Dolar po 5 złotych, kto da więcej?

 (środa, 28-09, 8:50)


Chiny: w okresie od stycznia do sierpnia zyski firm przemysłowych spadły o 2,1%.
Wartość dolara po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 5,00 złotych.
Stacje pomiarowe w Szwecji i Danii zarejestrowały silne podwodne eksplozje w rejonie gazociągów Nord Stream I i II. W obu tych gazociągach doszło do wycieków.
USA: sprzedaż nowych domów nieoczekiwanie wrosła w sierpniu, a zaufanie konsumentów jest we wrześniu najwyższe od lutego br.
Rynek długu: dochodowość amerykańskich dziesięciolatków, po raz pierwszy od 2008, zameldowała się powyżej granicy 4%.
Narodowy Bank Węgier dokonał nadspodziewanej i ostatniej w obecnym cyklu podwyżki stóp procentowych.
Evans (Fed) jest „ostrożnym optymistą” i wierzy, że gospodarka USA może uniknąć recesji .
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Bostica, Bullarda, Powella, Bowman i Evansa z Fed oraz raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA. 


Za nami
Podczas wczorajszej sesji walutowej kurs USD/PLN po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 5,00 (max. 5,0220). Przyczyniły się do tego kolejne negatywne informacje dla złotego (EUR/PLN max. 4,7939) oraz pozytywne wiadomości dla dolara.   ● [Gaz]   PLNa i inne waluty EU obciążył wzrost obaw przed pogłębieniem się kryzysu energetycznego na Starym Kontynencie. Ich powodem stały się wycieki z gazociągów Nord Stream, przy których stacje pomiarowe w Szwecji i Danii zarejestrowały silne podwodne eksplozje. Analitycy uważają, że doszło do sabotażu dokonanego przez Rosję i otwarcia przez nią nowego frontu w wojnie energetycznej z Europą. W dodatku Gazprom ostrzegł, że Moskwa może nałożyć sankcje na ukraiński Naftohaz, które będą skutkować wstrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Pod wpływem tych czynników cena niebieskiego paliwa skoczyła wczoraj o prawie 20%.   ● [USD]   Za to atrakcyjność dolara (EUR/USD min. 0,9543) zwiększyły wiadomości z USA o nieoczekiwanym wzroście sprzedaży nowych domów w sierpniu (685 tys. vs prognoza 500 tys.; poprzednio 532 tys.) oraz o najwyższym od lutego br. zaufaniu konsumentów we wrześniu (indeks CB: 108 pkt vs prognoza 104,5 pkt; poprzednio 103,6 pkt). Dodatkowym źródłem makro-optymizmu zielonej waluty był mniejszy, niż zakładano spadek zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku w sierpniu (-0,2% m/m vs prognoza -0,5% m/m; poprzednio -0,1%). Optymistyczne dane zza oceanu zwiększyły oczekiwania rynku ws. 75-punktowej podwyżki stóp Fed w listopadzie, powodując dalszy wzrost rentowności obligacji USA. W efekcie dochodowość dziesięciolatków po raz pierwszy od 2008 roku przekroczyła granicę 4% (max. 4,005%).   ● [MNB]   Pozytywnie w Regionie CEE wyróżnił się bratanek forint, który stał się beneficjentem nadspodziewanej podwyżki stóp Narodowego Banku Węgier (o 125 pb. z 11,75% do 13%, podczas gdy rynek spodziewał się ruchu w górę o 100 pb. do 12,75%). Zyski HUFa zredukowała jednak zapowiedź przez MNB zakończenia cyklu podwyżek stóp.

Przed nami
   [Fed]   Dziś czeka nas sztafeta wypowiedzi publicznych polityków Fed. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: Raphael Bostic (prezes oddziału w Atlancie), James Bullard (prezes oddziału w St. Luis), sam Jerome Powell (prezes Banku), Michelle Bowman (członkini zarządu) i Charles Evans (prezes oddziału w Chicago).   ● [Scenariusze]   Jastrzębie komentarze (potwierdzające oczekiwaną przez wielu analityków kolejną 75-punktową podwyżkę oprocentowania funduszy federalnych w listopadzie) mogą zachęcać inwestorów do zwiększenia swoich dolarowych ekspozycji (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9540), kosztem walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 5,0300). Natomiast bardziej stonowane wystąpienia mogłyby ostudzić obecne ultra-jastrzębie nastawienie rynku, co z kolei byłoby szkodliwe dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 0,9600) i tym samym korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,9000).   ● [EIA]   W kontekście relatywnie niskich cen ropy warto dziś zwrócić uwagę na raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA. Analitycy prognozują ich tygodniowy wzrost o 300 tys. baryłek. Większy wzrost mógłby zneutralizować decyzje koncernów BP i Chevron o wstrzymaniu wydobycia w Zatoce Meksykańskiej z powodu huraganu Ian, a mniejszy może skutkować wzrostem cen surowca wspierającym waluty petro i EM.   Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.