Anty-rekordowy festiwal

 (poniedziałek, 19-09, 8:50)


 Bank Światowy ostrzegł przed globalną recesją w 2023 roku oraz przed tym, że podwyżki stóp banków centralnych mogą okazać się niewystarczające do obniżenia inflacji.
Ponad 7 chińskich juanów trzeba wydać na zakup 1-go dolara amerykańskiego.
Brytyjski funt jest najtańszy od 37 lat w stosunku do dolara.
Ceny ropy spadły trzeci tydzień z rzędu.
Trzy najważniejsze indeksy Wall Street spadły czwarty tydzień z pięciu ostatnich.
Kalendarz Eko: indeks amerykańskiego rynku nieruchomości - NAHB.

Za nami
Inwestorzy pożegnali ubiegły tydzień w minorowych nastrojach.   ● [Juan]   Przygnębiająca seria zaczęła się w Azji, gdzie mimo dobrych danych z Chin dot. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w sierpniu (które okazały się lepsze niż z lipca i przekroczyły prognozy), giełdy w Shenzhen i w Shanghai’u, odnotowały kolejne spadki cen, głównych indeksów (-2,3%), dyskontując w ten sposób ostatnie wyniki gospodarcze Stanów Zjednoczonych oraz pesymistyczną prognozę Banku Światowego na rok 2023. Na wartości traciła również chińska waluta. Ponad siedem juanów trzeba było wydać w piątek na zakup jednego dolara amerykańskiego, zarówno na rynku wewnętrznym ChRL (USD/CNY max.: 7,0241), jak i poza granicami Państwa Środka (USD/CNH max.: 7,0389).   ● [GBP, EUR, PLN]   Zły dzień miał także funt szterling, który zanotował nowy anty-rekord wobec dolara. Kurs GBP/USD zanurkował w piątek do poziomu 1,1451 (tj. najniżej od 1985 roku), niedługo po tym, jak ogłoszono, że brytyjska sprzedaż detaliczna zaskakująco spadła w sierpniu aż o 1,6% m/m (-5,4% r/r vs -0,7% r/r prognoza, przy 3,4% r/r w lipcu). Niemal bez echa przeszły zgodne z prognozami dane Eurostatu o inflacji HICP i inflacji bazowej HICP w Eurolandzie (odpowiednio 9,1% i 4,3% r/r), a także lepszy od poprzedniego miesiąca wstępny wynik wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów we wrześniu (59,5 pkt vs 58,2 pkt w sierpniu, przy prognozie 60 pkt), wobec tego kurs EUR/USD pozostał w dotychczasowym przedziale wahań (min.: 0,9945, max.: 1,0037). Brak zdecydowanych impulsów z rynku bazowego i zgodny z prognozami poziom polskiej inflacji bazowej CPI (9,9%) spowodowały, że wartość złotego pozostała także w wąskim paśmie odchyleń (EUR/PLN min.: 4,7105, max.: 4,7276, USD/PLN min.: 4,7028, max.: 4,7470).   ● [Giełdy, ropa]   Rosnące obawy przed recesją zmniejszyły stan posiadania inwestorów giełdowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Czarna seria zapoczątkowana na chińskich parkietach była kontynuowana na giełdach Starego Kontynentu (Stoxx 600: -1,6%, FTSE 100: -0,6%, DAX: -1,7%, CAC 40: -1,3%) oraz na Wall Street (DJIA: -0,5%, S&P 500: -0,7%, Nasdaq Composite: 0,9%). Anty-bohaterem sesji w Nowym Jorku stał się FedEx (-21,4%), który odwołał roczne prognozy wyników spółki głownie z powodu dużego spadku ilości przesyłek w Azji i zapowiedział wdrożenie planu cięć kosztów. Jego przypadek wywarł duże wrażenie na inwestorach, gdyż akcje firm transportowych są traktowane jako wskaźnik wyprzedzający koniunktury giełdowej i gospodarczej. Warto dodać, że w ciągu ostatnich pięciu tygodniu główne indeksy Wall Street znacząco straciły na wartości (DJIA: -4,1%, S&P 500: -4,8%, Nasdaq Composite: 5,5%). Nie lepiej przedstawia się sytuacja na rynku naftowym. W trzecim kwartale br. ceny ropy Brent i WTI spadły już o ponad 20% tj. najwięcej od I kwartału 2020 roku (kiedy wybuchła pandemia). Coraz więcej analityków wskazuje na możliwość ograniczeń produkcji na najbliższym spotkaniu OPEC+Rosja w październiku.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś możemy się spodziewać ciszy przed burzą, gdyż na poniedziałkowej, ekonomicznej agendzie mamy tylko indeks amerykańskiego rynku nieruchomości – NAHB. Za to w kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia czeka nas dużo mocnych makro-wrażeń. Najważniejszymi z nich będą decyzje czterech banków centralnych: Banku Rezerwy Federalnej (śr.), Banku Japonii, Banku Anglii i Narodowego Banku Szwajcarii (czw.). Na tym jednak nie koniec. Już wkrótce poznamy szereg ważnych danych z Polski,a wśród nich zatrudnienie, wynagrodzenia i produkcję przemysłową (we wtorek) oraz wskaźnik Dobrobytu wg BIEC, bieżący i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej i sprzedaż detaliczną (w środę), a także stopę bezrobocia (w piątek). W tygodniowym rozkładzie makro-jazdy znajdziemy też amerykańskie publikacje indeksu wskaźników wyprzedzających - Conference Board, liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i indeksu Kansas City Fed dla przemysłu (czw.), a także wstępne wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury w sektorach usług i przemysłu po obu stronach Atlantyku (pt.).   ● [Scenariusze]   Rzecz jasna globalni gracze koncentrują się na środowej decyzji Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) i na nowej projekcji stóp funduszy federalnych. Kontynuacja dotychczasowej gry na 75 punktową podwyżkę amerykańskich stóp we wrześniu będzie oznaczać utrzymanie walutowego status quo. Z kolei wzrost zakładów na podwyżkę jumbo tj. 100 punktów bazowych będzie premiować dolara kosztem innych walut G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9940) i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7500). Natomiast domykanie pozycji przed posiedzeniem Fed uruchomi odwrotny scenariusz (punkt oporu EUR/USD: 1,0040, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,7000). Niedawno pisaliśmy o potencjalnych decyzjach innych banków centralnych. Warto jednak wspomnieć, że mimo ostatnich werbalnych interwencji japońskich władz w obronie bardzo słabego jena, nieoficjalne sygnały płynące BoJ wskazują, że w czwartek nie dojdzie do zmiany luźnego nastawienia w polityce Banku. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.