Ostry zwrot

  (czwartek, 27-1, 8:50)

 Prezes Fed nie wykluczył, że amerykański bank centralny może podnosić stopy procentowe na każdym posiedzeniu.
Cena ropy Brent po raz pierwszy od września 2014 roku przekroczyła granicę 90 USD za baryłkę.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano najwyższą liczbę korona-zachorowań od początku pandemii.
Moody's o ratingu Polski: groźba wstrzymania Polsce funduszy unijnych jest negatywna dla jej ratingu.
Kalendarz Eko: PKB USA w I kw., amerykański raport jobless claim oraz dane nt. zamówień na dobra trwałe w Stanach.

Za nami
   ● [Fed]   W środę na radarach wszystkich inwestorów znalazło się posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, na którym zasygnalizowano, że „wkrótce” [w marcu] rozpocznie się proces podnoszenia stóp procentowych. Na konferencji prasowej prezes Powell przyznał, że jest sporo miejsca na podwyżki stóp bez szkody dla rynku pracy. Nie wykluczył, że Fed może podnosić stopy na każdym posiedzeniu, których nomen omen jest osiem w roku. Poza tym przewodniczący powiedział, że Bank może zmniejszać bilans (obecnie ok. 9 x 1012 tj. 9 bilionów USD) w szybszym tempie niż w poprzednim cyklu. Jastrzębi przekaz z FOMC sprawił, że rynek terminowy zaczął wyceniać 5 podwyżek stóp do końca roku (wobec 4 wcześniej), co umocniło dolara (EUR/USD min. 1,1201), osłabiając zarazem jego rywali z koszyków G10 i EM.   ● [USA-RU]   Dodatkowym obciążeniem dla walut EU był dalszy wzrost napięcia na linii Waszyngton-Moskwa ws. Ukrainy po tym, jak prezydent Biden powiedział, że rozważy nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Putina, co wg rzecznika Kremla byłoby równoznaczne z zerwaniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy oba krajami. Groźba takiego scenariusza podbiła kurs USD/RUB powyżej granicy 80,00 (max. 80,1105), mimo, że pozytywnie skorelowana z rublem cena ropy Brent po raz pierwszy od września 2014 roku przekroczyła granicę 90 USD za baryłkę.  ● [PL]   Lokalnym balastem dla złotego (EUR/PLN max. 4,5966, USD/PLN max. 4,0982) stała się najwyższa od początku pandemii liczba nowych korona-zachorowań w Polsce (53 420). PLNowi zaszkodziła też opinia agencji Moody's, wg której groźba wstrzymania Polsce funduszy unijnych jest negatywna dla jej ratingu. Podobnego zdania jest główny analityk agencji Fitch na Polskę Arvind Ramakrishnan, wg którego relacje z Unią są obecnie najważniejsze z punktu widzenia naszego ratingu.          


Przed nami
   ● [USA]   Dziś zobaczymy jak największa gospodarka świata zakończyła poprzedni rok. Źródłem informacji na ten temat będą wstępne dane Departamentu Handlu USA nt. wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2021.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się przyspieszenia dynamiki PKB z 2,3% p.a (w III kw.) do 5,5% p.a, co może stać się atutem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200) w starciu z rywalami z Grupy  G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1000). Makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będzie także ogłoszenie amerykańskiego raportu jobless claims, który jest traktowany przez inwestorów jak papierek lakmusowy sytuacji na rynku pracy. Kolejny wzrost (t/t) wniosków o zasiłek dla bezrobotnych może położyć się cieniem na notowaniach USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1300). W tym scenariuszu PLN mógłby odzyskać część strat poniesionych w tym tygodniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000). Spośród pozostałych informacji z amerykańskiej gospodarki warto jeszcze śledzić dane nt. zamówień na dobra trwałe oraz publikację indeksu Kansas City Fed dla przemysłu. Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości dot. sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.