Siedem podwyżek dolara?

  (poniedziałek, 31-1, 8:50)

 Stoltenberg (NATO): Sojusz jest przygotowany na najgorsze ws. Ukrainy.
BIEC: polska gospodarka traci konkurencyjność.
USA: w grudniu inflacja PCE core osiągnęła najwyższy poziom od września 1983.
Bank of America: spodziewamy się siedmiu podwyżek stóp Fed w tym roku.
Kalendarz Eko: PKB Polski (za cały 2021) i Eurolandu (za IV kw. 2021), inflacja w Niemczech oraz amerykańskie indeksy: Chicago PMI i Dallas Fed dla przemysłu. 

Za nami
   ● [PLN]   W końcówce tygodnia złoty powrócił do trendu spadkowego. Polskiej walucie zaszkodziło przede wszystkim wysokie napięcie geopolityczne wokół Ukrainy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że Sojusz jest przygotowany na najgorsze. Z kolei prezydent USA Joe Biden powtórzył, że do rosyjskiej inwazji dojdzie najprawdopodobniej w połowie lutego. Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza stał się spadek krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC (z 167,6 pkt w XII do 165,1 pkt w I). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że polska gospodarka traci konkurencyjność.   ● [USD]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,5998, USD/PLN max. 4,1238) mogły być jeszcze większe, gdyby nie konsolidacja dolara. Wywołały ją wiadomości o nadspodziewanym obniżeniu indeksu kosztów zatrudnienia w USA (1% k/k w IV kw. vs prognoza 1,2%; poprzednio 1,3%) oraz o najgorszych od listopada 2011 nastrojach amerykańskich konsumentów (indeks UM: 67,2 pkt w I vs prognoza 68,8; poprzednio 70,6 pkt). Wyniku dolara broniła najwyższa od września 1983 wartość amerykańskiej inflacji PCE core w grudniu (4,9% r/r vs prognoza 4,8%; poprzednio 4,7%), który zwiększył oczekiwania na bardziej agresywną serię podwyżek stóp Fed. Rynek terminowy wycenia już wzrost stóp łącznie o 100 pb. do września br. i 119,5 pb. do końca 2022 roku, a rekordziści - analitycy Bank of America spodziewają się aż siedmiu podwyżek [po 25 pb.] w tym roku (tj. łącznie 175 pb.).   ● [DE]   Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,1174) limitował też mocniejszy od prognoz spadek niemieckiego PKB w IV kw. (-0,7% k/k vs prognoza -0,3%). Mimo piątkowej korekty, dolar ma za sobą najlepszy tydzień od siedmiu miesięcy.

Przed nami
   ● [PLN]   Ostatni dzień stycznia przyniesie publikację szacunkowych danych GUS nt. polskiego produktu krajowego brutto w poprzednim roku. Analitycy spodziewają się wzrostu PKB z -2,5% (w 2020) do 5,6%, co mogłoby przywrócić zaufanie do złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,0700). Natomiast niższy wynik może podkopać wiarę w umocnienie PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1300).   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie wstępnych danych dot. wzrostu gospodarczego w strefie euro i niemieckiej inflacji CPI, a także na publikacje aktualnego poziomu amerykańskich indeksów obrazujących koniunkturę przemysłową w rejonach Chicago oraz Dallas. Azymut dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskaże transatlantycki makro-zwycięzca (punkt wsparcia: 1,1120, punkt oporu: 1,1175).   ● [Eko-Tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy wartości wskaźników: PMI, ISM w sektorze przemysłu, w środę amerykański raport ADP, zaś w czwartek decyzje monetarne Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport Departamentu Pracy USA. Rzecz jasna z radarów nie można tracić koronawiursa oraz Ukrainy. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.