Mało bezpieczne oczekiwania

 (wtorek, 13-09, 8:50)

 Japonia: rzecznik rządu powiedział, że administracja musi podjąć kroki przeciw nadmiernemu osłabieniu jena.
 Niemcy: Instytut Ifo przewiduje, że w przyszłym roku niemiecka gospodarka znajdzie się w regresie z powodu wzrostu cen energii, uniemożliwiającego odbicie po wcześniejszych lockdownach covidowych.
 Francja, Wielka Brytania i Niemcy wyraziły poważne wątpliwości co do intencji Iranu ws. odnowienia międzynarodowej umowy nuklearnej (która umożliwiłaby zniesienie embarga na eksport irańskiej ropy).
 Janet Yellen (Sekretarz Skarbu USA): w czasie gdy [amerykańska] gospodarka zwalnia, rynek pracy pozostaje wyjątkowo silny, gdyż dwa wakaty przypadają na każdego [Amerykanina] poszukującego pracy.
 USA: kilkadziesiąt pracowników kolei planuje strajk pod koniec tego tygodnia.
 Kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego pułapu od 17 sierpnia br.
 Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz dane o inflacji w USA (CPI i bazowa CPI).

Za nami
[Korekta cd.] Poniedziałek pogłębił optymistyczne tendencje rynkowe zapoczątkowane przed weekendem. Nadzieją napawały inwestorów zarówno sukcesy militarne Ukrainy, jak i prognozy ekonomistów przewidujące spadek inflacji amerykańskich cen konsumpcyjnych oraz liczne sygnały makroekonomiczne, świadczące o dużej odporności gospodarki Stanów Zjednoczonych na szok energetyczny. Głośnym echem odbił się na rynkach finansowych wywiad Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen dla CNN, w którym zauważyła m.in., że w czasie gdy [amerykańska] gospodarka zwalnia rynek pracy pozostaje wyjątkowo silny, gdyż dwa wakaty przypadają na każdego [Amerykanina] poszukującego pracy. Globalny przypływ optymizmu objawił się m.in. wzrostem cen akcji i indeksów giełdowych na wszystkich kontynentach (np. Nikkei 225 +0,20%, S&P/ASX 200 +1,75%, MSCI +1,08%, Stoxx 600 +1,71%, S&P 500 +1,06%) oraz wzrostem cen obligacji skarbowych (np. w USA). W tej sytuacji na przegranym polu znalazł się bezpieczny dolar, który stracił do walut G10 (np. EUR/USD max.: 1,0199, GBP/USD max. 1,1711) oraz EM (np. USD/PLN min. 4,6044). ● [Ropa] Tani pieniądz amerykański stymulował lekki wzrost cen ropy, podobnie jak zwątpienie zachodnich polityków w szanse na odnowienie umowy nuklearnej z Iranem, europejskie embargo na dostawy rosyjskiego surowca (od 5 grudnia br.) oraz wcześniejsze cięcia produkcji wprowadzone przez OPEC+Rosja w związku ze spadkiem popytu ze strony Chin, walczących z Covid-19 za pomocą drastycznych lockdownów. W rezultacie rynek zamknął się wczoraj na poziomie Brent: 94,00 USD/bbl (+1,71%), WTI: 87,78 USD/bbl (+1,14%).

Przed nami
[Kalendarz Eko] W dniu dzisiejszym inwestorzy z całego świata będą w dużym napięciu czekać na publikację danych o amerykańskiej inflacji CPI i inflacji bazowej CPI (o g. 14:30). Niedawne spadki cen ropy do poziomu przed napaścią Rosji na Ukrainę (24 lutego br.) przyczyniły się do obniżenia oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z konsensusem ekonomistów możemy się spodziewać spadku dynamiki amerykańskich cen konsumpcyjnych z 8,5% w lipcu do 8,1% w sierpniu. ● [Scenariusze] Taki scenariusz mógłby doprowadzić do zmniejszenia skali podwyżek stóp procentowych przez Fed. I choć jest wysoce prawdopodobne, że na wrześniowym posiedzeniu (20-21 IX) Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku podejmie decyzję o podniesieniu przedziału oprocentowania funduszy federalnych o kolejne 75 punktów bazowych (do 3,00%-3,25%), to mimo determinacji polityków Fed, skala wszystkich podwyżek do końca cyklu może być mniejsza, niż zakładano dotychczas. Taki rozwój sytuacji pogłębi zniżkową korektę wartości dolara, otwierając pole do dalszego umocnienia jego konkurentów z grupy G10 (punkt oporu EUR/USD: 1,0200) i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,6000). Natomiast gdyby prognozy ekonomiczne okazały się zbyt optymistyczne rynek zdyskontuje większą skalę i szybszą ścieżkę podwyżek w wykonaniu Rezerwy Federalnej, co niewątpliwie znów uskrzydliłoby zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0060, punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,7500).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.