Nauczka forinta

 (piątek, 30-09, 8:50)


 Węgierski forint jest historycznie najtańszy wobec euro.
GPW: WIG20 zanotował wczoraj największy spadek spośród wszystkich indeksów giełdowych na świecie.
 Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu są najgorsze od lutego 2021.
 Niemcy: we wrześniu po raz pierwszy od II wojny światowej odnotowano dwucyfrową inflację.
 Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od 5 miesięcy.
 Ludowy Bank Chin poinformował państwowe banki, aby były gotowe do sprzedaży dolara za juana.
 Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core) oraz wystąpienia publiczne pięciu polityków Fed. 

Za nami
   ● [CEE]   W czwartek waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej ponownie znalazły się w spirali wyprzedaży,p  gdyż inwestorzy martwili się o dalsze konsekwencje ekonomiczne wojny Rosji z Ukrainą oraz przybliżającą się recesją na świecie. Wg analityków agencji Reutersa oraz Bloomberga wczorajszą przecenę w Regionie CEE zainicjował węgierski forint, który nie zdążył się otrząsnąć z środowego ogłoszenia przez MNB zakończenia cyklu podwyżek stóp. Zwyżkujący kurs EUR/HUF (max. 423,91 tj. najwyżej w historii) podbił rynek EUR/PLN do max. poziomu 4,8751 (tj. najwyżej od marca br.). Anty-reklamę zrobił naszej walucie WIG20, który był wczoraj najgorzej sobie radzącym indeksem giełdowym na świecie (-3,85%).   ● [EUR]   Jednocześnie wspólnej walucie sprzymierzeńców przysporzyły głosy polityków Europejskiego Banku Centralnego (Mullera, Simkusa i Vasle) za kolejną dużą podwyżką stóp ECB w październiku. Wczoraj nowym argumentem za taką decyzją stał się pierwszy od II wojny światowej dwucyfrowy wzrost inflacji CPI w Niemczech (10,9% vs prognoza 10,0%; poprzednio 8,8%). Zyski euro limitowała wiadomość o najgorszych od lutego 2021 nastrojach w gospodarce Eurolandu. We wrześniu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro stopniał z 97,3 pkt do 93,7 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 95 pkt.   ● [GBP]   Wśród G10, oprócz wspólnej waluty, dobrze radził sobie funt. Kurs GBP/USD zanotował największy dzienny wzrost od marca 2020 (+1,8%) dzięki kolejnym interwencyjnym zakupom długoterminowych brytyjskich obligacji skarbowych przez Bank Anglii (w czwartek 1,4 mld GBP) i mimo tego, że premier UK Liz Truss wyraziła pełne poparcie dla planów gospodarczych rządu (w tym rekordowych obiżek ).   ● [CNH]   Odżył także chiński juan (USD/CNH min. 7,0330), reagując na informację Ludowego Banku Chin przekazaną bankom państwowym aby były gotowe do sprzedaży dolara za juana.   ● [USD, Wall Street]   Pozycji zielonej waluty broniła najniższa od 5 miesięcy liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (193 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 209 tys.). Wsparciem dla dolara stały się także słowa Loretty Mester z Fed, że recesja nie powstrzyma podwyżek stóp w USA. Jej zapewnienia nie spodobały się jednak inwestorom z Wall Street, przez co indeks S&P 500 zamknął się wczoraj na najniższym poziomie w tym roku (-2,11%).

