Chińczycy luzują, a Japończycy debatują

 (poniedziałek, 17-1, 8:50)

 USA: w grudniu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od dziesięciu miesięcy.
Reuters: politycy Banku Japonii debatują nt. tego, jak szybko mogą podnieść stopy procentowe.
Schnabel (ECB): Bank nie może za szybko podnieść stawek oprocentowania euro.
W IV kw. 2021 gospodarka chińska urosła o 4% r/r.

Za nami
   ● [USD]   Po trzydniowej wyprzedaży dolara, w piątek przyszedł czas na korektę. Zielonej walucie pomógł jej status „bezpiecznej przystani”, gdyż wśród inwestorów wzrosły obawy, że zbliżające się podwyżki stóp Fed mogą wyhamować wzrost gospodarczy. Ich niepokój potęgowały makro-wiadomości z USA o największym od lutego 2021 spadku sprzedaży detalicznej (-1,9% m/m vs prognoza 0%; poprzednio 0,2%) oraz o niespodziewanym obniżeniu produkcji przemysłowej w grudniu (-0,1% m/m vs prognoza 0,3; poprzednio 0,7%). W dodatku indeks nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan stopniał w styczniu z 70,6 pkt do 68,8 pkt, podczas gdy oczekiwano tylko marginalnego spadku do 70,1 pkt.   ● [JPY]   Jeszcze lepiej od dolara w G10 radził sobie jen (USD/JPY min. 113,5230), który zyskiwał po tym, jak Reuters podał, że politycy Banku Japonii debatują na temat tego, jak szybko mogą podnieść stopy BoJ.   ● [GBP]   Na drugim biegunie znalazł się m.in. funt (GBP/USD min. 1,3656), który coraz bardziej obawia się potencjalnej rezygnacji premiera UK Borisa Johnsona z powodu doniesień o rządowej imprezie na Downing Street 10 w wieczór przed pogrzebem księcia Filipa.   ● [EUR]   Obok szterlinga w odwrocie znalazło się również euro (EUR/USD min. 1,1398), któremu zaszkodziła opinia członkini zarządu ECB Isabel Schnabel, wg której Bank nie może za szybko podnieść stóp w Eurolandzie.   ● [PLN]   Wobec braku nowych impulsów lokalnych i regionalnych złoty przykleił się do eurodolara (EUR/PLN min. 4,5321, USD/PLN max. 3,9821).

Przed nami
   ● [ChRL]   Dziś inwestorzy mogą dyskontować nocne, lepsze od oczekiwań dane z Chin o PKB w IV kw. 2021 (4% r/r vs prognoza 3,6%; poprzednio 4,9%) oraz o produkcji przemysłowej w grudniu (4,3 r/r vs prognoza 3,6%; poprzednio 3,8%).   ● [Scenariusze]   Pokrzepiające wyniki z 2-giej największej gospodarki świata będą sprzyjać zakupom juana i jego kuzynów z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9300) jak również sprzedaży bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1500). Zmartwieniem dla walut EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000) może być dużo większy, niż zakładano  spadek dynamiki sprzedaży detalicznej za Wielkim Murem (1,7% r/r w XII vs prognoza 3,7%; poprzednio 3,9%). Dodatkowym obciążeniem dla renminbi jest decyzja PBoC o pierwszej od kwietnia 2020 obniżce stopy MLF (z 2,95% do 2,85%). Jeśli inwestorzy uznają, że szklanka jest do połowy pusta mogą wrócić do zakupów zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1400).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach poznamy informacje dot. nastrojów ekonomicznych w Niemczech (jutro), pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA (w środę) oraz zaufania polskich konsumentów, a także treść protokołu z ostatniego posiedzenia ECB (w czwartek). Zwieńczeniem tygodnia będą piątkowe publikacje GUS dot. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Nie można również zapominać o bieżących korona-raportach z kraju i ze świata.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.