Mocne otwarcie

 (poniedziałek, 10-1, 8:50)

Krajowa Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną NBP do najwyższego poziomu od 2014 roku.
 Glapiński (RPP): będę namawiał Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp o co najmniej o 50 pb.
GUS: w grudniu polskie ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od 21 lat.
Protokół Fed: podwyżka stóp może być konieczna przed osiągnięciem przez gospodarkę USA stanu pełnego zatrudnienia.
Rynek pracy w USA: w grudniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło mniej, niż zakładano.
 Kalendarz Eko: wskaźnik Sentix dla Eurolandu. 

Za nami
   ●  [PLN]   Początek 2022 roku przyniósł wzrost notowań złotego. Dobry start zapewnił mu najwyższy od sierpnia wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (56,1 pkt w XII vs prognoza 54,1 pkt; poprzecznio 54,4 pkt). Noworoczny optymizm wokół PLNa wzmocniła decyzja RPP o kolejnej podwyżce stóp NBP o 50 pb. (z 1,75 % do 2,25 % tj. najwyżej od 2014). Ponadto prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przyznał, że będzie namawiał Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp o co najmniej o 50 punktów bazowych. Kluczowym argumentem za dalszym zaostrzeniem polskiej polityki pieniężnej może być nadspodziewany wzrost krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu (CPI: 8,6% r/r vs prognoza: 8,3%; poprzednio: 7,8%).   ● [USD]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5417, USD/PLN min. 3,9982) mogły być jeszcze większe gdyby nie umocnienie konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1284). Atrakcyjność zielonej waluty zwiększył jastrzębi protokół z grudniowego posiedzenia Fed. Z jego treści wynika, że wobec wysokiej inflacji członkowie FOMC gotowi są rozpocząć podnoszenie stóp procentowych przed osiągnięciem przez gospodarkę USA stanu pełnego zatrudnienia. Mimo, że grudniowe payrolls’y nieco rozczarowały dolara (199 tys. vs prognoza 400 tys.), prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp Fed wzrosło do 90%. Nakręcało to wzrost rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: max. 1,794%,) zniechęcając jednocześnie do inwestycji na Wall Street (indeks S&P 500 zanotował najgorszy początek roku od 2016). Za dolarem przemawiała także geopolityka (m.in. wydarzenia w Kazachstanie i rozmowy NATO-Rosja), zaś linię obrony wspólnej waluty wzmocniły najnowsze dane o inflacji w Eurolandzie (5% r/r w XII vs prognoza 4,8%; poprzednio 4,9%).

Przed nami
   ● [Sentix]   Dziś zobaczymy jak na początku roku kształtują się nastroje inwestorów w strefie euro. Informacji na ten temat dostarczy nam indeks Sentix. Wobec rekordowej liczby nowych korona-zachorowań w wielu krajach EU oraz wprowadzenia świąteczno-noworocznych obostrzeń w regionie należy się spodziewać pogorszenia klimatu inwestycyjnego w Eurolandzie. Potwierdzenie minorowego nastroju może zdeprymować euro oraz jego sąsiadów z CEE (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1325; punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,0500). W przypadku wyniku powyżej 13,5 pkt waluty EU dostałyby noworoczny zastrzyk pozytywnej energii (punkt oporu EUR/USD: 1,1365; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,9800).   ● [Eko-Tydzień]   Wśród publikacji ekonomicznych przypadających w rozpoczynającym się tygodniu najbardziej oczekiwane są dane z gospodarki amerykańskiej nt. inflacji CPI (środa), sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i nastrojów konsumentów (piątek). Nie zabraknie także ważnych wydarzeń krajowych. W czwartek poznamy bilans płatniczy Polski w listopadzie, a w piątek finalny wynik inflacji CPI w grudniu. Z pola widzenia nie można stracić nowych wiadomości nt. koronawirusa Omikron i geopolityki.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.