Przed nami

Ostatni dzień września oraz III kwartału przyniesie publikacje wstępnych danych o inflacji w Polsce, Eurolandzie i w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   W pierwszej kolejności (o g. 10:00) poznamy wstępną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Jego prognozowany wzrost zwiększy oczekiwania na większą (np. o 50 pb.) podwyżkę stóp NBP w przyszłym tygodniu, co mogłoby podreperować notowania złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8400, USD/PLN: 4,9200). Natomiast CPI poniżej 16% r/r będzie dla RPP argumentem za kolejną 25-punktową podwyżką, a nawet za zakończeniem cyklu normalizacji stóp. W tym scenariuszu należy się liczyć z kolejną przeceną PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,8800, USD/PLN: 5,0700), podobnie jak to widzieliśmy w przypadku węgierskiego forinta.   ● [EZ]   Następnie (tj. o g. 11:00) Eurostat poda wstępny wynik inflacji HICP w strefie euro we wrześniu. Spodziewany wzrost jej dynamiki zwiększy wycenę kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp ECB w październiku, co byłoby z korzyścią dla euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9850).   ● [USA]   W drugiej części dnia zobaczymy jeszcze na jakim poziomie znajduje się amerykańska inflacja PCE core. Wzrost tego ważnego dla Fed wskaźnika zwiększy szansę na kolejną 75-punktową podwyżkę stóp funduszy federalnych w listopadzie, co mogłoby podkręcić wycenę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9760). Zielona waluta posłucha jeszcze wystąpień publicznych czterech polityków Banku Rezerwy Federalnej: prezes oddziału z Cleveland Loretty Mester, członkini zarządu Leal Brainard, członkini zarządu Michelle Bowman, prezesa oddziału z Richmond Toma Barkina oraz prezesa oddziału z Nowego Jorku (Johna Williamsa). Warto zauważyć, że indeks USD opisujący siłę dolara wobec jego sześciu największych światowych konkurentów ma dziś szansę zanotować piąty wzrostowy kwartał (pierwszy raz od 1998 roku).   ● [RUS-UKR]   Trzeba także nastawić radary na sygnały z Kremla, gdzie Władimir Putin przeprowadzi ceremonię podpisania umowy o przyłączeniu do Rosji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego (stanowiących około 15 procent terenu Ukrainy). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Złoty w ogniu

 (czwartek, 29-09, 8:50)


 Chiński juan jest najtańszy od 2008, a dolar najdroższy 2002 roku.
Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2022 i w 2023 roku.
BIEC: prawdopodobieństwo recesji w Polsce wynosi obecnie 75%.
Daly (Fed): Bank jest stanowczy w kwestii obniżenia inflacji.
MFW nie zaleca dużych i nieukierunkowanych pakietów fiskalnych i zasugerował, żeby Wielka Brytania zrewidowała swoje plany.
Agencja Moody's: brytyjskie obniżki podatków mogą negatywnie wpłynąć na rating i wzrost gospodarczy UK.
Bank Anglii ogłosił zawieszenie sprzedaży brytyjskich giltów i przeprowadzenie w ciągu 2-ch tygodni zakupów długoterminowych obligacji skarbowych o wartości do 65 mld GBP.
Rynek długu USA: po osiągnięciu pułapu 4% rentowność 10-letnich obligacji spadła najbardziej od 2020.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech,PKB USA w II kw. (finalny), amerykański raport jobless claims oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami
   [BIEC]   Wczorajsza publikacja krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC zwiększyła obawy przed recesją krajowej gospodarki. Wg analityków Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi obecnie aż 75%. W swoim raporcie ekonomiści Biura napisali, że "drastycznie kurczy się" portfel nowych zamówień napływających do firm, a ich spadek odczuwają wszystkie branże. W dodatku badane przedsiębiorstwa "cały czas sygnalizują pogarszający się stan swych finansów oraz coraz gorsze opinie na temat ogólnej sytuacji gospodarki i jej perspektyw".   ● [S&P]   Opinie BIEC przynajmniej częściowo podziela agencja S&P Global Ratings, która obniżyła swoją prognozę dot. wzrostu gospodarczego w Polsce w 2022 (z 4,5% do 4%) oraz w 2023 roku (z 2,1% do 1,2%). Pod wpływem tych informacji kurs EUR/PLN sforsował barierę oporu 4,80 (max. 4,8329), a rynek USD/PLN wzrósł do max. 5,0608.   ● [BoE]   W przeciwnym kierunku powędrował kurs GBP/PLN (min. 5,3121) po tym jak Bank Anglii poinformował, że przeprowadzi w okresie od 28 września do 14 października 2022 r. zakupy długoterminowych brytyjskich obligacji skarbowych o wartości do 65 mld GBP. Pod wpływem komunikatu BoE kurs popularnego „kabla” (GBP/USD) spadł do min. 1,0540, po czym odbił się do max. 1,0916.   ● [ECB, USD, Wall Street, ropa]   Z kolei eurodolar wzrósł do max. 0,9751 po wypowiedziach polityków Europejskiego Banku Centralnego (Lagarde, Rehna, Kažimíra i Holzmanna) sugerujących kolejną 75-punktową podwyżkę stóp ECB w październiku. Interwencja Banku Anglii i odbicie kursu EUR/USD sprzyjały wzrostowej korekcie na Wall Street (DJIA: +1,88%, który przerwał czarną serię 6-ciu spadkowych sesji) oraz zwyżce cen ropy (Brent: +3,75%, WTI: +4,65%). Na korzyść nafciarzy przemawiały także: informacja o niespodziewanym spadku zapasów tego surowca za oceanem w poprzednim tygodniu (-215 tys. baryłek zamiast prognozowanego wzrostu o 300 tys.baryłek) oraz potężny huragan Ian (o sile 4 w 5-cio stopniowej skali), który nadciąga nad Florydę. Obciążeniem dla zielonej waluty był również największy od 2020 spadek rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich. Ich dochodowość stopniała wczoraj o ponad 25 punktów bazowych (min. 3,733%).

