Geo-szachy i pieniężny zimny prysznic

 (wtorek, 8-2, 8:00)

 Sentix: w lutym nastroje inwestorów w strefie euro nadspodziewanie się poprawiły.
 Kazaks (ECB): podwyżka stóp w lipcu br. jest mało prawdopodobna.
Lagarde (ECB): jakiekolwiek zmiany polityki monetarnej w strefie euro będą stopniowe.
 Sullivan (Biały Dom): do inwazji Rosji na Ukrainę może dojść w każdym momencie.
 Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych NBP oraz bilans handlu zagranicznego USA. 

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję RPP towarzyszył wzrost wyceny złotego.   ● [Sentix]   Pozycję wyjściową PLNa przed ogłoszeniem werdyktu Rady poprawił wyższy od oczekiwań wynik indeksu nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix: 16,6 pkt w II vs prognoza 15,2 pkt; poprzednio 14,9 pkt).   ● [ECB]   Dla naszego pieniądza pomocna okazała się również opinia Martinsa Kazaksa z ECB, wg którego oczekiwana przez inwestorów podwyżka stóp w lipcu br. jest mało prawdopodobna. Jakby na potwierdzenie jego słów prezes ECB Christine Lagarde zapowiedziała wczoraj, że jakiekolwiek zmiany polityki monetarnej w strefie euro będą stopniowe. Oba te ostrożne komentarze zdeprymowały wspólną walutę (EUR/USD min. 1,1396).   ● [RU-UKR]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5330, USD/PLN min. 3,9614) ograniczyły jednak słowa doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana, że do inwazji Rosji na Ukrainę może dojść w każdym momencie, choć może ona przybrać różne formy. Według amerykańskiego wywiadu Rosja zgromadziła już 70% wojsk potrzebnych do ataku na pełną skalę.   ● [USA-Iran]   Na rynku naftowym negatywne skutki rosyjskiego geo-zagrożenia ograniczyło dyplomatyczne zbliżenie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem (dziesiątym producentem ropy na świecie). W rezultacie cena czarnego złota utrzymała się w okolicach najwyższego poziomu od 2014 roku.

Przed nami
   ● [RPP]   Dziś inwestorzy z rynku PLN fokusują się na decyzji RPP ws. stóp procentowych. Analitycy są przekonani, że Rada dokona kolejnej podwyżki, ale wahają się ws. jej skali. Ich wątpliwości wynikają z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, w których podkreślił, że jest jeszcze "duża" przestrzeń do podwyżek stóp. Scenariusz bazowy na dzisiejsze posiedzenie zakłada ich podniesienie o 50 pb. Jednak taki ruch może okazać się niezadowalający dla złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,5700, USD/PLN 4,0000). Do umocnienia przekonałaby go odważniejsza decyzja Rady np. podwyżka o 75 pb. lub więcej (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5200, USD/PLN 3,9500).   ● [HZ USA]   Przed czwartkowymi danymi o inflacji cen konsumpcyjnych w USA globalni gracze koncentrują się dziś na publikacji grudniowego bilansu handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych. Prognozowany wzrost deficytu handlowego może odcisnąć swoje negatywne piętno na dolarze (punkt oporu EUR/USD: 1,1470) , a ew. spadek mu pomóc (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1400).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.