Kto się boi kuracji Fed

  (środa, 14-09, 8:50)

 Instytut ZEW: opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech pogorszyły się we wrześniu.
★ Stany Zjednoczone: w sierpniu inflacja CPI spadła mniej, niż oczekiwał rynek, a inflacja bazowa CPI wzrosła.
 Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA wzrosła do najwyższego poziomu od 2007 r.
 Amerykańskie, Strategiczne Rezerwy Ropy (SPR) zmniejszyły się o 8,4 mln baryłek do 434,1 mln.
★ Wall Street: zaliczyła we wtorek najgorszą sesję od lipca 2020.
 Kurs EUR/USD spadł poniżej parytetu.
 Kalendarz Eko: dane z Eurolandu o produkcji przemysłowej oraz z USA o inflacji cen producentów (PPI i bazowa PPI) i zmianie komercyjnych zapasów ropy.

Za nami
   ●
[CPI w USA]   We wtorek rano rynki finansowe żyły jeszcze nadziejami, że zgodnie z przewidywaniami ekonomistów amerykańska inflacja cen konsumentów spadła w sierpniu. Optymistyczne nastroje inwestorów i ich apetyt na ryzyko z ostatnich dni wyparowały wraz z publikacją oficjalnych danych Biura Statystyki Pracy, wg których zarówno inflacja CPI, jak i inflacja bazowa CPI (bez cen energii i żywności) okazały się znacząco wyższe od prognoz (odpowiednio 8,3% r/r zamiast 8,1% r/r oraz 6,3% r/r zamiast 6,1% r/r).   ● [Oczekiwania wobec Fed]   W tej sytuacji stało się oczywiste, że zgodnie z zapowiedzią Jerome Powella z zeszłego tygodnia, Rezerwa Federalna nie zawaha się przed podjęciem kolejnych radykalnych kroków monetarnych. Najbliższa okazja pojawi się na posiedzeniu FOMC w przyszłym tygodniu (20-21/09). Jest duża szansa, że dojdzie na nim do trzeciej z rzędu podwyżki stóp funduszy federalnych o 75 punktów bazowych.   ● [Reakcja rynków]   Zaskakująco niedobre informacje z gospodarki amerykańskiej uruchomiły lawinę, która przetoczyła się przez giełdy oraz rynki wschodzące. Spektakularny zjazd zaliczyły m.in. wszystkie najważniejsze indeksy Wall Street (DJIA: -3,94%, Nasdaq Composite: -5.16%, S&P 500: - 4,32%, w tym spółki z sektora komunikacyjnego -5,6%). Cena benchmarkowych dwuletnich obligacji skarbowych USA spadła tak, że ich rentowność osiągnęła najwyższy pułap od 2007 roku (3,78%). Nie inaczej zachowały się ceny ropy, które ponownie wróciły do poziomu z przed rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego br. (Brent: 93,17 USD/bbl, WTI: 87,31 USD/bbl) . Topniejące notowania surowców zwiększyły podaż walut rynków wschodzących. Fala wyprzedaży nie ominęła złotego, przez co polski pieniądz utracił niemal wszystkie zyski z ostatnich dni (EUR/PLN max.: 4,7257, USD/PLN max.: 4,7396).   ● [USD]   Zgodnie z przysłowiem „jak trwoga to do Boga”, inwestorzy przystąpili na wyścigi do zakupów dolara. Dzięki nim USD zyskał na wartości nie tylko wobec walut EM, ale także w stosunku do swoich konkurentów z rynku G10 (np. GBP/USD min.: 1,1483, USD/JPY max.: 144,90, EUR/USD min.: 0,9963). Makroekonomicznym nożem w plecy dla euro okazał się wynik indeksu ZEW, który pokazał, że opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech pogorszyły się we wrześniu.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się dane z Eurolandu o produkcji przemysłowej (o g. 11:00) oraz z USA o inflacji cen producentów (PPI i bazowa PPI o g. 14:30) i zmianie komercyjnych zapasów ropy (o g. 16:30). Po wczorajszych zaskakujących wynikach CPI w Stanach Zjednoczonych, największą uwagę skupią informacje o amerykańskiej inflacji cen producentów. Sierpniowe indeksy PPI powyżej prognoz zwiększą prawdopodobieństwo radykalnych decyzji monetarnych Fed. W chwili obecnej giełdowe narzędzie FedWatch wskazuje, że z 66% prawdopodobieństwem Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku dokona w przyszłym tygodniu trzeciej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Pozostałe 34% rynkowych głosów wspiera scenariusz 100 punktowej podwyżki. Do zwolenników tego scenariusza należy Nomura.   ● [Scenariusze]   Idąc tym tokiem rozumowania można założyć, że wysokie wyniki PPI doprowadzą do dalszego umocnienia USD wobec rywali z G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9950) i walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,7500). Odwrotny scenariusz przyniesie chwilę wytchnienia konkurentom dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0200, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,6000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.