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych, a także kolejne wystąpienia publiczne polityków Fed.   ● [KE]   Punktualnie o godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje wskaźniki prognozujące kierunek rozwoju ekonomicznego strefy euro.   ● [DE]   W dalszej części dnia (o g. 14:00) zobaczymy jak kształtowały się we wrześniu ceny konsumpcyjne w Niemczech. Ich prognozowany dalszy wzrost może zwiększyć oczekiwania rynku ws. 75-podwyżki stóp ECB w październiku, co mogłoby pomóc euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9750) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,9200).   ● [USA]   Pół godziny później (tj. o g. 14:30) poznamy finalne dane nt. PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims. Następnie głos zabiorą prezesi oddziałów Fed w St. Louis (James Bullard), Cleveland (Loretta Mester) oraz San Francisco (Mary Daly). Lepsze wyniki makro oraz jastrzębie wypowiedzi polityków Rezerwy Federalnej zwiększą szansę na kolejną 75-punktową podwyżką stóp Fed w listopadzie, co z kolei byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9650), a zarazem szkodliwe dla jego rywali z koszyków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,8400, USD/PLN: 5,0700).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Dolar po 5 złotych, kto da więcej?

 (środa, 28-09, 8:50)


Chiny: w okresie od stycznia do sierpnia zyski firm przemysłowych spadły o 2,1%.
Wartość dolara po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 5,00 złotych.
Stacje pomiarowe w Szwecji i Danii zarejestrowały silne podwodne eksplozje w rejonie gazociągów Nord Stream I i II. W obu tych gazociągach doszło do wycieków.
USA: sprzedaż nowych domów nieoczekiwanie wrosła w sierpniu, a zaufanie konsumentów jest we wrześniu najwyższe od lutego br.
Rynek długu: dochodowość amerykańskich dziesięciolatków, po raz pierwszy od 2008, zameldowała się powyżej granicy 4%.
Narodowy Bank Węgier dokonał nadspodziewanej i ostatniej w obecnym cyklu podwyżki stóp procentowych.
Evans (Fed) jest „ostrożnym optymistą” i wierzy, że gospodarka USA może uniknąć recesji .
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Bostica, Bullarda, Powella, Bowman i Evansa z Fed oraz raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA. 


Za nami
Podczas wczorajszej sesji walutowej kurs USD/PLN po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 5,00 (max. 5,0220). Przyczyniły się do tego kolejne negatywne informacje dla złotego (EUR/PLN max. 4,7939) oraz pozytywne wiadomości dla dolara.   ● [Gaz]   PLNa i inne waluty EU obciążył wzrost obaw przed pogłębieniem się kryzysu energetycznego na Starym Kontynencie. Ich powodem stały się wycieki z gazociągów Nord Stream, przy których stacje pomiarowe w Szwecji i Danii zarejestrowały silne podwodne eksplozje. Analitycy uważają, że doszło do sabotażu dokonanego przez Rosję i otwarcia przez nią nowego frontu w wojnie energetycznej z Europą. W dodatku Gazprom ostrzegł, że Moskwa może nałożyć sankcje na ukraiński Naftohaz, które będą skutkować wstrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Pod wpływem tych czynników cena niebieskiego paliwa skoczyła wczoraj o prawie 20%.   ● [USD]   Za to atrakcyjność dolara (EUR/USD min. 0,9543) zwiększyły wiadomości z USA o nieoczekiwanym wzroście sprzedaży nowych domów w sierpniu (685 tys. vs prognoza 500 tys.; poprzednio 532 tys.) oraz o najwyższym od lutego br. zaufaniu konsumentów we wrześniu (indeks CB: 108 pkt vs prognoza 104,5 pkt; poprzednio 103,6 pkt). Dodatkowym źródłem makro-optymizmu zielonej waluty był mniejszy, niż zakładano spadek zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku w sierpniu (-0,2% m/m vs prognoza -0,5% m/m; poprzednio -0,1%). Optymistyczne dane zza oceanu zwiększyły oczekiwania rynku ws. 75-punktowej podwyżki stóp Fed w listopadzie, powodując dalszy wzrost rentowności obligacji USA. W efekcie dochodowość dziesięciolatków po raz pierwszy od 2008 roku przekroczyła granicę 4% (max. 4,005%).   ● [MNB]   Pozytywnie w Regionie CEE wyróżnił się bratanek forint, który stał się beneficjentem nadspodziewanej podwyżki stóp Narodowego Banku Węgier (o 125 pb. z 11,75% do 13%, podczas gdy rynek spodziewał się ruchu w górę o 100 pb. do 12,75%). Zyski HUFa zredukowała jednak zapowiedź przez MNB zakończenia cyklu podwyżek stóp.

