Co było, a nie jest, pisze się dla złotego

  (wtorek, 2-2, 8:00)

Polska gospodarka ma za sobą najlepszy rok od 2007.
Goldman Sachs obniżył swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w USA.
Pentagon: w weekend Rosja zwiększyła liczbę swoich wojsk wokół granicy z Ukrainą.
Bostic (Fed): wzrost stóp o 50 pb. nie jest preferowanym scenariuszem na marcowe posiedzenie FOMC.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i Stanów Zjednoczonych. 

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza publikacja szacunkowych danych nt. polskiego PKB w 2021 pokazała, że nasza gospodarka ma za sobą najlepszy rok od 13 lat. Wg GUSu w ubiegłym roku produkt krajowy brutto urósł o 5,7% (wobec oczekiwanych 5,6%). Analitycy wyliczyli, że w IV kwartale' 21 wzrost musiał wynieść ok. 7,3% p.a. Budujące wyniki z polskiej gospodarki podreperowały notowania złotego (EUR/PLN min. 4,5787, USD/PLN min. 4,0715).   ● [USD]   Nasza waluta skorzystała także na realizacji przez inwestorów dolarowych zysków na koniec miesiąca. Jej katalizatorem stała się spadkowa rewizja prognoz banku Goldman Sachs dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w USA (z 3,8% do 3,2%). Dodatkowym argumentem za konsolidacją zielonej waluty okazała się opinia Bostica z Fed, który powiedział wczoraj, że wzrost stóp funduszy federalnych o 50 pb. nie jest preferowanym scenariuszem na marcowe posiedzenie FOMC. Jego słowa zmniejszyły oczekiwania rynku w tej sprawie (z 32% do 17%), sprawiając, że dolar zanotował najgorszy dzień od listopada ur. Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,1248) sprzyjał również dużo mniejszy, niż zakładano spadek dynamiki cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI: 4,9% r/r w I vs prognoza 4,3%; poprzednio 5,3%).   ● [RU-UKR]   Straty bezpiecznego dolara (i jednocześnie zyski złotego) ograniczyły doniesienia Pentagonu, że w weekend Rosja zwiększyła liczbę swoich wojsk wokół granicy z Ukrainą.

Przed nami
   ● [PLN]   Już za chwilę zobaczymy jak na początku roku wyglądała aktywność firm w naszym kraju. Informacji w tej sprawie dostarczy nam indeks PMI dla polskiego sektora przemysłu, który zostanie opublikowany o godzinie 9:00. Prognozowany wzrost tego wskaźnika (już piąty miesiąc z rzędu) będzie zachęcać inwestorów do zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0700), a pogorszenie przemysłowej koniunktury doprowadzi do zwiększenia jego podaży (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1300).   [EUR/USD]   Na rynku EUR/USD kierunek notowań wyznaczą dane o aktywności Przemysłowców po obu stronach Atlantyku. Wyższy poziom PMI w krajach Eurolandu zagra na konto wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1250), a lepszy licznik ISM w USA zapunktuje dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1180).   ● [Giełda]   Gracze z Wall Street czekają na publikacje raportów finansowych Alphabetu (holdingu Googla) za IV kwartał 2021.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.