Zbrodnia i sankcje?

  (środa, 23-2, 8:50)

Ławrow (MSZ Rosji): Ukraina nie ma prawa do suwerenności.
Narodowy Bank Węgier podniósł stopę procentową do najwyższego poziomu od listopada 2013.
Niemcy: wg IFO nastroje przedsiębiorców są najlepsze od sierpnia ubiegłego roku.
USA: łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług osiągnął w lutym najwyższy poziom od 2 m-cy.
Rzecznik Kremla: Rosja wciąż jest otwarta na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu.
Kalendarz Eko: dane z Polski o nastrojach konsumentów, inflacja HICP w Eurolandzie oraz wystąpienie publiczne wiceprezesa ECB.

Za nami
   ● [RU-UKR]   Podczas wtorkowej sesji na rynkach finansowych utrzymywały się nerwowe nastroje w następstwie poniedziałkowej decyzji Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych republik w Donbasie i wysłaniu tam rosyjskich żołnierzy. Wybuchową atmosferę pogrzała wczorajsza wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji o tym, że Ukraina nie ma prawa do suwerenności. W następstwie tych zdarzeń amerykański sekretarz stanu Antony Blinken postanowił odwołać jutrzejsze spotkanie z Siergiejem Ławrowem. Z kolei Biały Dom poinformował, że Joe Biden nie spotka się z prezydentem Rosji. W obliczu widma upadku rozmów pokojowych oraz groźby zaognienia konfliktu na Ukrainie inwestorzy selektywnie pozbywali się ryzykownych aktywów. Wyprzedawane były akcje (DJIA: -1,42%) oraz waluty z koszyków CEE i EM, wliczając w to naszego złotego (EUR/PLN max. 4,5569, USD/PLN max. 4,0245).   ● [MNB]   W regionie Europy Środkowo-Wschodniej upiekło się forintowi, którego uratowała kolejna podwyżka stóp Narodowego Banku Węgier (z 2,9% do 3,4% tj. najwyżej od listopada 2013).   ● [IFO]   Ze spadkowego trendu walut EU wyłamało się także euro, któremu pomogła wiadomość o najlepszych od sierpnia 2021 nastrojach niemieckich przedsiębiorców w lutym (IFO: 98,9 pkt vs prognoza 96,5 pkt; poprzednio 96 pkt). Prezes Instytutu Clemens Fuest powiedział, że niemieckie firmy oczekują zakończenia kryzysu związanego z koronawirusem.   ● [PMI]   Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,1367) limitował najwyższy od 2 miesięcy wynik łącznego indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług USA w lutym (56 pkt vs prognoza 52,9 pkt; poprzednio 51,1 pkt), który bronił pozycji dolara. Z kolei straty złotego ograniczyły słowa rzecznika Kremla, że Moskwa wciąż jest otwarta na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie oraz relatywnie łagodne sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś przekonamy się czy i jak widmo konfliktu zbrojnego na Ukrainie wpłynęło na nastroje polskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich kolejny miesięczny spadek (6 z rzędu) może odcisnąć swoje negatywne piętno na notowaniach złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0500) , a przerwanie tej czarnej serii go pokrzepi (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,9700).   ● [EUR]   Za granicą największe makro-emocje budzi publikacja danych o inflacji HICP w strefie euro. Wzrost cen konsumpcyjnych powyżej prognozowanych 5,1% r/r zwiększy presję na ECB ws. szybszej normalizacji stóp, co byłoby korzystne dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1370). Natomiast wynik poniżej 5,1% zadziała odwrotnie i osłabi euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280). Okazję do skomentowania bieżącej sytuacji makroekonomicznej w Eurolandzie będzie dziś miał wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje Ukraina i militarne poczynania Rosji.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.