Przed nami
   [Fed]   Dziś czeka nas sztafeta wypowiedzi publicznych polityków Fed. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: Raphael Bostic (prezes oddziału w Atlancie), James Bullard (prezes oddziału w St. Luis), sam Jerome Powell (prezes Banku), Michelle Bowman (członkini zarządu) i Charles Evans (prezes oddziału w Chicago).   ● [Scenariusze]   Jastrzębie komentarze (potwierdzające oczekiwaną przez wielu analityków kolejną 75-punktową podwyżkę oprocentowania funduszy federalnych w listopadzie) mogą zachęcać inwestorów do zwiększenia swoich dolarowych ekspozycji (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9540), kosztem walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 5,0300). Natomiast bardziej stonowane wystąpienia mogłyby ostudzić obecne ultra-jastrzębie nastawienie rynku, co z kolei byłoby szkodliwe dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 0,9600) i tym samym korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,9000).   ● [EIA]   W kontekście relatywnie niskich cen ropy warto dziś zwrócić uwagę na raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA. Analitycy prognozują ich tygodniowy wzrost o 300 tys. baryłek. Większy wzrost mógłby zneutralizować decyzje koncernów BP i Chevron o wstrzymaniu wydobycia w Zatoce Meksykańskiej z powodu huraganu Ian, a mniejszy może skutkować wzrostem cen surowca wspierającym waluty petro i EM.   



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Agresywny Fed i prezes sieją postrach

  (wtorek, 27-09, 8:50)


 Niemcy: we wrześniu nastroje przedsiębiorców są najgorsze od maja 2020.
Kaczyński (PiS): nie wydaje mi się żebyśmy teraz mogli otrzymać środki z KPO.
GPW: indeks WIG20 osiągnął najniższą wartość od marca 2020.
Rynek długu w Europie: spread pomiędzy dochodowością dziesięciolatków brytyjskich i niemieckich wzrósł do najwyższego poziomu od 1992.
Mester (Fed): „kiedy jest niepewność, lepiej jest działać bardziej agresywnie”.
Collins (Fed): potrzeba wyraźnych i przekonujących znaków że inflacja spada, zanim Bank zmniejszy tempo podwyżek stóp.
Rynek długu w USA: rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia 2010, a dwuletnich od sierpnia 2007.
Wall Street: indeks Down Jones Industrial zamknął się wczoraj na najniższym poziomie od 2020.
Ropa jest najtańsza od początku stycznia.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne polityków Fed (Evansa, Powella i Bullarda), a także dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku, sprzedaży nowych domów oraz zaufania konsumentów. 


