SNB dołączy do klubu pogromców inflacji?

 (piątek, 16-09, 8:50)

 Chiński bank centralny (PBoC) utrzymał stopę jednorocznych pożyczek średnioterminowych (MLF) na dotychczasowym poziomie (2,75%).
 Frank szwajcarski jest najdroższy w stosunku do euro od stycznia 2015 roku.
 USA: w sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła i była wyższa od prognoz jednak bez uwzględnienia sprzedaży samochodów spadła.
 Na zamknięciu sesji Wall Street indeks Dow Jones Industrial Average spadł do najniższego poziomu od dwóch miesięcy.
 Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Chinach, inflacja HICP i bazowa HICP w Eurolandzie, polska inflacja CPI bez cen energii i żywności oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.


Za nami
[USA] W czwartek inwestorzy byli sfokusowani na nowych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, które mogą jeszcze wpłynąć na przyszłotygodniową decyzję monetarną Banku Rezerwy Federalnej. Wczorajsze publikacje wcale nie pokazały czarno-białego obrazu amerykańskiej gospodarki, a przez to nie ułatwiły zadania decydentom z Fed. Co prawda sierpniowa sprzedaż detaliczna wzrosła (+0,3%) i była wyższa od prognoz (0,0%), jednak bez uwzględnienia sprzedaży samochodów spadła. Wyniki w kratkę zanotowała produkcja przemysłowa, która mimo dobrego lipca (+0,5%) zaliczyła wpadkę w sierpniu (-0,2%), rozmijając się przy okazji z szacunkami ekonomistów (+0,2%). Indeksy NY Empire State i Filadelfia Fed również dały do myślenia. Pierwszy, opisujący koniunkturę przemysłową w stanie Nowy Jork przekroczył oczekiwania (-14 pkt), poprawiając we wrześniu (-1,5 pkt) swój fatalny wynik sierpniowy (-31,3 pkt). Z kolei drugi wskaźnik, pokazujący aktywność gospodarczą w stanach Pensylwania, New Jersey oraz Delaware, spadł z +6,2 pkt w sierpniu do -9,9 pkt we wrześniu, nie dorównując prognozom, które zakładały wynik na poziomie +3,5 pkt. ● [Giełdy, USD, ropa] Zważywszy na zadeklarowaną determinację Rezerwy Federalnej w walce z inflacją i rosnące prawdopodobieństwo większych podwyżek stóp funduszy federalnych (rentowność dwuletnich obligacji skarbowych wzrosła wczoraj o 8 pb. do 3,85%), inwestorzy zinterpretowali te liczby jako zwiększające ryzyko recesji i wzrostu bezrobocia za oceanem. Z tego powodu kolejne zniżki zaliczyły indeksy giełdowe Wall Street (DJI: -0,56%; S&P500: -1,13%; NASDAQ: -1,43%), przy czym Dow Jones Industrial Average spadł do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Do podobnych wniosków doszli gracze z rynku naftowego, w który biły nie tylko przewidywania spadku popytu, wzrost zapasów komercyjnych ropy i systematyczne zmniejszanie ich rezerw strategicznych, ale również silny dolar (EUR/USD min.: 0,9954, max.: 1,0018). W tej sytuacji rynek zignorował ryzyka podażowe (nowe starcia Azerbejdzanu i Armenii, niskie szanse na zniesienie irańskiego embarga), pogardził notowaniami poniżej poziomu sprzed 24 lutego br. (Brent: -3,46% do 90,84 USD/bbl, WTI: -3,82% do 85,10 USD/bbl). ● [Frank] Do przesilenia doszło także na rynku CHF/EUR, gdzie kurs spadł do 1,0394 tj. najniższego poziomu od pamiętnego stycznia 2015 roku, kiedy SNB zniósł minimalny limit 1,20 euro za jednego franka. Przyczyną tej zmiany są spekulacje, że Narodowy Bank Szwajcarii w przyszłym tygodniu dołączy do grona zdecydowanych pogromców inflacji (Fed i ECB), dokonując podwyżki swojej stawki referencyjnej o 75 punktów bazowych (co wycenił już rynek pieniężny).

Przed nami
[Kalendarz Eko] Dziś czeka na nas kolejna dawka emocji związanych z publikacją nowych danych makroekonomicznych z Chin, z Polski, z Eurolandu i ze Stanów Zjednoczonych. W nocy poznaliśmy już chińskie wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które przebiły prognozy ekonomistów (odpowiednio 4,2% r/r vs. 4% r/r; 5,4% r/r vs. 3,9% r/r). W kolejności chronologicznej wkrótce poznamy dane dot. inflacji HICP i inflacji bazowej HICP w strefie euro (o g. 11:00), polskiej inflacji CPI bez cen energii i żywności (o g. 14:00) oraz wartość amerykańskiego indeksu Uniwersytetu Michigan (o g. 16:00). ● [Scenariusze] Po dobrych informacjach makro z Państwa Środka, nowe liczby potwierdzające wysoką inflację w Eurolandzie i pogorszenie nastrojów wśród amerykańskich konsumentów mogą zagrozić dolarowi, zachęcając do realizacji zysków na rynkach G10 i EM przed weekendem i przyszłotygodniową decyzją Fed (punkt oporu EUR/USD: 1,0050, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,6000). Odwrotny splot wydarzeń makro będzie sprzyjał utrzymaniu przewagi nad konkurentami przez zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9950, punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,7500). Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pozycje złotego będą wyniki inflacji bazowej CPI, prezentowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny. Jej prognozowany wzrost może skłonić NBP do wydłużenia serii podwyżek, co mogłoby stymulować umocnienie naszej waluty.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.