... bo inflacja była za niska

 (czwartek, 13-1, 8:50)

 USA: w grudniu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od czerwca 1982 roku.
Kurs USD/PLN osiągnął najniższy poziom od 4 listopada 2021, a EUR/PLN najniższy od 9 września.
Senat RP przegłosował kandydatury Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka na członków Rady Polityki Pieniężnej.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski, inflacja PPI w USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
Wczorajsza sesja walutowa upłynęła po myśli inwestorów polujących na taniego dolara.   ● [CPI USA]   Zielona waluta znalazła się w odwrocie po publikacji danych nt. amerykańskiej inflacji CPI, które pokazały, że ceny konsumpcyjne wzrosły w grudniu o 7% (tj. najbardziej od niemal 40 lat), czyli tyle na ile wskazywały uśrednione prognozy rynku. Wg analityków problem dolara polega na tym, że inwestorzy mają bardzo jastrzębie oczekiwania ws. tegorocznej polityki Fed i wczorajszy wynik był już przez nich zdyskontowany.   ● [Ropa]   Na niekorzyść amerykańskiego pieniądza przemawiały rosnące ceny ropy (Crude: +1,75%) napędzane wiadomością o nadspodziewanym spadku jej zapasów za oceanem w poprzednim tygodniu (-4,55 mln brk vs prognoza -1,9 mln brk).   ● [PLN]   Na fali odpływu kapitału z portfeli USD skorzystały waluty EU, w tym euro (EUR/USD max. 1,1453 tj. najwyżej od 15 listopada) i złoty (EUR/PLN min. 4,5195 tj. najniżej od 9 września, USD/PLN min. 3,9500 tj. najniżej od 4 listopada).   ● [GPW]   Na warszawskiej giełdzie wiele emocji wzbudziły notowania akcji Orlenu (+3,87%), które drożały po informacji, że węgierski MOL i saudyjski Saudi Aramco przejmą część udziałów w gdańskim Lotosie. Liderem wzrostów wśród polskich blue chipów był KGHM, którego walory zyskały 8,5% dzięki drożejącym cenom miedzi na świecie. W efekcie indeks WIG20 zyskał wczoraj aż 2,84%. 


Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko uwagę przyciągają dane z USA dot. inflacji cen producentów oraz nowych wniosków o zasiłek. Prognozowany wzrost PPI (z 9,6% r/r do 9,8% r/r) i spadek jobless claims'ów (z 207 tys. do 200 tys.) powinien podbudować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1400), psując szyki jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,5500, USD/PLN 4,0000). W razie gorszych danych ze Stanów należy się liczyć z dalszym spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1400), na czym może znów skorzystać złoty (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5000, USD/PLN 3,9500).   ● [PL]   Lokalnym makro-wyzwaniem PLNa będą listopadowe dane GUS nt. bilansu płatniczego Polski. Ekonomiści prognozują utrzymanie dotychczasowego trendu, zgodnie z którym nasz kraj notuje wysoki deficyt na rachunku obrotów bieżących. W międzyczasie warto przysłuchiwać się wystąpieniom publicznym Luisa de Guindosa (ECB), Lael Brainard (Fed) oraz Charlesa Evansa (Fed).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnyc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.