Za nami
   ● [GBP]   W poniedziałek na rynku walutowym było bardzo nerwowo z powodu kolejnej, drastycznej przeceny brytyjskiego funta, który wobec dolara był najtańszy w historii. Inwestorzy wyprzedawali szterlinga, gdyż ogłoszony w piątek przez ministra finansów UK plan obniżenia podatków nagina do granic możliwości finanse Wielkiej Brytanii (zwiększając znacząco jej zadłużenie). Ekonomiści stwierdzili, że rząd premier Liz Truss, sprawujący władzę od niecałych trzech tygodni, stracił wiarygodność finansową, ujawniając taki pomysł (pompujący do gospodarki brytyjskiej bardzo dużo gotówki) zaledwie dzień po tym, jak Bank Anglii podniósł stopy procentowe, aby powstrzymać rosnącą inflację. Ich obawy podzielił rynek długu. W efekcie spread pomiędzy dochodowością dziesięciolatków brytyjskich i niemieckich wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od 1992 roku, kiedy to George Soros pokonał BoE.   ● [Włochy]   Defetystyczne odczucia towarzyszyły także notowaniom euro oraz walutom Regionu CEE, dla których zmartwieniem stał się wynik przedterminowych wyborów parlamentarnych, który doprowadzi do utworzenia pierwszego od II wojny światowej skrajnie-prawicowego rządu we Włoszech (trzeciej największej gospodarki Unii Europejskiej).   ● [IFO]   Z kolei makroekonomicznym obciążeniem dla walut EU była wiadomość o najgorszych od maja 2020 nastrojach niemieckich przedsiębiorców. We wrześniu indeks instytutu IFO stopniał z 88,6 pkt do 84,3 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego spadku do 87 pkt.   ● [PL]   Lokalnym balastem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7683, USD/PLN max. 4,9643) stały się: niedzielny komentarz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dot. środków z KPO, że nie wydaje mu się, żebyśmy mogli je teraz otrzymać oraz poniedziałkowa zapowiedź wicepremiera RP Jacka Sasina wprowadzenia jednorazowego 50-procentowego podatku od nadzwyczajnych zysków niektórych spółek państwowych i prywatnych. Na te newsy negatywnie zareagowali także inwestorzy z warszawskiej giełdy. Pod wpływem tych czynników indeks WIG20 spadł do najniższego poziomu od marca 2020. Kolor czerwony dominował także na innych europejskich parkietach (DAX: -0,46%) oraz na Wall Street (DJIA: -1,11%). W Stanach głośnym echem odbiły się najnowsze jastrzębie wypowiedzi polityków Fed (Mester i Collins), zwiastujące dalsze agresywne i wyprzedzające działania monetarne Banku zapobiegające wzrostowi i utrwaleniu wysokiej inflacji.   ● [Obligacje USA, dolar, ropa]   Coraz większym wyzwaniem dla rynków akcji i ropy są rosnące oczekiwania stóp Fed (aktualnie max. 4,85%) rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które nakręcają wartość dolara (EUR/USD min. 0,9584). Indeks zielonej waluty wzrósł wczoraj do max. 114,527 tj. najwyżej od 2002. Dochodowość 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o prawie 23 punkty bazowe do max. 3,926 tj. najwyżej od kwietnia 2010. Z kolei wrażliwe na politykę monetarną dwulatki wzrosły do max. 4,351% tj. najwyżej od sierpnia 2007. Inwestorzy bacznie obserwują spread pomiędzy 2-letnimi i 10-letnimi papierami skarbowymi USA, gdyż odwrócona krzywa i rosnąca różnica ich rentowności są odczytywane jako zapowiedź recesji. Ponadto drożejący wciąż dolar powoduje od kilku miesięcy erozję cen ropy, które osiągnęły najniższy poziom od początku stycznia i zmusza państwa OPEC+ do rozważania cięcia produkcji surowca.

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się wystąpienia publiczne polityków Fed (Evansa, samego Powella i Bullarda), a także dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku, sprzedaży nowych domów oraz zaufania konsumentów (indeks Conference Board).   ● [Scenariusze]   Głosy za kolejną 75-podwyżką stóp Fed w listopadzie i lepsze od prognoz wyniki będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9580) i solą w oku walut EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7700, USD/PLN: 4,9700). Natomiast przeciwny splot mógłby zastopować zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 0,9680), co sprzyjałby odbiciu PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,8800).  ● [MNB]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni zwrócić uwagę na dzisiejszą decyzję Narodowego Banku Węgier ws. poziomu stóp procentowych. Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki o 100 punktów bazowych (z 11,75% do 12,75%). Realizacja tych przewidywań, może doprowadzić do przemeblowania na rynku walut CEE (ze szkodą dla złotego).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Centralna recesja?

 (poniedziałek, 26-09, 8:50)


 Strefa euro: we wrześniu aktywność biznesowa nadspodziewanie spadła.
Globalny indeks akcji MSCI osiagnął najniższy poziom od prawie dwóch lat.
Wielka Brytania: nowy minister finansów ogłosił największą od 50 lat obniżkę podatków.
Polska: w sierpniu stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła (z 4,9% do 4,8).
Kurs USD/PLN po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 4,90.
Funt jest historycznie najtańszy wobec dolara.
Rynek długu USA: rentowność dwuletnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od 15 lat.
Surowce: ropa jest najtańsza od 8 miesięcy, a złoto od dwóch lat.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik IFO, indeks Fed z Dallas oraz wystąpienia trzech polityków Fed.

