W pełnej gotowości

  (środa, 26-1, 8:50)

Rosja–Ukraina: Amerykanie postawili w stan wyższej gotowości 8,5 tys. żołnierzy.
Gatnar (RPP): stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć do nieco ponad 3%.
Kontrakty FRA 6x12 sygnalizują wzrost stóp NBP do poziomu 4,55% za rok.
MFW obniżył swoje prognozy dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 4,9% do 4,4%).
Niemcy: wg IFO nastroje przedsiębiorców poprawiły się po raz pierwszy od czerwca 2021.
Kalendarz Eko: decyzja FOMC ws. stóp procentowych oraz konferencja prezesa Fed.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji na rynku walutowym utrzymywał się anty-złotówkowy oraz pro-dolarowy układ sił.   ● [RU-UKR]   PLN pozostawał w odwrocie przez dalszy wzrost obaw przed atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę. Postawienie przez Amerykanów w stan wyższej gotowości 8,5 tys. żołnierzy (w celu ewentualnego wzmocnienia tzw. Flanki Wschodniej NATO) sugeruje, że Waszyngton przygotowuje się na fiasko pokojowych rozmów z Moskwą. Z uwagi na sąsiedztwo Ukrainy, wciąż dużą zależność Polski od rosyjskiego gazu oraz większą płynność PLNa od jego kuzynów z CEE, złoty jest w tym tygodniu najsłabszą walutą w regionie (EUR/PLN max. 4,5950, USD/PLN max. 4,0771).   ● [RPP, MNB, MFW]   Naszej walucie nie pomógł ani jastrzębi głos Eugeniusza Gatnara z RPP, wg którego stopa referencyjna NBP powinna wzrosnąć do nieco ponad 3% (przy 2,25% obecnie), ani wycena kontraktów FRA 6x12 sygnalizujących jej wzrost do 4,55% za rok. Tymczasem Narodowy Bank Węgier dokonał wczoraj nadspodziewanej podwyżki stóp MNB (z 2,4% do 2,9%, wobec oczekiwanych 2,7%), wspierając pośrednio forinta (EUR/HUF min. 358,5567). Nowych zmartwień przysporzyły złotemu słowa unijnego komisarza ds. budżetu, który powiedział, że Komisja Europejska może jeszcze przed wyborami nad Balatonem (3 kwietnia) zamrozić fundusze strukturalne dla Polski i Węgier w związku z obawami o nierespektowanie praworządności w tych krajach. Na domiar złego MFW obniżył swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 4,9% do 4,4%).   [USD]   W tej sytuacji podwójny zysk zanotował dolar (EUR/USD min. 1,1263 tj. najniżej o od 21 grudnia), który korzystał zarówno na statusie bezpiecznej waluty jak i na oczekiwaniach dzisiejszej zapowiedzi normalizacji stóp Fed (więcej na ten temat w części przed nami). Makro-atutem zielonej waluty była niewątpliwie wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku zaufania konsumentów w USA (CB: 113,8 pkt w I vs prognoza 111,7; poprzednio 115,2).   ● [IFO]   Za to pozycji walut EU bronił pierwszy od czerwca 2021 wzrost indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO: 95,7 pkt w I vs prognoza 94,6; poprzednio 94,8).

Przed nami
   [Fed]   Światła wszystkich ekonomicznych reflektorów są dziś zwrócone na amerykański bank centralny, który wieczorem zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej USA. Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga Fed zasygnalizuje podniesienie stopy funduszy federalnych w marcu br. (po raz pierwszy od ponad trzech lat) oraz rychłą redukcję bilansu.   ● [Scenariusze]   Jeżeli jednak Bank zasugeruje, że traktuje zmniejszenie sumy bilansowej jako alternatywną formę zaostrzania swojej polityki pieniężnej, wówczas inwestorzy mogą obniżyć swoje oczekiwania ws. liczby podwyżek amerykańskich stóp, co byłoby bardzo szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1310) i korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000). Czynnikiem ryzyka dla PLNa byłaby zapowiedź mocniejszej podwyżki stóp Fed w marcu br. niż o zakładane 25 punktów bazowych lub większej liczby podwyżek w tym roku niż wyceniane 4. Taki rozwój wydarzeń dodałby paliwa rakietowego zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260), zostawiając na przegranej pozycji jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0800). Oprócz posiedzenia Fed, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. stopy bezrobocia w Polsce oraz nt. sprzedaży nowych domów w USA. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.