Wojna nerwów

  (wtorek, 25-1, 8:00)

 Rosyjski rubel jest najtańszy wobec dolara od 14 miesięcy.
Łon (RPP): lepiej aby podczas najbliższego posiedzenia Rady (8 lutego) nie doszło do podwyżki stóp NBP.
Indeks PMI Composite dla strefy euro osiągnął w styczniu najniższą wartość od lutego 2021, a dla USA od lipca 2020.
GUS: w grudniu dynamika sprzedaży detalicznej nadspodziewanie spadła.
Reuters: w najbliższych tygodniach Amerykanie rozważają przeniesienie części wojsk stacjonujących w Europie Zachodniej na tzw. Wschodnią Flankę NATO
Prezydent USA nakazał członkom rodzin amerykańskich dyplomatów opuszczenie Ukrainy.
Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec, decyzja MNB ws. stóp procentowych forinta oraz amerykański wskaźnik zaufania konsumentów – Conference Board.

Za nami
   ● [Risk-Off]   W poniedziałek na rynkach finansowych było bardzo nerwowo z powodu rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Fed oraz obaw przed atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę. O wysokim ryzyku agresji świadczy decyzja Stanów Zjednoczonych, które nakazały członkom rodzin amerykańskich dyplomatów opuszczenie Ukrainy. Wg źródeł agencji Reutersa w najbliższych tygodniach Amerykanie rozważają przeniesienie części wojsk stacjonujących w Europie Zachodniej na tzw. Wschodnią Flankę NATO. Sojusz wysłał już dodatkowe okręty i myśliwce do baz na Wschodzie Europy, co wg Kremla prowadzi do wzrostu napięcia. W obliczu znacznego wzrostu ryzyka inwestycyjnego wyprzedawane były europejskie akcje (RTS: -8,18%, WIG20: -4,55%, DAX: -3,80%) oraz waluty krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) i rynków wschodzących (EM). Najbardziej oberwało się rublowi (USD/RUB max. 79,3652 tj. najwyżej od 14 m-cy). Rykoszet uderzył w euro, gdyż inwestorzy martwią się, że eskalacja sporu pomiędzy Rosją a Zachodem skłoni Moskwę do ograniczenia dostaw gazu do Europy.   ● [PMI, GUS]   Makro-ciężarem dla wspólnej waluty stał się najniższy od lutego 2021 wynik indeksu PMI Composite dla strefy euro w styczniu (52,4 pkt). Dodatkowym źródłem makro-niepokoju złotego była wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki krajowej sprzedaży detalicznej w grudniu (16,9% r/r vs prognoza 18,5%; poprzednio 21,2%).   ● [RPP]   Naszej walucie nie przysłużył się również głos Eryka Łona z RPP, który powiedział, że lepiej aby podczas najbliższego posiedzenia Rady (tj. 8 lutego) nie doszło do podwyżki stóp NBP (EUR/PLN max. 4,5802, USD/PLN max. 4,0485).    ● [USD]   Wzrost awersji do ryzyka sprzyjał zakupom bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1290). Jego zyski przycięła jednak najniższa od lipca 2020 wartość indeksu PMI Composite dla USA w styczniu (50,8 pkt). Z kolei straty walut EU zamortyzowały: wyższe  wyniki indeksów PMI dla niemieckich sektorów przemysłu (60,5 pkt vs prognoza 57 pkt) i usług (52,2 pkt vs prognoza 48 pkt) oraz wieczorne odbicie indeksów na Wall Street (DJIA: +0,29%). Dzięki niemu technologiczny Nasdaq zaliczył największy comeback od 2008 roku.

Przed nami
   ● [IFO]   W przedpołudniowej części dzisiejszej sesji poznamy styczniowy wynik indeksu instytutu IFO, który pokaże nam aktualne nastroje przedsiębiorców w Niemczech. Jego wzrost (a'la ZEW lub PMI) może pokrzepić euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1340) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000).   [CB]   Natomiast po południu opublikowany zostanie amerykański wskaźnik zaufania konsumentów - Conference Board. Jego niespodziewana poprawa może dodać animuszu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1290), co odbyłoby się kosztem walut EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,0500).   ● [MNB]   Pod kątem złotego i innych środków płatniczych z krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie można także przegapić dzisiejszej decyzji Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki stóp MNB o 30 punktów bazowych z 2,40% do 2,70%.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.