Zatapianie na raty rosyjskich aktywów

   (piątek, 25-2, 8:50)

GPW: Indeks WIG20 ma za sobą najgorszą sesję od pandemicznego marca 2020.
Rosyjski rubel jest historycznie najtańszy wobec dolara.
Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od listopada 2021, a rynek USD/PLN od kwietnia 2020.
Eurodolar najniżej od maja 2020.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne prezes ECB oraz amerykańska inflacja PCE core, spotkanie NATO.

Za nami
   ● [Wojna]   Wczorajsza inwazja Rosji na Ukrainę zaszokowała inwestorów. Wg analityków agencji Bloomberga Europa mierzy się z największym kryzysem bezpieczeństwa od czasu II wojny światowej. Wojna w Europie wywołała potężne przeceny na giełdowych parkietach. Na przykład z moskiewskiej giełdy wyparowało wczoraj 259 mld USD. Z kolei główny indeks warszawskiej GPW ma za sobą najgorszą sesję od pandemicznego marca 2020 (WIG20: -10,87%). Obok akcji, wyprzedawane były niemal wszystkie europejskie znaki płatnicze, z rosyjskim rublem na czele, który wobec dolara był wczoraj najtańszy w historii (USD/RUB: +4,84%). Ponadto w CEE największe uderzenie przyjął na siebie nasz złoty jako najbardziej płynna waluta Regionu (EUR/PLN max. 4,7213 tj. najwyżej od listopada 2021, USD/PLN max. 4,2424 tj. najwyżej od kwietnia 2020).   ● [USD]   Swój status "bezpiecznej przystani" (z ang. safe haven) potwierdziły obligacje USA (10-letnie: min. 1,851%), złoto (+0,83%), szwajcarski frank (EUR/CHF min. 1,0284) oraz amerykański dolar (EUR/USD min. 1,1106 tj. najniżej od maja 2020). Makro-atutem zielonej waluty stały się wiadomości o nadspodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (232 tys. vs prognoza 235 tys.; poprzednio 249 tys.) oraz o wzrostowej rewizji danych nt. PKB USA w IV kw. (z 6,9% p.a do 7%). Wieczorem, zyski dolara (i zarazem straty złotego) zmniejszyło nałożenie przez USA mniej drastycznych od oczekiwań sankcji na Moskwę. Wg prezydenta Bidena zabrakło zgody innych państw na wykluczenie Rosji z systemu SWIFT.

Przed nami
Mimo prymatu geopolityki, warto trzymać rękę na makroekonomicznym pulsie.   ● [PCE core]   Dziś na szczególną uwagę zasługuje publikacja danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest kluczową miarą dynamiki cen obserwowaną przez polityków Fed. Prognozowany wzrost tego wskaźnika (z 4,9% r/r w I do 5,1% w II) może przywrócić oczekiwania na większą (tj. o 50 pb.) podwyżkę stóp Fed w marcu, co byłoby pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100) i negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2500). Natomiast wynik <5,1% byłby argumentem za „standardową” podwyżką o 25 pb., a jednocześnie za tańszym USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1230). W tym scenariuszu PLN mógłby odzyskać cześć strat poniesionych w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1000).   ● [ECB]   Pod kątem złotego i innych walut EU warto także posłuchać dzisiejszego wystąpienia publicznego prezes ECB Christine Lagarde. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że wojna na Ukrainie może opóźnić rozpoczęcie procesu normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.