Byczy Bull-ard rozpędza rynek

  (piątek, 11-2, 8:50)

USA: w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od lutego 1982 roku.
Bullard (Fed): chciałbym aby podczas trzech najbliższych posiedzeń Bank podniósł łącznie stopy o 100 pb.
Rynek długu: rentowność amerykańskich dziesięciolatków po raz pierwszy od sierpnia 2019 przekroczyła poziom 2%.
Komisja Europejska zrewidowała w górę swoje prognozy dotyczące polskiego PKB w tym roku.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan.

Za nami
   ● [CPI, Fed]   Wczorajsza publikacja styczniowych danych o inflacji CPI w USA oraz wypowiedź prezesa oddziału Fed w St. Louis ugruntowały wśród inwestorów przekonanie, że w marcu Rezerwa Federalna dokona większej podwyżki stóp. Amerykański Departamentu Handlu podał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny konsumentów wzrosły aż o 7,5 % (prognoza 7,3%; poprzednio 7%), tj. najbardziej od lutego 1982 roku. Niedługo potem James Bullard przyznał, że chciałby, aby podczas trzech najbliższych posiedzeń Bank podniósł łącznie stopy o 100 punktów bazowych. Pod wpływem tych wydarzeń indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp o 50 pb. wzrósł wczoraj z 24% do 96,7%.   ● [Obligacje]   Podobną diagnozę postawili gracze z rynku obligacji. W efekcie rentowność amerykańskich dziesięciolatków po raz pierwszy od sierpnia 2019 przekroczyła poziom 2% (max. 2,052%). Z kolei dochodowość dwulatków skoczyła wczoraj aż o 25 punktów bazowych tj. największy dzienny wzrost od 5 czerwca 2009.   ● [FX]   Natomiast inwestorzy z rynku walutowego przystąpili do zakupów dolara (EUR/USD min. 1,1370), w zamian m.in. za złotego (EUR/PLN max. 4,5145, USD/PLN max. 3,9699).   ● [KE]   Pozycji obronnych naszej waluty broniła wzrostowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce (z 5,2% do 5,5%).

Przed nami
   [USA]   Dziś zobaczymy jak wysoka inflacja za oceanem wpływa na nastroje amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Uniwersytetu Michigan. Powstaje on na podstawie ankiet telefonicznych przeprowadzanych na reprezentatywnej grupie 500 gospodarstw domowych, które proszone są o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwań co do kształtowania się tych warunków w przyszłości.   ● [Scenariusze]   Prognozowany wzrost tego wskaźnika w lutym może rozkręcić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1370), co mogłoby skutkować spadkiem zainteresowania walutami rynków wschodzących, w tym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,9700). W przypadku negatywnej niespodzianki i pogorszenia nastrojów za oceanem należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1500; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9000).   ● [HUF]   Z punktu widzenia walut regionu CEE (zwłaszcza forinta) warto także śledzić dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej oraz inflacji CPI na Węgrzech. W przypadku wysokich wyników węgierskich, bratni forint mógłby zrobić psikusa złotemu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.