Za nami
W piątek wśród inwestorów nasiliły się obawy, że jastrzębia polityka większości banków centralnych wpędzi światową gospodarkę w recesję.   ● [PMI]   Niepokój podsyciły wrześniowe indeksy PMI, które pokazały dalszy spadek aktywności biznesowej w sektorach przemysłu i usług w strefie euro (Composite: 48,2 pkt vs prognoza 48,8 pkt; poprzednio 48,9 pkt). Mimo wyższego od prognoz wyniku analogicznego wskaźnika dla USA (49,3 pkt vs prognoza 46,1 pkt; poprzednio 44,6 pkt), rynek za zły omen wziął fakt, że amerykański PMI już trzeci miesiąc z rzędu pozostał poniżej granicy 50 punktów, oddzielającej umownie regres od rozwoju.   ● [Giełdy, ropa]   Wzrost awersji do ryzyka wywołał kolejną wyprzedaż na giełdach. Globalny wskaźnik akcji MSCI stopniał w piątek o 2,28%, osiągając najniższą wartość od prawie dwóch lat. Z kolei flagowy indeks Wall Street - Down Jones Industrial - zameldował się na najniższym poziomie w tym roku. Topniały także ceny ropy. Cena amerykańskiej odmiany Crude po raz pierwszy od stycznia br. znalazła się poniżej granicy 80 USD za baryłkę.   ● [FX]   W tej sytuacji, szukając bezpiecznego schronienia dla swojego kapitału inwestorzy kupowali sprawdzonego dolara. Kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od października 2002 (0,9552), a rynek USD/PLN po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 4,90 (max. 4,9619). Równoważąca się słabość euro i złotego utrzymała kurs EUR/PLN w przedziale od 4,7284 do 4,7684. Oprócz walut EU spektakularne straty wobec dolara poniósł funt szterling.   ● [GBP, gilt]   Kurs GBP/USD osiągnął dziś rano najniższy poziom w historii (min. 1,0340) po tym, jak w piątek brytyjski minister finansów Kwasi Kwarteng ogłosił największą od 1972 roku obniżkę podatków. Analitycy uważają, że cięcia odbędą się kosztem wzrostu zadłużenia Zjednoczonego Królestwa. Podobną diagnozę postawił rynek obligacji. Rentowność 5-letnich giltów podskoczyła o 51,4 punktów bazowych (do 4,052%), co jest największym dziennym wzrostem od co najmniej 1991 roku.

Przed nami
   ● [IFO]   Ostatni tydzień września rozpocznie się od publikacji wrześniowych danych nt. nastrojów biznesowych w Niemczech. Kolejny spadek indeksu IFO (4-ty z rzędu) może zmartwić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9550) i jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,9700), natomiast przerwanie tej czarnej serii je ucieszy (punkt oporu EUR/USD: 0,9700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,8800).   ● [Fed]   W kontekście wzrostu oczekiwań na kolejną 75-punktową podwyżkę stóp Fed w listopadzie, warto posłuchać popołudniowych wypowiedzi prezesów oddziałów Rezerwy Federalnej z Bostonu (Susan Collins), Atlanty (Raphaela Bostica) i Cleveland (Loretty Mester). W międzyczasie zostanie ogłoszona wrześniowa wartość indeksu Dallas Fed dla sektora przemysłu w 11-nastym okręgu Rezerwy Federalnej (obejmującym stany Teksas, Nowy Meksyk i Oklahoma).   ● [Eko-tydzień]   W kolejnych dniach poznamy dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów (wtorek), finalnego PKB USA w II kw. (czwartek) oraz inflacji w Polsce - CPI, Eurolandzie - HICP i w Stanach - PCE core (piątek).   ● [Geopolityka]   Inwestorzy pozostają również wyczuleni na rozwój sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim i wokół niego, po tym, jak w poprzednim tygodniu prezydent Putin ogłosił mobilizację wojskową. Do jutra w obwodach chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim trwają tzw. referenda ws. przyłączenia tych obszarów do Federacji Rosyjskiej. Oprócz Ukrainy, ważnym punktem na ekonomicznej mapie inwestorów są również Włochy, które wybrały nowy skład parlamentu w przedterminowych wyborach. Według częściowych wyników najwięcej głosów zdobył blok centroprawicowy, złożony z ugrupowań Bracia Włosi Giorgii Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Nalot jastrzębi

