Wątpliwości i żołnierzy przybywa, przybywa i przybywa

 (czwartek, 17-2, 8:50)

 TSUE odrzucił skargę polskiego rządu przeciwko mechanizmowi "pieniądze za praworządność".
Stoltenberg (NATO): wbrew temu co przekazują Rosjanie, nie ma oznak, by żołnierze byli wycofywani spod granicy z Ukrainą.
Kazaks (ECB): jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku Bank podniesie stopy procentowe.
USA: w styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od 10 miesięcy.
Protokół FOMC: tempo podwyżek stóp Fed powinno być szybsze niż w poprzednim cyklu.
Rosyjskie media: Ukraina ostrzelała pozycje separatystów z Ługańska.
Kalendarz Eko: amerykański raport jobless claims, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA, indeks Fed z Filadelfii oraz wystąpienia publiczne Bullarda i Mester z Fed.

Za nami
   ● [RUS-UKR]   Środa przyniosła zatrzymanie trendu wzrostowego złotego (EUR/PLN min. 4,4826, USD/PLN min. 3,9379), wywołanego spadkiem napięcia wokół Ukrainy. Inwestorzy z większą rezerwą podeszli do zapewnień Rosji o wycofaniu części swoich wojsk spod ukraińskiej granicy. Czerwoną lampkę ostrzegawczą zapalił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który stwierdził wczoraj, że wbrew temu co przekazują Rosjanie, nie ma oznak, by ich żołnierze byli wycofywani. Co gorsza dodał, że "żołnierzy przybywa, przybywa i przybywa". O braku dowodów potwierdzających rosyjski odwrót mówił również amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken.   ● [TSUE]   Szyki złotego popsuło także odrzucenie przez TSUE skargi polskiego rządu przeciwko mechanizmowi łączącemu wypłatę funduszy europejskich z poszanowaniem praworządności.   ● [ECB]   Oprócz tego naszej walucie zaszkodziła opinia Martinsa Kazaksa z ECB, wg którego jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku Bank podniesie stopy procentowe, aby zwalczyć wysoką inflację w strefie euro. Rzecz jasna jego komentarz pokrzepił wspólną walutę.   ● [USD]   Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,1396) sprzyjał również Kashkari z Fed mówiący, że zbyt agresywne podwyżki stóp w USA mogą wepchnąć gospodarkę w recesję. Anty-dolarowe nastroje wzmocniła mało jastrzębia treść protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, w którym zabrakło szczegółów nt. redukcji ogromnej sumy bilansowej. Po jego publikacji prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp Fed o 50 bp. spadło poniżej 50%. Za to pozycje zielonej waluty broniła wiadomość o największym od 10 miesięcy wzroście amerykańskiej sprzedaży detalicznej w styczniu (3,8% m/m w I vs prognoza 1,9%; poprzednio -2,5%). Pozytywną makro-niespodzianką okazał się także styczniowy wynik produkcji przemysłowej w USA (1,4% m/m vs prognoza 0,4%; poprzednio -0,1%).   ● [RU-UKR cd.]   Dziś rano bezpieczny dolar odzyskał część strat (EUR/USD min. 1,1323), a złoty je powiększył (EUR/PLN max. 4,5188, USD/PLN max. 3,9827), po doniesieniach rosyjskich agencji informacyjnych, że Ukraina ostrzelała pozycje separatystów z Ługańska. Kijów zdecydowanie zaprzeczył tym oskarżeniom. Biały Dom zaznaczał wcześniej, że Rosja może w każdej chwili powołać się na fałszywy pretekst, aby rozpocząć inwazję.  


Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń stricte ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się nowe publikacje danych z gospodarki amerykańskiej oraz publiczne wystąpienia dwóch polityków Fed. Równocześnie o godzinie 14:30 zaplanowano ogłoszenie informacji nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (indeks FED z Filadelfii). Następnie głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z St. Louis oraz z Cleveland.   ● [Scenariusze]   Kolejne jastrzębie komentarze Bullarda i Mester oraz lepsze od prognoz wyniki makro będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1320) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000). Odwrotna układanka zagra przeciw amerykańskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1400) i na rzecz jej konkurentów, w tym PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9300). Na ekonomicznym horyzoncie naszej waluty widać już jutrzejsze dane GUS nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, a także decyzję agencji Fitch ws. ratingu kredytowego naszego kraju.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.