Premia górska dla dolara

 (czwartek, 22-09, 8:50)


 Prezydent Rosji ogłosił częściową mobilizację wojskową.
 Fed podniósł oprocentowanie funduszy federalnych do najwyższego poziomu od 2008 roku.
Kurs EUR/USD osiągnął najniższą wartość od 20 lat.
 Złoty jest historycznie najtańszy wobec dolara.
 Polska: w sierpniu dynamika sprzedaży detalicznej nadspodziewanie wzrosła.
Bank Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian. 
 Kalendarz Eko: decyzje monetarne banków centralnych Szwajcarii, Norwegii i Anglii oraz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek. 

Za nami
   ● [Rosja]   Wczorajszy „Fed day” został rano zakłócony przez prezydenta Rosji, który ogłosił częściową mobilizację wojskową obejmującą 300 tys. rosyjskich rezerwistów i zagroził użyciem broni jądrowej jeśli integralność terytorialna Rosji będzie zagrożona. Orędzie Putina zwiększyło obawy przed eskalacją wojny w Ukrainie, co negatywnie wpłynęło na nastroje inwestycyjne na Starym Kontynencie. Reakcją rynku walutowego na jego słowa było osłabienie euro oraz złotego (EUR/PLN max. 4,7882, USD/PLN max. 4,8760. tj. najwyżej w historii).   ● [Fed]   Wieczorem do dalszych zakupów dolara zachęciła inwestorów trzecia z rzędu 75-punktowa podwyżka stóp procentowych w USA. Fed postanowił podnieść przedział oprocentowania funduszy federalnych do 3-3,25% tj. do najwyższego pułapu od 2008 roku. W dodatku najnowsze projekcje stóp pokazały, że członkowie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku spodziewają się ich docelowej wartości średnio na poziomie 4,6% w przyszłym roku (z czego 4,4% do końca 2022 roku). Na konferencji prasowej prezes Powell zadeklarował, że Fed jest gotów do "agresywnych" działań, aby zapobiec utrwaleniu się wysokiej inflacji.   ● [USD i inne rynki]   Konsekwentne działania Rezerwy Federalnej i odważne przewidywania członków FOMC dodały śmiałości amerykańskiej walucie, która pobiła swój 20-letni rekord w relacji do euro (0,9808) oraz koszyka G10 (USD index max.: 111,63). Na tym jednak nie koniec. Konkluzje spotkania Fed wywołały również kolejną falę wyprzedaży na rynku długu USA (np. 10-letnie: max.: 3,64% tj. najwyżej od lutego 2011), a także na Wall Street (DJIA: -1,70%, S&P 500: -1,71%, Nasdaq: -1,79%) i na rynku ropy (Brent: -0,87%, Crude: -1,19%).   ● [GUS]   Złoty bronił się jak mógł lepszymi od prognoz danymi nt. krajowej sprzedaży detalicznej (21,5% r/r vs prognoza 20%; poprzednio 18,4%) oraz produkcji budowlano-montażowej w sierpniu (6,1% r/r vs prognoza 4,3%; poprzednio 4,2%).   ● [BoJ]   Trudny poranek ma za sobą japoński jen, który traci po tym, jak Bank Japonii utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki pieniężnej bez zmian. Z powodu wzrostu rozbieżności w polityce BoJ i Fed kurs USD/JPY osiągnął najwyższy poziom od 24 lat (145,36).

Przed nami
   ● [SNB, NB, BoE]   W dalszej części dnia będziemy się emocjonować monetarnymi posunięciami kolejnych banków centralnych. Już o godzinie 9:30 poznamy decyzję Narodowego Banku Szwajcarii ws. poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewa się ich podwyżki o 75 pb. (z -0,25% do +0,50%). Pół godziny później swój komunikat ogłosi Norges Bank. W przypadku norweskiego banku centralnego analitycy spodziewają się podniesienia oprocentowania korony o 50 pb. (z 1,75% do 2,25%). Po południu dowiemy się o ile wzrosły stopy procentowe Banku Anglii. Rynek oczekuje ruchu w górę o 50 pb. (z 1,75% do 2,25%). Przekroczenie tych prognoz będzie sprzyjać zakupom franka szwajcarskiego, korony norweskiej i funta szterlinga np. w zamian za złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8800). W przypadku spodziewanych i mniejszych podwyżek należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,8000).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje amerykańskiego raportu jobless claims oraz indeksu Kansas City Fed dla przemysłu. Lepsze dane znów zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800), a gorsze przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 0,9900).  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.