Przepis na Gliwice po rosyjsku

  (poniedziałek, 21-2, 8:50)

Prezydent USA: mamy powód, by uważać, że Rosja zaatakuje Ukrainę, w tym Kijów, w ciągu najbliższych dni.
GUS: w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła najbardziej od maja 2021.
Premier RP: szanse na zaakceptowanie KPO przez KE lekko wzrosły i do wynegocjowania pozostało ok. 5% spornych kwestii.
Joe Biden i Władimir Putin zgodzili się na zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu na Ukrainie.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz krajowe dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. 


Za nami
   ● [Ukraina]   W piątek na rynkach finansowych wzrosły obawy przed wybuchem wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wg prezydenta USA jego rosyjski vis-à-vis Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę. Biden stwierdził, że "mamy powód, by uważać, że Rosja zaatakuje Ukrainę, w tym Kijów, w ciągu najbliższych dni". Niepokój amerykańskiej administracji wzbudziły piątkowe doniesienia ze wschodniej Ukrainy o silnym wybuchu na terenie firmy gazowej w Ługańsku oraz o ewakuacji cywilów z Doniecka do Rosji przez separatystów. Zdaniem amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena te wydarzenia są częścią rosyjskiego scenariusza tworzenia fałszywych prowokacji. W dodatku Biały Dom wskazał, że to Rosja stoi za niedawnym cyberatakiem przeciwko ukraińskiemu Ministerstwu Obrony oraz tamtejszym bankom.   ● [Reakcja]   W obliczu wzrostu geo-napięcia inwestorzy sprzedawali akcje (WIG20: -1,49%, DAX: -1,47%, DJIA: -0,68%) i waluty z koszyków CEE, EM natomiast kupowali bezpieczne obligacje USA (10-letnie: min. 1,918%), japońskiego jena (USD/JPY min. 114,88), a także dolara (EUR/USD min. 1,1313).   ● [GUS, KPO]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,5389, USD/PLN max. 4,0105) zamortyzował największy od maja 2021 wzrost produkcji przemysłowej w Polsce (19,2% r/r vs prognoza 14,7%; poprzednio 16,7%). Pośrednio wyniku PLNa bronił też premier RP Mateusz Morawiecki twierdząc, że szanse na zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską lekko wzrosły i do wynegocjowania pozostało ok. 5% spornych kwestii.   ● [Biden-Putin]   Dziś w nocy nastroje wokół złotego (EUR/PLN min. 4,5077, USD/PLN min. 3,9616) oraz innych ryzykownych aktywów poprawił news, że prezydenci USA i Rosji zgodzili się na zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu na Ukrainie. 

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś zobaczymy jak rosnące ceny producentów oraz konsumentów wpływają na aktywność firm w strefie euro. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Spadek tych wskaźników (m/m) może zmartwić euro oraz jego sąsiadów z CEE (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0300), natomiast ich wzrost mógłby dodać im odwagi (punkt oporu EUR/USD: 1,1380; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9500).   ● [GUS]   Dodatkowym makro-wyzwaniem dla złotego będą dzisiejsze dane GUS o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej.   ● [Eko tydzień]   Jeżeli zaś chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy indeksy PMI dla USA (ich publikacja została przełożona z powodu dzisiejszego święta federalnego w Stanach) oraz dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów, w środę wskaźniki nastrojów konsumentów w Polsce oraz inflację HICP w strefie euro (HICP). Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości nt. potencjalnej agresji Rosji wobec Ukrainy. Dziś odbędą się trójstronne rozmowy w sprawie sytuacji w Donbasie z udziałem Ukrainy, Rosji i OBWE.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.