Dyplomatyka i łowy Moskali

 (wtorek, 15-2, 8:50)

Ławrow (MSZ Rosji): dostałem zielone światło od Putina do kontynuowania działań dyplomatycznych.
CBS: rosyjskie wojska przesunęły się na pozycje wyjściowe.
Kotecki (RPP): Rada musi agresywnie podnosić stopy procentowe z powodu braku odpowiedniej kombinacji polityki monetarnej i fiskalnej.
Bilans płatniczy Polski: w grudniu odnotowano rekordowy deficyt na rachunku bieżącym.

Bullard (Fed): Bank musi przyspieszyć planowane wycofanie akomodacji.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. PKB w IV kw. i inflacji, niemiecki wskaźnik ZEW, inflacja PPI z USA oraz amerykański indeks NY Empire State.


Za nami
W walentynki inwestorzy sympatyzowali ze złotym i dolarem.   ● [UKR]   Urok PLNa wzrósł po słowach Ministra Spraw Zagranicznych Rosji o odbyciu konstruktywnych rozmów z USA ws. Ukrainy. Ponadto Ławrow powiedział, że dostał zielone światło od Putina do kontynuowania działań dyplomatycznych. Ocieplenie geopolitycznej atmosfery przyniósł głos rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który poinformował, że część wspólnych manewrów wojskowych Rosji i Białorusi już się zakończyła, a inne zbliżają się do końca.   ● [RPP]   Komplementami dla polskiej waluty sypnął Ludwik Kotecki z RPP mówiąc, że Rada musi agresywnie podnosić stopy procentowe z powodu braku odpowiedniej kombinacji polityki monetarnej i fiskalnej. Pod wpływem tej wypowiedzi rynek terminowy zaczął wyceniać, że w ciągu trzech najbliższych miesięcy stopy wzrosną łącznie o 125 pb.   ● [NBP]   Zakres dowartościowania złotego (EUR/PLN min. 4,5290, USD/PLN min. 3,9998) skutecznie ograniczyła wiadomość o najwyższym w historii deficycie na rachunku bieżącym Polski w grudniu ur. (-3957 mln EUR vs prognoza -2100 mln; poprzednio -628 mln).   ● [Fed]   Na dodatek zazdrość złotego wobec konkurencyjnego dolara wzbudziła kolejna jastrzębia wypowiedź Jamesa Bullarda (EUR/USD min. 1,1280). Prezes oddziału Fed w St. Louis oznajmił, że amerykański bank centralny „musi przyspieszyć planowane wycofanie akomodacji”. 

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy ile w Polsce wyniósł wzrost gospodarczy w IV kwartale 2021 oraz jak kształtowały się krajowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu. Z punktu widzenia złotego ważniejsze będą dane o CPI. Wynik w okolicy 10% r/r zwiększy oczekiwania na kolejne podwyżki stóp NBP, co byłoby korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,0000). Natomiast poziom niższy (bliżej 9%) mógłby je ostudzić, co z kolei osłabiłoby naszą walutę (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0700).   ● [EUR/USD]   Na rynkach globalnych największe emocje budzi dziś ogłoszenie danych nt. nastrojów niemieckich inwestorów oraz o amerykańskiej inflacji cen producentów. Wzrost indeksu ZEW za Odrą mógłby przywrócić zainteresowanie euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1330), natomiast wyższy PPI w Stanach powinien wzmocnić pozycję dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280). W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się także dane z Eurolandu nt. handlu zagranicznego w grudniu ur. i PKB w IV kw. (zrewidowane), a także dot. koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork (indeks NY Empire State). Niezależnie od tych publikacji inwestorzy pozostają zakładnikami nowych informacji nt. sytuacji na granicy Rosji z Ukrainą.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.