Złoty na [piątej] fali

  (czwartek, 20-1, 8:50)

 Niemcy: dochodowość 10-letnich bundów jest dodatnia po raz pierwszy od maja 2019.
Polska: wg ministra zdrowia lockdowny nie będą już raczej wykorzystywane w krajowej polityce epidemicznej.
USA: w grudniu liczba wydanych pozwoleń oraz  rozpoczętych budów domów niespodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: dane z Polski o nastrojach konsumentów, inflacja HICP w Eurolandzie, protokół ECB, indeks FED z Filadelfii, amerykański raport jobless claims i sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. 

Za nami
   ● [EU]   W środę waluty EU skorygowały wtorkowe straty poniesione z powodu wzrostu oczekiwań na szybsze tempo podwyżek stóp Fed. Kapitał ciągnął do Europy z powodu pierwszej od maja 2019 dodatniej rentowności 10-letnich bundów – niemieckich obligacji skarbowych (max. 0,125%). Lokalnym wsparciem złotego (EUR/PLN min. 4,5179, USD/PLN min. 3,9799) stała się deklaracja ministra zdrowia RP Adama Niedzielskiego, że lockdowny nie będą już wykorzystywane w krajowej polityce epidemicznej.   ● [GBP]   Na Starym Kontynencie nieźle radził sobie funt (GBP/USD max. 1,3649). Paliwem dla szterlinga stał się najwyższy od 30 lat wynik brytyjskiej inflacji CPI, który zwiększył oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp BoE w lutym. Dodatnim impulsem dla brytyjskiej waluty była także deklaracja Borisa Johnsona, że mimo tzw. afery imprezowej nie zrezygnuje z funkcji premiera.   ● [USD]   W tym czasie konkurencyjny dolar powrócił na ziemię za sprawą spadku dochodowości obligacji USA (10-letnie: min. 1,825%). Zakres korekty zielonej waluty zmniejszyły (EUR/USD max. 1,1366)  wiadomości z amerykańskiego rynku nieruchomości o niespodziewanym wzroście wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów domów w grudniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).           


Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak zmieniło się zaufanie polskich konsumentów na początku roku. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich kolejny miesięczny spadek (5 z rzędu) może zmartwić złotego, zaś przerwanie tej serii doda mu animuszu.   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają przede wszystkim na publikacje zapisu z ostatniego posiedzenia ECB oraz na ogłoszenie danych z USA dot. aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (indeks FED z Filadelfii), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i sprzedaży domów na rynku wtórnym. Ostrożna treść protokołu ECB i lepsze wyniki makro ze Stanów skierują kurs EUR/USD w stronę punktu wsparcia 1,1315, a odwrotny splot danych popchnie go w kierunku punktu oporu 1,1390.   ● [NB, TCMB, EIA]   Nie mniej ważnym źródłem monetarnych emocji będą posiedzenia banków centralnych Norwegii (Norges Bank) oraz Turcji (TCMB). W obliczu zwyżkujących cen ropy warto też śledzić dzisiejszą publikację raportu agencji EIA, który pokaże zmianę zapasów paliw za oceanem.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.