Putin i Glapiński głosują za złotym

  (czwartek, 3-2, 8:50)

 Glapiński (RPP): aprecjacja złotego wspierałaby zacieśnienie polityki pieniężnej i byłaby spójna z jej kierunkiem.
Putin: mam nadzieję na kontynuację dialogu z Zachodem ws. Ukrainy.
Strefa euro: w styczniu inflacja HICP niespodziewanie wzrosła.
USA: wg ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło w styczniu najbardziej od kwietnia 2020.
Łon (RPP): z kolejną podwyżką stóp warto poczekać do ogłoszenia marcowych projekcji NBP.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne BoE, ECB, CNB, indeksy PMI, ISM dla sektora usług EZ i USA oraz amerykańskie raporty Challengera i jobless claims. 

Za nami
Wczorajsza sesja na rynku PLN rozgrywała się wokół wypowiedzi prezesa NBP oraz prezydenta Rosji.   ● [RPP]   Kursy EUR/PLN i USD/PLN powędrowały w dół po słowach Adama Glapińskiego, że „ aprecjacja złotego wspierałaby zacieśnienie polityki pieniężnej i byłaby spójna z jej kierunkiem". Przewodniczący dodał, że „kurs złotego jest istotnym kanałem wpływu na gospodarkę".   ● [RU-UKR]   Geo-wsparciem dla naszego pieniądza stał się głos Putina, wyrażający nadzieję na kontynuację dialogu z Zachodem ws. Ukrainy. Podatny grunt pod umocnienie polskiej waluty (EUR/PLN min. 4,5380, USD/PLN min. 4,0121) stworzyła zwyżka notowań popularnego eurodolara.   ● [HICP, ADP]   Rynek bazowy EUR/USD pokonał barierę 1,1300 (max. 1,1331) po wiadomości o niespodziewanym wzroście inflacji HICP w strefie euro (do 5,1% r/r w styczniu vs prognoza 4,4%; poprzednio 5%). Po tej publikacji rynek terminowy zaczął wyceniać pierwszą podwyżkę stóp ECB o 10 pb. do lipca br. , a łącznie trzy takie ruchy do końca roku. Jednocześnie obciążeniem dla dolara stał się największy od kwietnia 2020 spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym USA (ADP: -301 tys. w styczniu vs prognoza +205 tys.; poprzednio +776 tys.).   ● [RPP cz. II]   Zyski złotego umniejszyła opinia Eryka Łona z RPP, wg którego z monetarnymi decyzjami „warto poczekać do marcowej projekcji inflacji i PKB i wówczas zastanowić się nad tym, czy warto dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych". Zdobycz PLNa zmniejszył też news RMF FM o planach zdymisjonowania ministra finansów RP Tadeusza Kościńskiego oraz jego zastępcy Jana Sarnowskiego za chaos wokół Polskiego Ładu.   ● [FB, OPEC+]   Hamulcem umocnienia naszego pieniądza (oraz innych ryzykownych aktywów) stały się także gorsze od oczekiwań wyniki fiansowe za IV kw.'21 oraz rozczarowujące prognozy przychodów Facebook'a, które doprowadziły do ponad 20% wyprzedaży jego akcji w handlu posesyjnym. Złotemu oraz pozostałym walutom EU nie przysłużyła się również wczorajsza decyzja OPEC+ o zwiększeniu wydobycia ropy o kolejne 400 tysięcy baryłek miesięcznie mimo tego, że Brent kosztuje już ok. 90 USD/brk, a Europa zmaga się z kryzysem energetycznym.     


Przed nami
   ● [BoE, ECB, CNB]   Dziś na tapecie znajdzie się europejska polityka pieniężna. W kolejności chronologicznej poznamy decyzje monetarne Banku Anglii (rynek terminowy wskazuje na podwyżkę stóp BoE o 25 pb.), Europejskiego Banku Centralnego (analitycy spodziewają się utrzymania statusu quo) oraz Narodowego Banku Czech (inwestorzy oczekują podwyżki stóp CNB o 50-75 pb.).   ● [Makro]   W międzyczasie opublikowane zostaną indeksy PMI i ISM dla sektorów usług po obu stronach Atlantyku oraz amerykańskie raporty Challengera i jobless claims.   ● [Scenariusze]   Uczestnicy rynku przymierzający się do kupna złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,0000) powinni trzymać kciuki za ostrożne sygnały monetarne z Londynu, Frankfurtu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280) i Londynu, a także za lepsze od prognoz wyniki makro z Eurolandu przy gorszych ze Stanów (punkt oporu EUR/USD: 1,1335). Odwrotny splot wydarzeń przyniesie korzystniejsze poziomy rynkowe chętnym do sprzedaży polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,0500). 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.