Cenowy balonik złotego

 (czwartek, 1-09, 8:50)


 Polska: w sierpniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły najbardziej od marca 1997 roku.
Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja HICP była najwyższa w historii badania.
USA: w sierpniu zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło mniej, niż oczekiwano.
Dolar ma za sobą najlepszy miesiąc od maja 2002.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA oraz amerykańskie raporty Challengera i jobless claims.

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza wiadomość o najwyższej od marca 1997 inflacji w Polsce poddała w wątpliwość plany prezesa NBP dot. bliskiego zakończenia cyklu zaostrzania polityki pieniężnej w naszym kraju. W sierpniu dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrosła aż o 16,1%, podczas gdy analitycy spodziewali się jej spadku z 15,6% do 15,4%. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp NBP wspierała złotego (EUR/PLN min. 4,7165, USD/PLN min. 4,6827). PLNowi pomogła również wzrostowa rewizja finalnych danych nt. polskiego PKB w II kw. (z -2,3% k/k do -2,1%).   ● [Eurostat]   Nasz pieniądz skorzystał także na transatlantyckim przepływie kapitału do Eurolandu po tym, jak rekordowy wzrost inflacji HICP w strefie euro w sierpniu (9,1% r/r vs prognoza 9%) zwiększył oczekiwania na 75-punktową podwyżkę stóp ECB we wrześniu. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza mierzone cenami kontraktów terminowych wynosi obecnie 60%.   ● [ADP]   Zwyżce kursu EUR/USD sprzyjał niższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP w sierpniu (132 tys. vs prognoza 288 tys.). Mimo słabszego finiszu dolar ma za sobą najlepszy miesiąc od maja 2002 roku. W sierpniu indeks mierzący wartość zielonej waluty wobec jej sześciu największych konkurentów na świecie wzrósł o ponad 3%.

Przed nami
Dziś przypada pierwszy roboczy dzień nowego miesiąca, stąd czeka nas publikacja wyników indeksów PMI z sektora przemysłu.   ● [PLN]   Już o godzinie 9:00 poznamy wynik polskiego wskaźnika. Analitycy spodziewają się jego dalszego spadku z 42,1 pkt do 41,8 pkt, co może zdeprymować złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,7500). Natomiast jego ew. odbicie mogłoby ośmielić inwestorów do większych zakupów PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6700).   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają na dane o aktywności przemysłowców po obu stronach Atlantyku. Wstępne dane pokazały wyniki poniżej granicy 50 pkt (oddzielającej regres od rozwoju) w strefie euro i powyżej w USA. Jeżeli ta tendencja się utrzyma i na dodatek zostanie potwierdzona przez wynik amerykańskiego wskaźnika ISM wówczas dolar może odzyskać przewagę nad konkurentami (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9980). Dodatkowym testem dla zielonej waluty będą dane zza oceanu nt. planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm w sierpniu oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Słabsze raporty Challengera i jobless claims pogorszą pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszymi payrolls'ami (punkt oporu EUR/USD: 1,0080).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.