączając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [HICP]   Równie istotnym wydarzeniem dla przebiegu sesji na rynku EUR będzie ogłoszenie danych o inflacji HICP. Wynik powyżej 5% zwiększyłby presję na ECB ws. rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej w Eurolandzie, co byłoby korzystne dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1360).   ● [Fed]   Pod wieczór przezorni gracze z rynku USD będą się jeszcze przysłuchiwać publicznemu wystąpieniu członka zarządu Fed Christophera Wallera. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.