Prezes patrzy dalej i wyżej

 (czwartek, 10-2, 8:50)

 Glapiński (RPP): można podnieść stopę do 4% bez wyrządzenia szkody gospodarce.
 Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od czerwca, a USD/PLN od października 2021.
 Niemcy: w grudniu odnotowano niespodziewany wzrost importu oraz eksportu.
 Bostic (Fed): amerykański bank centralny powinien podnosić stopy po 25 pb.
 Kalendarz Eko: prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej, inflacja CPI z USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [RPP]   W środę złoty był w natarciu dzięki jastrzębim sygnałom z krajowego banku centralnego. Po tym jak we wtorek Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, wczoraj jej przewodniczący zapowiedział, że będzie namawiał RPP do tego, aby na następnym posiedzeniu (tj. 8 marca) znów zaostrzyć politykę pieniężną. Glapiński zadeklarował, że cykl zacieśniania będzie trwał dłużej, niż oczekuje rynek, a punkt docelowy [stóp procentowych] będzie wyższy. W jego ocenie można podnieść stopę do 4% bez wyrządzenia szkody gospodarce. Złotemu spodobała się również opinia prezesa, wg której im jest mocniejszy tym lepiej oraz sugestia, że Ministerstwo Finansów RP mogłoby wymieniać środki unijne na rynku międzybankowym (a nie jak do tej pory w NBP). Pod wpływem tych wypowiedzi kurs EUR/PLN stopniał do min. 4,4888 (tj. najniżej od czerwca 2021), a rynek USD/PLN do min. 3,9246 (tj. najniżej od października 2021).   ● [DE]   PLNowi pomogły też dane nt. handlu zagranicznego Niemiec (notabene naszego największego partnera handlowego), które pokazały niespodziewany wzrost importu (4,7% vs prognoza -1,5%) oraz eksportu w grudniu (0,9% vs prognoza -0,2%).   ● [Giełdy, USD]   Polska waluta skorzystała także na dobrych nastrojach inwestycyjnych panujących na świecie (DAX: +1,57%, WIG20: +0,94%, S&P 500: +1,45%) spowodowanych spadkiem napięcia na linii Zachód-Rosja ws. Ukrainy. Innym wymiernym skutkiem rynkowego optymizmu był spadek wyceny bezpiecznego dolara. Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty stały się słowa Raphaela Bostica z Fed, że amerykański bank centralny powinien podnosić stopy procentowe po 25 pb. (zmniejszając tym samym rynkowe oczekiwania ws. marcowej podwyżki o 50 pb.).  W podobnym tonie wypowiedziała się Loretta Mester z Fed, która nie widzi przekonującego powodu, aby rozpocząć cykl normalizacji stóp od podwyżki o 50 pb. Jednocześnie wspólnej walucie (EUR/USD max. 1,1448) sprzyjał głos prezesa Bundesbanku Joachima Nagela, że Europejski Bank Centralny może w tym roku podnieść stopy procentowe, ponieważ wzrost inflacji okazał się trwalszy niż oczekiwano.   


Przed nami
   ● [CPI USA]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja danych o amerykańskiej inflacji cen konsumentów. Jej prognozowany 40-letni rekord (tj. 7,3% r/r) może znów podkręcić oczekiwania inwestorów na większą (tj. o 50 pb.) podwyżkę stóp Fed w marcu, co byłoby pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1400) oraz negatywne dla jego rywali z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,9700). Natomiast niższy CPI mógłby ostudzić obecne ultra-jastrzębie nastawienie rynku, co z kolei byłoby szkodliwe dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1450) i tym samym korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9200).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz wyników amerykańskiej inflacji w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej oraz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Gracze z rynku GBP powinni dodatkowo posłuchać wystąpienia publicznego prezesa Banku Anglii Andrew Bailey'a, który może rzucić więcej światła na terminarz dalszego zacieśniania brytyjskiej polityki pieniężnej. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.