  (piątek, 23-09, 8:50)


 Bank Japonii dokonał pierwszej od czerwca 1998 interwencji walutowej w obronie jena.
 Narodowy Bank Szwajcarii zakończył trwający osiem lat okres ujemnych stóp procentowych.
 Norges Bank dokonał trzeciej z rzędu podwyżki stóp o 50 pb.
 Bank Anglii podniósł oprocentowanie funta do najwyższego poziomu od listopada 2008 roku.
 Bank Centralny Republiki Turcji niespodziewanie obniżył stopy procentowe.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA, stopa bezrobocia w Polsce oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed. 

Za nami
W czwartek jeszcze nie spadła adrenalina inwestorom, po środowym posiedzeniu Banku Rezerwy Federalnej, a już nowe emocje wzbudziły decyzje monetarne Banku Japonii, Narodowego Banku Szwajcarii, Norges Banku, Banku Centralnego Republiki Turcji oraz Banku Anglii.   ● [BoJ]   Zaczęło się od BoJ, który tak jak pisaliśmy we wczorajszym Alercie FX24 nie zmienił parametrów swojej ultra-luźnej polityki pieniężnej, ale dokonał pierwszej od czerwca 1998 interwencji walutowej, kupując jeny za dolary. W efekcie tych działań kurs USD/JPY spadł z max. poziomu 145,90 do min. 140,35, notując największy, dzienny spadek od marca 2020.   ● [SNB]   Podobną reakcję rynku wywołała przeciwna do BoJ monetarna decyzja Narodowego Banku Szwajcarii. Kurs EUR/CHF wzrósł wczoraj najbardziej od 2015 roku, choć SNB zakończył trwający osiem lat okres ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii i podniósł oprocentowanie helweckiej waluty o 75 pb do 0,5%. Wg agencji Bloomberga część inwestorów liczyła na większy ruch.   ● [BoE, NB]   Analogiczna sytuacja miała miejsce w City of London, gdzie Bank Anglii podniósł oprocentowanie funta szterlinga do najwyższego poziomu od listopada 2008 roku, o 50 pb. do 2,25 pb, a nie o 75 pb, jak zakładała niemała część analityków. Z kolei nie zaskoczył rynków bank centralny Norwegii, który dokonał trzeciej z rzędu podwyżki stóp o 50 pb. Summa summarum jastrzębie decyzje podjęte w Bernie, Londynie i Oslo pomogły odzyskać równowagę walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (EUR/PLN min.: 4,7485, USD/PLN min.: 4,8133).   ● [TCMB]   W koszyku EM negatywnie wyróżniła się się turecka lira. Kurs USD/TRY osiągnął najwyższy poziom w historii po tym jak bank centralny Turcji nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 100 pb. z 13% do 12%.

Przed nami

   ● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI z września, dzięki którym poznamy aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą w Eurolandzie oraz w USA. Prognozowany dalszy spadek tych wskaźników zwiększy obawy przed recesją, co może szkodzić walutom rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8800) i sprzyjać bezpiecznemu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki od S&P Global (firmy sporządzającej badanie) lub jeśli okaże się, że recesyjne obawy zostały już zdyskontowane przez inwestorów po agresywnych wrześniowych podwyżkach ECB i Fed, należy się spodziewać odwrotnej reakcji rynku walutowego i korekty, czyli m.in. umocnienia złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,8000) i osłabienia zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 0,9900).   ● [GUS]   Dodatkowym wyzwaniem dla PLNa będą dane z krajowego rynku pracy nt. stopy bezrobocia w sierpniu. Rynek spodziewa się jej utrzymania na poziomie 4,9%, ale jest ryzyko, że zwalniająca gospodarka zacznie redukować zatrudnienie.   ● [Fed]   Na koniec dnia gracze z rynku USD z uwagą posłuchają jeszcze trzech wieczornych wystąpień publicznych, prominentnych polityków Fed: samego prezesa Jeromea Powella oraz dwóch członkiń zarządu: Leal Brainard i Michelle Bowman. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Premia górska dla dolara

 (czwartek, 22-09, 8:50)


 Prezydent Rosji ogłosił częściową mobilizację wojskową.
 Fed podniósł oprocentowanie funduszy federalnych do najwyższego poziomu od 2008 roku.
Kurs EUR/USD osiągnął najniższą wartość od 20 lat.
 Złoty jest historycznie najtańszy wobec dolara.
 Polska: w sierpniu dynamika sprzedaży detalicznej nadspodziewanie wzrosła.
Bank Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian. 
 Kalendarz Eko: decyzje monetarne banków centralnych Szwajcarii, Norwegii i Anglii oraz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek. 

