Podwyżka XXL?

  (poniedziałek, 7-2, 8:50)

 Rynek pracy USA: w styczniu odnotowano zaskakująco wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
Dolar ma za sobą najgorszy tydzień od listopada 2020.
Strefa euro: w grudniu sprzedaż detaliczna nadspodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix).


Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowa wiadomość o zaskakująco wysokim wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA ożywiła oczekiwania na większą podwyżkę stóp Fed w marcu. W styczniu amerykańska gospodarka stworzyła aż 467 tys. nowych miejsc pracy (przy uśrednionej prognozie 150 tys.), podczas gdy część analityków (mając jeszcze w pamięci środowy raport ADP) spodziewała się nawet ich utraty. Na dodatek zrewidowano znacząco w górę wyniki NFP za listopad i grudzień 2021 (łącznie o +709 tys.). Dodatkowym argumentem dla jastrzębiego skrzydła FOMC stał się znaczny wzrost dynamiki płacy godzinowej za oceanem w styczniu (5,7% r/r vs prognoza 5,2%; poprzednio 5,0%), który może podbić i tak już wysoką inflację. Po publikacji raportu Departamentu Pracy prawdopodobieństwo podniesienia stóp funduszy federalnych o 50 pb. w marcu, wzrosło z 18% do 32%.   ● [FX]   Taka wizja podbudowała dolara (EUR/USD min. 1,1411), podkopując notowania jego rywali z G10 i EM (EUR/PLN max. 4,5692, USD/PLN max. 3,9997). Dodatkowym obciążeniem dla walut EU był nadspodziewany spadek sprzedaży detalicznej w strefie euro (-3,0% m/m vs prognoza -0,4%; poprzednio 1,0%). Straty euro i jego sąsiadów z CEE ograniczyły lepsze od oczekiwań dane nt. zamówień w niemieckim przemyśle w grudniu (2,8% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 3,6%). Z kolei zyski dolara limitował niespodziewany wzrost stopy bezrobocia w USA (4,0% w I vs prognoza 3,9%), przez co suma sumarum zanotował on najgorszy tydzień od listopada 2020.   ● [Wall Street]   Nomen omen najlepszy tydzień w tym roku mają za sobą amerykańskie indeksy giełdowe S&P 500 i Nasdaq Composite. Gwiazdą nowojorskiego parkietu stał się Amazon, którego akcje zdrożały w piątek 13,5% po tym, jak spółka zaraportowała znaczny wzrost zysków w IV kw. 2021.   ● [Ropa, obligacje]   W piątek gorąco było także na rynkach paliw oraz obligacji. Cena baryłki ropy Crude po raz pierwszy od 2014 przekroczyła granicę 90 USD z powodu obaw, że burza śnieżna w Teksasie ograniczy wydobycie tego surowca w Basenie Permskim, w którym znajdują się największe złoża łupkowe USA. Natomiast rentowność amerykańskich dziesięciolatków osiągnęła najwyższy poziom od 2019 (max. 1,932%) za sprawą wzrostu oczekiwań na bardziej stromą ścieżkę podwyżek stóp Fed.

Przed nami
   ● [Sentix, scenariusze]   Nowy tydzień makroekonomiczny rozpocznie się od publikacji indeksu Sentix, który odzwierciedla nastroje i poziom zaufania inwestorów w strefie euro. Ewentualny wzrost tego wskaźnika poprawi pozycję startową walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1500; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,9500), a spadek ją pogorszy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1410; punkty oporu: EUR/PLN 4,5700, USD/PLN 4,0000).   ● [Eko-Tydzień]   Gracze z rynku PLN odliczają już godziny do ogłoszenia jutrzejszej decyzji krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy we wtorkowym Alercie FX24). Oprócz konkluzji posiedzenia RPP w kolejnych dniach poznamy także bilans handlu zagranicznego USA, prognozy gospodarcze KE, amerykańską inflację CPI oraz indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Nie można również zapominać o koronawirusie oraz o geopolityce. W tym tygodniu odbędą się rozmowy Rosji z USA i NATO, od których będzie zależeć nie tylko los Ukrainy, ale i przyszłość sojuszu, bo warunki Moskwy dotyczą jego wschodniej flanki. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.