Geo-ostrzeżenie i finansowy odwrót

 (poniedziałek, 14-2, 8:50)

 Sullivan (Biały Dom): istnieje znaczące ryzyko, że do inwazji Rosji na Ukrainę dojdzie jeszcze przed końcem igrzysk olimpijskich w Pekinie.
Lagarde (ECB): podniesienie teraz stóp procentowych nie obniżyłoby rekordowo wysokiej inflacji w Eurolandzie, a jedynie zaszkodziłoby gospodarce.
Uniwersytet Michigan: w lutym nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze od 2011 roku.
Cena baryłki ropy Brent po raz pierwszy od 2014 przekroczyła granicę 95 USD.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski oraz wystąpienia publiczne Bullarda (Fed) i Lagarde (ECB).


Za nami
W końcówce tygodnia nastąpił odwrót inwestorów od złotego (EUR/PLN max. 4,5803, USD/PLN max. 4,0397).   ● [RU-UKR]   Oprócz perspektywy bardziej szybkiej i stromej ścieżki podwyżek stóp Fed (więcej na ten temat w naszym poprzednim Alercie FX24) polskiej walucie zaszkodziły obawy przed wybuchem zbrojnego konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował w piątek, że Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą wystarczającą liczbę żołnierzy aby dokonać ataku na pełną skalę. Wg niego istnieje "znaczące ryzyko", że do inwazji dojdzie jeszcze przed końcem igrzysk olimpijskich w Pekinie (tj. do 20 lutego). Wobec znacznego wzrostu ryzyka inwestycyjnego doszło do wyprzedaży najbardziej narażonych aktywów w tym m.in. walut krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej i rynków wschodzących (zwłaszcza rosyjskiego rubla).   ● [ECB]   Ale traciło również euro podminowane słowami prezes ECB Christine Lagarde, że podniesienie teraz stóp procentowych nie obniżyłoby rekordowo-wysokiej inflacji w Eurolandzie, a jedynie zaszkodziłoby jego gospodarce. Widmo wojny zajrzało także w oczy inwestorom z Wall Street (DJIA: -1,43%, S&P 500: -1,90%, Nasdaq: -2,78%) oraz graczom z rynku naftowego. Cena baryłki ropy Brent po raz pierwszy od 2014 przekroczyła granicę 95 USD, gdyż groźba militarnej agresji Rosji (jednego z największych producentów tego surowca na świecie) na Ukrainę może utrudnić dostawy surowca.   ● [USD]   Szukając bezpiecznego schronienia dla kapitału inwestorzy kupowali amerykańskie obligacje skarbowe (np. 10-letnie min. 1,913%), złoto (+1,26%), a także japońskiego jena (USD/JPY min. 115,53) i amerykańskiego dolara. Analitycy uważają, że z perspektywy Fed inflacyjne skutki rosyjskiej inwazji i wyższych cen energii przeważą nad negatywnymi wpływami dla globalnego wzrostu gospodarczego i nie zniechęcą go do większych podwyżek stóp w USA. Warto zauważyć, że w piątek zyski zielonej waluty mogły być jeszcze większe (EUR/USD min. 1,1330) gdyby nie najniższy od 2011 roku wynik indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan (61,7 pkt w I vs prognoza 67,5 pkt; poprzednio 67,2 pkt).

Przed nami
   ● [PL]   Rozpoczynający się tydzień będzie bardzo ważny dla złotego ze względu na zaplanowane w najbliższych dniach publikacje z krajowej gospodarki oraz na nadchodzące wydarzenia polityczne (i nie chodzi tu tylko o Ukrainę). Już jutro Główny Urząd Statystyczny poda wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu oraz wstępny wynik PKB w IV kw. 2021. Z kolei pod koniec tygodnia poznamy styczniowe dane nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, a także decyzje agencji Fitch ws. ratingu naszego kraju. W międzyczasie (tj. w środę) ogłoszony zostanie wyrok TSUE ws.mechanizmu warunkowości, od którego zależeć będą wypłaty z budżetu Unii Europejskiej dla Polski. O pozycji wyjściowej złotego zdecydują dzisiejsze dane GUS nt. bilansu płatniczego w grudniu. Prognozowane pogłębienie deficytu na rachunku bieżącym może ją pogorszyć (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,0500), zaś jego zmniejszenie ją poprawić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,000).   ● [Rynki globalne]   Jeżeli chodzi o rynki globalne to poniedziałek zapowiada się spokojnie. Wobec braku publikacji makro z Eurolandu i USA na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,1330; punkt oporu 1,1370). Dużo ciekawiej będzie w kolejnych dniach kiedy zostaną ogłoszone indeksy ZEW, NY Empire State, amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz protokół Fed. Z radarów nie można tracić nowych wiadomości dot. sytuacji geopolitycznej wokół Rosji i Ukrainy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.