Za nami
   ● [Rosja]   Wczorajszy „Fed day” został rano zakłócony przez prezydenta Rosji, który ogłosił częściową mobilizację wojskową obejmującą 300 tys. rosyjskich rezerwistów i zagroził użyciem broni jądrowej jeśli integralność terytorialna Rosji będzie zagrożona. Orędzie Putina zwiększyło obawy przed eskalacją wojny w Ukrainie, co negatywnie wpłynęło na nastroje inwestycyjne na Starym Kontynencie. Reakcją rynku walutowego na jego słowa było osłabienie euro oraz złotego (EUR/PLN max. 4,7882, USD/PLN max. 4,8760. tj. najwyżej w historii).   ● [Fed]   Wieczorem do dalszych zakupów dolara zachęciła inwestorów trzecia z rzędu 75-punktowa podwyżka stóp procentowych w USA. Fed postanowił podnieść przedział oprocentowania funduszy federalnych do 3-3,25% tj. do najwyższego pułapu od 2008 roku. W dodatku najnowsze projekcje stóp pokazały, że członkowie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku spodziewają się ich docelowej wartości średnio na poziomie 4,6% w przyszłym roku (z czego 4,4% do końca 2022 roku). Na konferencji prasowej prezes Powell zadeklarował, że Fed jest gotów do "agresywnych" działań, aby zapobiec utrwaleniu się wysokiej inflacji.   ● [USD i inne rynki]   Konsekwentne działania Rezerwy Federalnej i odważne przewidywania członków FOMC dodały śmiałości amerykańskiej walucie, która pobiła swój 20-letni rekord w relacji do euro (0,9808) oraz koszyka G10 (USD index max.: 111,63). Na tym jednak nie koniec. Konkluzje spotkania Fed wywołały również kolejną falę wyprzedaży na rynku długu USA (np. 10-letnie: max.: 3,64% tj. najwyżej od lutego 2011), a także na Wall Street (DJIA: -1,70%, S&P 500: -1,71%, Nasdaq: -1,79%) i na rynku ropy (Brent: -0,87%, Crude: -1,19%).   ● [GUS]   Złoty bronił się jak mógł lepszymi od prognoz danymi nt. krajowej sprzedaży detalicznej (21,5% r/r vs prognoza 20%; poprzednio 18,4%) oraz produkcji budowlano-montażowej w sierpniu (6,1% r/r vs prognoza 4,3%; poprzednio 4,2%).   ● [BoJ]   Trudny poranek ma za sobą japoński jen, który traci po tym, jak Bank Japonii utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki pieniężnej bez zmian. Z powodu wzrostu rozbieżności w polityce BoJ i Fed kurs USD/JPY osiągnął najwyższy poziom od 24 lat (145,36).

Przed nami
   ● [SNB, NB, BoE]   W dalszej części dnia będziemy się emocjonować monetarnymi posunięciami kolejnych banków centralnych. Już o godzinie 9:30 poznamy decyzję Narodowego Banku Szwajcarii ws. poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewa się ich podwyżki o 75 pb. (z -0,25% do +0,50%). Pół godziny później swój komunikat ogłosi Norges Bank. W przypadku norweskiego banku centralnego analitycy spodziewają się podniesienia oprocentowania korony o 50 pb. (z 1,75% do 2,25%). Po południu dowiemy się o ile wzrosły stopy procentowe Banku Anglii. Rynek oczekuje ruchu w górę o 50 pb. (z 1,75% do 2,25%). Przekroczenie tych prognoz będzie sprzyjać zakupom franka szwajcarskiego, korony norweskiej i funta szterlinga np. w zamian za złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8800). W przypadku spodziewanych i mniejszych podwyżek należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,8000).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje amerykańskiego raportu jobless claims oraz indeksu Kansas City Fed dla przemysłu. Lepsze dane znów zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800), a gorsze przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 0,9900).  



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.