Złoty otwarty na geo-dialog

  (piątek, 28-1, 8:50)

USA: w IV kwartale 2021 roku amerykańska gospodarka urosła o 6,9% p.a.
Rzecznik Kremla: Rosja widzi miejsce na kontynuowanie dialogu z USA ws. Ukrainy.
Rynek pieniężny PL: Kontrakty FRA 6x9 sygnalizują wzrost stóp NBP do poziomu 4,63% za pół roku.
Koronawirus w Polsce: wczoraj MZ zaraportowało najwyższą liczbę korona-zachorowań od początku pandemii oraz ponad milion osób przebywających na kwarantannie.
Kalendarz Eko: PKB Niemiec w IV kw. 2021, indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu oraz dane z USA nt. inflacji PCE core oraz dochodów i wydatków Amerykanów.

Za nami
   ● [USA]   Środowa konferencja prezesa Fed diametralnie zmieniła optykę inwestorów ws. tempa i skali normalizacji stóp procentowych w USA. Po wypowiedziach Powella uznali, że będzie ona szybsza i większa, niż uważano dotychczas. Od wczoraj rynek terminowy w pełni wycenia pięć podwyżek stóp funduszy federalnych do końca roku (wobec czterech przed posiedzeniem FOMC), a analitycy francuskiego BNP Paribas spodziewają się ich nawet sześć. Z kolei ekonomiści banku Nomura uważają, że Fed podniesie stopy w marcu aż o 50 pb. Takie oczekiwania sprzyjały zakupom dolara (EUR/USD min. 1,1126 tj. najniżej od czerwca 2020). Szczególnie, że makro-atutem zielonej waluty stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście dynamiki PKB USA w IV kw. 2021 (6,9% p.a vs prognoza 5,5%; poprzednio 2,3%). Suma sumarum w całym 2021 roku amerykańska gospodarka urosła o 5,7% tj. najbardziej od 1984 roku.   ● [PLN]   Aprecjacja dolara nie wykluczyła korekty wzrostowej złotego (EUR/PLN min. 4,5464, USD/PLN min. 4,0764). Do odbudowy długich pozycji w PLNie i innych walutach regionu CEE zachęcały słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że według Moskwy nadal jest miejsce na kontynuowanie dialogu ze Stanami Zjednoczonymi ws. Ukrainy. Wg ukraińskiego MSZ, Rosja chce zdestabilizować Ukrainę, ale bez konieczności uciekania się do użycia siły militarnej. Jednocześnie z korzyścią dla PLNa część analityków uważa, że jastrzębia polityka Fed wymusi na bankach centralnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej bardziej agresywne podwyżki stóp. Ich opinię potwierdza konsensus rynkowy. Kontrakty FRA 6x9 sygnalizują, że rynek spodziewa się wzrostu stóp NBP do 4,63% za pół roku. Wg Grażyny Ancyparowicz z RPP, Rada powinna w lutym dokonać kolejnej podwyżki stóp o 50 pb. Zakres odbicia złotego limitował kolejny smutny rekord nowych-korona zachorowań w Polsce (57 659). Co gorsza (z gospodarczego punktu widzenia) resort zdrowia RP poinformował, że ponad milion osób przebywa obecnie na kwarantannie (najwięcej od początku pandemii).

Przed nami
   ● [PCE core, scenariusze]   Dziś pierwszoplanowym wydarzeniem makroekonomicznym będzie publikacja danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmian cen konsumpcyjnych bacznie obserwowanym przez polityków Fed. Rynek spodziewa się wzrostu ich dynamiki z 4,7% w listopadzie do 4,8% w grudniu, co może zwiększyć oczekiwania ws. stromej ścieżki podwyżek stóp funduszy federalnych. Taki scenariusz może podkręcić notowania dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1120), działając na szkodę walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1200). Z kolei wynik poniżej 4,7% r/r byłby dobrym pretekstem do realizacji niemałych zysków dolarowych (punkt oporu EUR/USD: 1,1165), na czym skorzystałyby waluty z obozu EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,0700).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Poza wskaźnikiem PCE, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt.; wzrostu gospodarczego w Niemczech w IV kw. 2021, aktualnych nastrojów w gospodarce strefy euro, wydatków i dochodów Amerykanów w grudniu oraz nastrojów konsumentów w USA (indeks Uniwersytetu Michigan – finalna wartość w styczniu). Gorącym tematem pozostaje rozwój sytuacji geopolitycznej wokół Ukrainy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.