Złoty w ogniu

 (czwartek, 29-09, 8:50)


 Chiński juan jest najtańszy od 2008, a dolar najdroższy 2002 roku.
Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2022 i w 2023 roku.
BIEC: prawdopodobieństwo recesji w Polsce wynosi obecnie 75%.
Daly (Fed): Bank jest stanowczy w kwestii obniżenia inflacji.
MFW nie zaleca dużych i nieukierunkowanych pakietów fiskalnych i zasugerował, żeby Wielka Brytania zrewidowała swoje plany.
Agencja Moody's: brytyjskie obniżki podatków mogą negatywnie wpłynąć na rating i wzrost gospodarczy UK.
Bank Anglii ogłosił zawieszenie sprzedaży brytyjskich giltów i przeprowadzenie w ciągu 2-ch tygodni zakupów długoterminowych obligacji skarbowych o wartości do 65 mld GBP.
Rynek długu USA: po osiągnięciu pułapu 4% rentowność 10-letnich obligacji spadła najbardziej od 2020.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech,PKB USA w II kw. (finalny), amerykański raport jobless claims oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami
   [BIEC]   Wczorajsza publikacja krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC zwiększyła obawy przed recesją krajowej gospodarki. Wg analityków Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi obecnie aż 75%. W swoim raporcie ekonomiści Biura napisali, że "drastycznie kurczy się" portfel nowych zamówień napływających do firm, a ich spadek odczuwają wszystkie branże. W dodatku badane przedsiębiorstwa "cały czas sygnalizują pogarszający się stan swych finansów oraz coraz gorsze opinie na temat ogólnej sytuacji gospodarki i jej perspektyw".   ● [S&P]   Opinie BIEC przynajmniej częściowo podziela agencja S&P Global Ratings, która obniżyła swoją prognozę dot. wzrostu gospodarczego w Polsce w 2022 (z 4,5% do 4%) oraz w 2023 roku (z 2,1% do 1,2%). Pod wpływem tych informacji kurs EUR/PLN sforsował barierę oporu 4,80 (max. 4,8329), a rynek USD/PLN wzrósł do max. 5,0608.   ● [BoE]   W przeciwnym kierunku powędrował kurs GBP/PLN (min. 5,3121) po tym jak Bank Anglii poinformował, że przeprowadzi w okresie od 28 września do 14 października 2022 r. zakupy długoterminowych brytyjskich obligacji skarbowych o wartości do 65 mld GBP. Pod wpływem komunikatu BoE kurs popularnego „kabla” (GBP/USD) spadł do min. 1,0540, po czym odbił się do max. 1,0916.   ● [ECB, USD, Wall Street, ropa]   Z kolei eurodolar wzrósł do max. 0,9751 po wypowiedziach polityków Europejskiego Banku Centralnego (Lagarde, Rehna, Kažimíra i Holzmanna) sugerujących kolejną 75-punktową podwyżkę stóp ECB w październiku. Interwencja Banku Anglii i odbicie kursu EUR/USD sprzyjały wzrostowej korekcie na Wall Street (DJIA: +1,88%, który przerwał czarną serię 6-ciu spadkowych sesji) oraz zwyżce cen ropy (Brent: +3,75%, WTI: +4,65%). Na korzyść nafciarzy przemawiały także: informacja o niespodziewanym spadku zapasów tego surowca za oceanem w poprzednim tygodniu (-215 tys. baryłek zamiast prognozowanego wzrostu o 300 tys.baryłek) oraz potężny huragan Ian (o sile 4 w 5-cio stopniowej skali), który nadciąga nad Florydę. Obciążeniem dla zielonej waluty był również największy od 2020 spadek rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich. Ich dochodowość stopniała wczoraj o ponad 25 punktów bazowych (min. 3,733%).

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych, a także kolejne wystąpienia publiczne polityków Fed.   ● [KE]   Punktualnie o godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje wskaźniki prognozujące kierunek rozwoju ekonomicznego strefy euro.   ● [DE]   W dalszej części dnia (o g. 14:00) zobaczymy jak kształtowały się we wrześniu ceny konsumpcyjne w Niemczech. Ich prognozowany dalszy wzrost może zwiększyć oczekiwania rynku ws. 75-podwyżki stóp ECB w październiku, co mogłoby pomóc euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9750) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,9200).   ● [USA]   Pół godziny później (tj. o g. 14:30) poznamy finalne dane nt. PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims. Następnie głos zabiorą prezesi oddziałów Fed w St. Louis (James Bullard), Cleveland (Loretta Mester) oraz San Francisco (Mary Daly). Lepsze wyniki makro oraz jastrzębie wypowiedzi polityków Rezerwy Federalnej zwiększą szansę na kolejną 75-punktową podwyżką stóp Fed w listopadzie, co z kolei byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9650), a zarazem szkodliwe dla jego rywali z koszyków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,8400, USD/PLN: 5,0700).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.