Pogoń za Fed

 (środa, 19-1, 8:50)

Rynek długu USA: rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od 2 lat.
W styczniu koniunktura gospodarcza w stanie Nowy Jork znacznie się pogorszyła.
Niemcy: indeks nastojów ekonomicznych ZEW osiągnął najwyższy wynik od lipca 2021.
Wielka Brytania: w grudniu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od 30 lat.
Kalendarz Eko: dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Banku Anglii. 

Za nami
   ● [USD]   Podczas wczorajszej sesji inwestorzy grali na szybsze tempo normalizacji stóp procentowych Fed, w efekcie rynek terminowy zaczął wyceniać cztery podwyżki do końca roku. Doprowadziło to do znacznego wzrostu rentowności obligacji USA (10-letnie: max. 1,890% tj. najwyżej od stycznia 2020), która faworyzowała dolara (EUR/USD min. 1,1315). Zwyżkę wartości amerykańskiego pieniądza wyhamował pierwszy od czerwca 2020 ujemny wynik indeksu NY Empire State (-0,7 pkt w I vs prognoza 27,9 pkt; poprzednio 31,9 pkt), który obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork.   ● [Wall Street]   Niepokojące sygnały makro ze Wschodniego Wybrzeża oraz widmo mocniejszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA wyprowadziły z równowagi graczy z Wall Street (DJIA: -1,51%). Czarną owcą w stadzie amerykańskich blue chipów był bank Goldman Sachs, którego akcje straciły 7% po tym, jak bank zaraportował gorsze od prognoz wyniki finansowe za IV kwartał.   ● [ZEW]   Walut EU (EUR/PLN max. 4,5448, USD/PLN max. 4,0130) broniła najwyższa od lipca 2021 wartość wskaźnika nastrojów ekonomicznych w Niemczech. W styczniu ZEW wystrzelił do 51,7 pkt (z 29,9 pkt w grudniu), wobec oczekiwanego wzrostu do 32,5 pkt. Wg Achima Wambacha (prezesa instytutu) większość ekspertów rynku finansowego zakłada, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wzrost gospodarczy przyspieszy.   ● [Ropa]   Na ich korzyść przemawiał także wzrost cen ropy do najwyższego poziomu od 2014 roku (Brent: max. 88,72 USD/bbl), spowodowany atakiem rebeliantów Houthi na stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który zwiększył geo-napięcie na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzi znaczna część światowych dostaw.

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z amerykańskiego rynku budowlanego dot. wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów domów w grudniu.   ● [Scenariusze]   Ich prognozowany spadek (w stosunku do poprzedniego miesiąca) będzie kolejnym makro-kamyczkiem do ogródka dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1390), zaś niespodziewany wzrost z pewnością zwiększyłby jego atrakcyjność (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1315). W anty-dolarowym scenariuszu złoty może powiększyć swoje niedawne zyski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9500), a odwrotny rozwój wypadków zepchnie go do głębszej defensywy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0200).   ● [BoE]   Gracze z rynku GBP powinni posłuchać prezesa Banku Anglii Andrew Bailey'a. Jego dzisiejsze wystąpienie może stać się okazją do skomentowania porannych danych o brytyjskiej inflacji CPI, która okazała się najwyższa od 30 lat (5,4% r/r w XII vs prognoza 5,2%; poprzednio 5,1%). 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.