Jej wysokość inflacja

  (piątek, 14-1, 8:50)

USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najwyższa od dwóch miesięcy.
W grudniu ceny amerykańskich producentów wzrosły (m/m) najmniej od listopada 2020. 
Guindos (ECB): być może inflacja nie będzie tak przejściowa jak prognozowano kilka miesięcy temu.
Bilans płatniczy Polski: w listopadzie deficyt na rachunku bieżącym okazał się mniejszy niż zakładano.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce, amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa oraz indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. 

Za nami
   ● [USD]   Podczas wczorajszej sesji walutowej wśród inwestorów utrzymywały się anty-dolarowe nastroje. Niechęć do zielonej waluty zwiększyły makro-wiadomości z USA o najwyższej od 2 miesięcy liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (230 tys. vs prognoza 200 tys.) oraz o najniższej od listopada 2020 inflacji PPI w grudniu (0,2% m/m vs prognoza 0,4%). Wg Reutersa wzrost cen producentów spowolnił, ponieważ zmniejszenie opóźnień w łańcuchach dostaw obniżyło koszty towarów, co sugeruje, że inflacja prawdopodobnie osiągnęła już swój szczyt.   ● [EUR]   Zwyżce kursu EUR/USD sprzyjała również opinia wiceprezesa ECB Luisa de Guindosa, że być może inflacja w strefie euro nie będzie tak przejściowa jak prognozowano jeszcze kilka miesięcy temu (max. 1,1483).   ● [PLN]   Jastrzębi głos prominentnego polityka Europejskiego Banku Centralnego spowodował korektę spadkową walut regionu CEE, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,5443, USD/PLN max. 3,9665). Dodatkowym obciążeniem dla naszego pieniądza stał się spadek rentowności krajowych obligacji (10-letnie: min. 3,945%). Pozycji PLNa broniły dane o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w listopadzie deficyt na rachunku bieżącym okazał się znacznie mniejszy niż zakładano (-1.112 mln EUR vs prognoza -1.400 mln), przy silnej rewizji ujemnego salda za październik (z -1791 mln EUR do -856 mln).

Przed nami
   ● [USA]   Dziś na pierwszym planie znajdą się makroekonomiczne dane ze Stanów Zjednoczonych. W kolejności chronologicznej poznamy grudniowe wyniki sprzedaży detalicznej (o g. 14:30) oraz produkcji przemysłowej (o g. 15:15), a po nich styczniową wartość indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan (o g. 16:00).   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się gorszych danych w stosunku do poprzedniego miesiąca, co może zwiększyć awersję inwestorów do dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1500), kierując kapitał w stronę walut z rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9300). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki zza oceanu zielona waluta może powrócić do łask (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1430). W tym scenariuszu należy się liczyć z tym, że nasz pieniądz się osłabi (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także pamiętać o publikacji inflacji CPI w Polsce (finalna w grudniu), bilansu handlu zagranicznego Eurolandu oraz o wystąpieniach publicznych polityków ECB (Christine Lagarde) i Fed (Patricka Harkera, Johna Williamsa).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.