Coś co powiedzieli Lagarde i de Cos

 (piątek, 21-1, 8:50)

 ECB: Lagarde i de Cos zasygnalizowali, że w tym roku nie będzie podwyżek stóp procentowych w strefie euro.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najwyższa od połowy października.
Polska: w styczniu miał miejsce piąty z rzędu, miesięczny spadek zaufania konsumentów.
Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty 69 mln EUR.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń, a także wystąpienie publiczne prezes ECB. 

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek kurs EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,5000. Stało się to po tym, jak prezes ECB Christine Lagarde i członek Rady Prezesów Banku Pablo Hernandez de Cos zasygnalizowali, że w tym roku nie będzie podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Taki przekaz wylał kubeł zimnej wody na głowy inwestorów grających na pierwszą podwyżkę we wrześniu br., skłaniając ich do wyprzedaży euro.   ● [USD]   Zniżkę kursu EUR/USD (min. 1,1301) hamowała najwyższa od połowy października liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (286 tys.). Makro-balastem zielonej waluty była również wiadomość o pierwszym od 4 miesięcy spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem (6,18 mln w XII vs prognoza 6,45 mln).   ● [GUS]   Z kolei zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5083, USD/PLN min. 3,9709) przyciął piąty z rzędu, miesięczny spadek zaufania polskich konsumentów. Nie-mniejszym zmartwieniem naszego pieniądza stał się news, że Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty 69 mln EUR za niewykonanie postanowienia TSUE, dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.     


Przed nami
   ● [GUS]   Dziś czeka nas kumulacja publikacji makro dotyczących polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie: grudniowe dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej, a także te na temat inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki lepsze od prognoz ośmielą inwestorów do dalszego kupowania złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9700), a gorsze mogą ich powstrzymać (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0200).   ● [ECB]   Wydarzeniem, które może wzbudzić zainteresowanie na rynkach globalnych, jest publiczne wystąpienie prezes ECB Christine Lagarde. Jeżeli powtórzy swoje gołębie opinie, podstawi nogę wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300). W razie niespodzianki i zmiany tonu na jastrzębi euro mogłoby powrócić na wzrostową ścieżkę (punkt oporu EUR/USD: 1,1370).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.