Centralna recesja?

 (poniedziałek, 26-09, 8:50)


 Strefa euro: we wrześniu aktywność biznesowa nadspodziewanie spadła.
Globalny indeks akcji MSCI osiagnął najniższy poziom od prawie dwóch lat.
Wielka Brytania: nowy minister finansów ogłosił największą od 50 lat obniżkę podatków.
Polska: w sierpniu stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła (z 4,9% do 4,8).
Kurs USD/PLN po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 4,90.
Funt jest historycznie najtańszy wobec dolara.
Rynek długu USA: rentowność dwuletnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od 15 lat.
Surowce: ropa jest najtańsza od 8 miesięcy, a złoto od dwóch lat.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik IFO, indeks Fed z Dallas oraz wystąpienia trzech polityków Fed.

Za nami
W piątek wśród inwestorów nasiliły się obawy, że jastrzębia polityka większości banków centralnych wpędzi światową gospodarkę w recesję.   ● [PMI]   Niepokój podsyciły wrześniowe indeksy PMI, które pokazały dalszy spadek aktywności biznesowej w sektorach przemysłu i usług w strefie euro (Composite: 48,2 pkt vs prognoza 48,8 pkt; poprzednio 48,9 pkt). Mimo wyższego od prognoz wyniku analogicznego wskaźnika dla USA (49,3 pkt vs prognoza 46,1 pkt; poprzednio 44,6 pkt), rynek za zły omen wziął fakt, że amerykański PMI już trzeci miesiąc z rzędu pozostał poniżej granicy 50 punktów, oddzielającej umownie regres od rozwoju.   ● [Giełdy, ropa]   Wzrost awersji do ryzyka wywołał kolejną wyprzedaż na giełdach. Globalny wskaźnik akcji MSCI stopniał w piątek o 2,28%, osiągając najniższą wartość od prawie dwóch lat. Z kolei flagowy indeks Wall Street - Down Jones Industrial - zameldował się na najniższym poziomie w tym roku. Topniały także ceny ropy. Cena amerykańskiej odmiany Crude po raz pierwszy od stycznia br. znalazła się poniżej granicy 80 USD za baryłkę.   ● [FX]   W tej sytuacji, szukając bezpiecznego schronienia dla swojego kapitału inwestorzy kupowali sprawdzonego dolara. Kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od października 2002 (0,9552), a rynek USD/PLN po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 4,90 (max. 4,9619). Równoważąca się słabość euro i złotego utrzymała kurs EUR/PLN w przedziale od 4,7284 do 4,7684. Oprócz walut EU spektakularne straty wobec dolara poniósł funt szterling.   ● [GBP, gilt]   Kurs GBP/USD osiągnął dziś rano najniższy poziom w historii (min. 1,0340) po tym, jak w piątek brytyjski minister finansów Kwasi Kwarteng ogłosił największą od 1972 roku obniżkę podatków. Analitycy uważają, że cięcia odbędą się kosztem wzrostu zadłużenia Zjednoczonego Królestwa. Podobną diagnozę postawił rynek obligacji. Rentowność 5-letnich giltów podskoczyła o 51,4 punktów bazowych (do 4,052%), co jest największym dziennym wzrostem od co najmniej 1991 roku.

Przed nami
   ● [IFO]   Ostatni tydzień września rozpocznie się od publikacji wrześniowych danych nt. nastrojów biznesowych w Niemczech. Kolejny spadek indeksu IFO (4-ty z rzędu) może zmartwić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9550) i jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,9700), natomiast przerwanie tej czarnej serii je ucieszy (punkt oporu EUR/USD: 0,9700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,8800).   ● [Fed]   W kontekście wzrostu oczekiwań na kolejną 75-punktową podwyżkę stóp Fed w listopadzie, warto posłuchać popołudniowych wypowiedzi prezesów oddziałów Rezerwy Federalnej z Bostonu (Susan Collins), Atlanty (Raphaela Bostica) i Cleveland (Loretty Mester). W międzyczasie zostanie ogłoszona wrześniowa wartość indeksu Dallas Fed dla sektora przemysłu w 11-nastym okręgu Rezerwy Federalnej (obejmującym stany Teksas, Nowy Meksyk i Oklahoma).   ● [Eko-tydzień]   W kolejnych dniach poznamy dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów (wtorek), finalnego PKB USA w II kw. (czwartek) oraz inflacji w Polsce - CPI, Eurolandzie - HICP i w Stanach - PCE core (piątek).   ● [Geopolityka]   Inwestorzy pozostają również wyczuleni na rozwój sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim i wokół niego, po tym, jak w poprzednim tygodniu prezydent Putin ogłosił mobilizację wojskową. Do jutra w obwodach chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim trwają tzw. referenda ws. przyłączenia tych obszarów do Federacji Rosyjskiej. Oprócz Ukrainy, ważnym punktem na ekonomicznej mapie inwestorów są również Włochy, które wybrały nowy skład parlamentu w przedterminowych wyborach. Według częściowych wyników najwięcej głosów zdobył blok centroprawicowy, złożony z ugrupowań Bracia Włosi Giorgii Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.