"Cenny" złoty

 (wtorek, 18-1, 8:00)

 Polska: inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w grudniu najbardziej od sierpnia 2001.
 Czechy: w grudniu ceny producentów były najwyższe od 1995.
Bank Japonii pozostawił parametry swojej ultra-luźnej polityki monetarnej bez zmian.
 Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik ZEW oraz amerykański indeks NY Empire State. 

Za nami
   ● [CEE]   W poniedziałek inwestorzy zwiększyli zakłady o to, że banki centralne krajów z regionu CEE będą dalej podnosić stopy procentowe aby przeciwdziałać wysokiej inflacji. Nowym argumentem za tym scenariuszem stały się wczorajsze rekordy inflacji PPI w Czechach (13,2% r/r - najwyższa od 1995) oraz inflacji bazowej CPI w Polsce (5,3% r/r - najwyższa od sierpnia 2001). Perspektywa kolejnych podwyżek stóp NBP podbiła rentowność polskich obligacji 10-letnich do max. 4,041% oraz obniżyła kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do min. poziomu 4,5171 i 3,9541.   ● [G10]   Zakupom walut CEE i EM sprzyjała spokojna sesja na rynku G10, która wynikała z braku ważnych publikacji makro oraz świątecznej nieobecności inwestorów z USA (dzień Martina Luthera Kinga), a także utrzymujące się bycze nastroje na rynkach surowcowych (ropa Brent: max. 87,84 USD/bbl tj. najwyżej od 8 lat). W tej sytuacji rynek bazowy EUR/USD poruszał się wczoraj w wąskim zakresie od 1,1392 do 1,1435.   ● [BoJ]   Większych emocji nie dostarczyło także zakończone nad ranem posiedzenie Banku Japonii, który pozostawił parametry swojej ultra-luźnej polityki monetarnej bez zmian. Podczas konferencji prasowej prezes Haruhiko Kuroda powiedział, że BoJ nie debatował nt. normalizacji stóp.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś poznamy najnowsze wyniki indeksów ZEW oraz NY Empire State. Analitycy spodziewają się poprawy nastrojów ekonomicznych w Niemczech, ale pogorszenia koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork.   ● [Scenariusze]   Materializacja tych prognoz powinna być korzystna dla walut EU i szkodliwa dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1435; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9300). Przeciwny rozwój wypadków popchnie rynek walutowy w przeciwnym kierunku (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1385; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000).   ● [UK]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorów widać już jutrzejsze dane o brytyjskiej inflacji cen konsumentów (CPI) oraz producentów (PPI). Oczekiwany wzrost ich dynamiki może zwiększyć oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp Banku Anglii, co byłoby krzepiące dla funta szterlinga.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.