Euro blitz

  (piątek, 4-2, 8:50)

Prezydent RP złożył projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, zmierzającej do likwidacji Izby Dyscyplinarnej.
Rządy Polski i Czech osiągnęły porozumienie ws. kopalni Turów.
BoE oraz CNB podniosły stopy procentowe odpowiednio o 25 pb. i 75 pb.
Lagarde (ECB): bilans czynników ryzyka dla perspektyw inflacji jest skierowany w górę.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz amerykański raport Departamentu Pracy.

Za nami
Scenariusz wczorajszej sesji na rynku PLN narzuciła krajowa polityka.   ● [Turów, SN]   Zaczęło się od doniesień PAP, że polscy i czescy negocjatorzy porozumieli się w sprawie kopalni Turów, co zostało później potwierdzone przez premierów obu krajów. Następnie prezydent RP poinformował o złożeniu projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, zmierzającej do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Posunięcie Andrzeja Dudy i podpisanie umowy o współpracy ws. Turowa dały nadzieje na zmniejszenie napięcia na linii Warszawa-Bruksela i odblokowanie Polsce środków z KPO, co znacząco umocniło złotego.   ● [BoE, CNB]   Jego zyski (EUR/PLN min. 4,5192, USD/PLN min. 3,9557) przycięły jastrzębie decyzje Banku Anglii oraz Narodowego Banku Czech. BoE podniósł stopy procentowe w UK o 25 pb. (do 0,5%), choć 4 członków MPC głosowało za ruchem w górę 50 pb., ku zadowoleniu funta (GBP/USD max. 1,3626). Z kolei CNB podwyższył oprocentowanie korony czeskiej o 75 pb. (do 4,5%), co utrzymało kurs EUR/CZK w okolicach najniższego poziomu od 2008 roku.   ● [ECB]   W sukurs euro przyszła prezes ECB Christine Lagarde, która na konferencji po zakończonym wczoraj posiedzeniu Banku powiedziała, że bilans czynników ryzyka dla perspektyw inflacji jest skierowany w górę oraz nie wykluczyła możliwości podniesienia stóp w tym roku. Pod wpływem jej wypowiedzi rynek terminowy zaczął niemal w pełni wyceniać pierwszą podwyżkę stóp o 10 pb. już w czerwcu br. i łącznie cztery takie posunięcia do końca roku.   ● [USA]   Straty bezpiecznego dolara (EUR/USD max. 1,1472 tj. najwyżej od 14 stycznia) ograniczyła rekordowa przecena akcji holdingu Meta (właściciela Facebooka), którego wycena stopniała wczoraj o 26% (tj. o 230 mld USD). Z kolei odwrotnie skorelowana z zieloną walutą cena baryłki ropy Crude po raz pierwszy od 2014 znalazła się powyżej granicy 90 USD.

Przed nami
   ● [Raport DP]   Koniec tygodnia przyniesie ogłoszenie arcyważnego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. Środowa wiadomość o największym od kwietnia 2020 spadku zatrudnienia w sektorze prywatnym w styczniu uświadomiła inwestorom, że Omikron wywołał poważne szkody na rynku pracy dlatego podobny wynik NFP (do -300 tys.) nie powinien zrobić większego wrażenia na dolarze.   ● [Scenariusze]   Dopiero głębszy spadek mu zaszkodzi (punkt oporu EUR/USD: 1,1480). Zakładając jednak, że w tej sytuacji inwestorzy nie przejdą w bezpieczny tryb działania, to uwolniony kapitał może trafić na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,9500). W przypadku pozytywnej niespodzianki i wzrostu payrolls’ów zielona waluta może przejść do ofensywy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1420), spychając do obrony swoich rywali spod znaku EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,5500, USD/PLN 4,0500). Oprócz raportu Departamentu Pracy (zawierającego m.in. informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), stopy bezrobocia i płacy godzinowej) w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Analitycy spodziewają się jej spadku (m/m) z 1% w listopadzie do -0,4% w grudniu. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.