Bratnia pomoc

 (wtorek, 22-2, 8:50)

 Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik w Donbasie i wysłał tam rosyjskich żołnierzy.
Rosyjska giełda ma za sobą najgorszy dzień od 2008 roku.
Euroland: łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług osiągnął w lutym najwyższy poziom od 5 m-cy.
GUS: w styczniu odnotowano rekordowy wzrost polskiej produkcji budowlano-montażowej.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks IFO, decyzja MNB ws. stóp procentowych, indeksy PMI w USA oraz amerykański wskaźnik zaufania konsumentów – Conference Board.


Za nami
   ● [Ukraina]   W poniedziałek inwestorzy nadal podążali za wiadomościami dotyczącymi Ukrainy. Zaczęło się od optymistycznej informacji, że prezydenci USA i Rosji zgodzili się na zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu na Ukrainie, co ucieszyło złotego (EUR/PLN min. 4,5077, USD/PLN min. 3,9616) oraz inne ryzykowne aktywa. Ich zyski przyciął jednak komentarz rzecznika Kremla, który powiedział, że "nie ma konkretnych planów" co do spotkania. Dmitrij Pieskow nie wykluczył wprawdzie takiej możliwości, ale powiedział, że to „przedwczesne". Nastroje wokół PLNa pogorszył news, że pro-rosyjscy separatyści z Doniecka i Ługańska zwrócili się do Rosji po pomoc wojskową, co może stać się pretekstem do wkroczenia rosyjskich żołnierzy na Ukrainę. Groźba takiego scenariusza spełniła się wieczorem, kiedy Władimir Putin uznał niepodległość obu ukraińskich obwodów i wysłał tam „rosyjskie siły pokojowe”, co może podkopać rozmowy pomiędzy Moskwą, a Zachodem.   ● [Giełdy]   Skalę geo-niepokoju obrazuje sytuacja na rosyjskiej giełdzie, która zanotowała wczoraj najgorszy dzień od 2008 roku (RTS: -13,21%). Kolor czerwony dominował także na pozostałych rynkach akcji Starego Kontynentu (np. WIG20: -3,44%; DAX: -2,07%). Mimo świątecznej nieobecności graczy z USA (Dzień Prezydenta) zainteresowaniem inwestorów ze wszystkich stron świata cieszył się bezpieczny dolar.   ● [PMI, GUS]   Większy spadek kursu EUR/USD (min. 1,1288) powstrzymał najwyższy od 5 miesięcy wynik łącznego indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu (55,8 pkt w II vs prognoza 52,9 pkt; poprzednio 52,3 pkt). Z kolei straty złotego (EUR/PLN max. 4,5535, USD/PLN max. 4,0322) zamortyzował rekordowy wzrost produkcji budowlano-montażowej w Polsce (20,8% w I vs prognoza 4,5%; poprzednio 3,1%). Makro-wsparciem PLNa stała się również wysoka sprzedaż detaliczna w naszym kraju (20% w styczniu vs prognoza 20,2%; poprzednio 16,9%).

Przed nami
   ● [IFO]   W pierwszej części dzisiejszej sesji poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców. Informacji w tej sprawie dostarczy nam indeks Instytutu IFO. Jego prognozowany wzrost może pomóc odzyskać siły przez euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1350) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0000).   ● [PMI, CB]   W drugiej części dnia opublikowane zostaną „zaległe” indeksy PMI dla amerykańskich sektorów przemysłu i usług, a także wskaźnik nastrojów konsumentów w USA - Conference Board. Ich prawdopodobny wzrost może spotęgować popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem jego oponentów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0500).   ● [MNB]   Nasza waluta może również stracić na dzisiejszej, spodziewanej decyzji Narodowego Banku Węgier o kolejnej podwyżce stóp procentowych (tym razem aż o 50 pb. z 2,9% do 3,4%), która zwiększy atrakcyjność forinta w Regionie CEE. Niezależnie od tych wydarzeń, źródłem obaw PLNa i pozostałych walut EU, pozostaje niezmiennie rozwój sytuacji na Ukrainie.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.