Nauczka forinta

 (piątek, 30-09, 8:50)


 Węgierski forint jest historycznie najtańszy wobec euro.
GPW: WIG20 zanotował wczoraj największy spadek spośród wszystkich indeksów giełdowych na świecie.
 Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu są najgorsze od lutego 2021.
 Niemcy: we wrześniu po raz pierwszy od II wojny światowej odnotowano dwucyfrową inflację.
 Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od 5 miesięcy.
 Ludowy Bank Chin poinformował państwowe banki, aby były gotowe do sprzedaży dolara za juana.
 Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core) oraz wystąpienia publiczne pięciu polityków Fed. 

Za nami
   ● [CEE]   W czwartek waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej ponownie znalazły się w spirali wyprzedaży,p  gdyż inwestorzy martwili się o dalsze konsekwencje ekonomiczne wojny Rosji z Ukrainą oraz przybliżającą się recesją na świecie. Wg analityków agencji Reutersa oraz Bloomberga wczorajszą przecenę w Regionie CEE zainicjował węgierski forint, który nie zdążył się otrząsnąć z środowego ogłoszenia przez MNB zakończenia cyklu podwyżek stóp. Zwyżkujący kurs EUR/HUF (max. 423,91 tj. najwyżej w historii) podbił rynek EUR/PLN do max. poziomu 4,8751 (tj. najwyżej od marca br.). Anty-reklamę zrobił naszej walucie WIG20, który był wczoraj najgorzej sobie radzącym indeksem giełdowym na świecie (-3,85%).   ● [EUR]   Jednocześnie wspólnej walucie sprzymierzeńców przysporzyły głosy polityków Europejskiego Banku Centralnego (Mullera, Simkusa i Vasle) za kolejną dużą podwyżką stóp ECB w październiku. Wczoraj nowym argumentem za taką decyzją stał się pierwszy od II wojny światowej dwucyfrowy wzrost inflacji CPI w Niemczech (10,9% vs prognoza 10,0%; poprzednio 8,8%). Zyski euro limitowała wiadomość o najgorszych od lutego 2021 nastrojach w gospodarce Eurolandu. We wrześniu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro stopniał z 97,3 pkt do 93,7 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 95 pkt.   ● [GBP]   Wśród G10, oprócz wspólnej waluty, dobrze radził sobie funt. Kurs GBP/USD zanotował największy dzienny wzrost od marca 2020 (+1,8%) dzięki kolejnym interwencyjnym zakupom długoterminowych brytyjskich obligacji skarbowych przez Bank Anglii (w czwartek 1,4 mld GBP) i mimo tego, że premier UK Liz Truss wyraziła pełne poparcie dla planów gospodarczych rządu (w tym rekordowych obiżek ).   ● [CNH]   Odżył także chiński juan (USD/CNH min. 7,0330), reagując na informację Ludowego Banku Chin przekazaną bankom państwowym aby były gotowe do sprzedaży dolara za juana.   ● [USD, Wall Street]   Pozycji zielonej waluty broniła najniższa od 5 miesięcy liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (193 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 209 tys.). Wsparciem dla dolara stały się także słowa Loretty Mester z Fed, że recesja nie powstrzyma podwyżek stóp w USA. Jej zapewnienia nie spodobały się jednak inwestorom z Wall Street, przez co indeks S&P 500 zamknął się wczoraj na najniższym poziomie w tym roku (-2,11%).

Przed nami

Ostatni dzień września oraz III kwartału przyniesie publikacje wstępnych danych o inflacji w Polsce, Eurolandzie i w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   W pierwszej kolejności (o g. 10:00) poznamy wstępną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Jego prognozowany wzrost zwiększy oczekiwania na większą (np. o 50 pb.) podwyżkę stóp NBP w przyszłym tygodniu, co mogłoby podreperować notowania złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8400, USD/PLN: 4,9200). Natomiast CPI poniżej 16% r/r będzie dla RPP argumentem za kolejną 25-punktową podwyżką, a nawet za zakończeniem cyklu normalizacji stóp. W tym scenariuszu należy się liczyć z kolejną przeceną PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,8800, USD/PLN: 5,0700), podobnie jak to widzieliśmy w przypadku węgierskiego forinta.   ● [EZ]   Następnie (tj. o g. 11:00) Eurostat poda wstępny wynik inflacji HICP w strefie euro we wrześniu. Spodziewany wzrost jej dynamiki zwiększy wycenę kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp ECB w październiku, co byłoby z korzyścią dla euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9850).   ● [USA]   W drugiej części dnia zobaczymy jeszcze na jakim poziomie znajduje się amerykańska inflacja PCE core. Wzrost tego ważnego dla Fed wskaźnika zwiększy szansę na kolejną 75-punktową podwyżkę stóp funduszy federalnych w listopadzie, co mogłoby podkręcić wycenę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9760). Zielona waluta posłucha jeszcze wystąpień publicznych czterech polityków Banku Rezerwy Federalnej: prezes oddziału z Cleveland Loretty Mester, członkini zarządu Leal Brainard, członkini zarządu Michelle Bowman, prezesa oddziału z Richmond Toma Barkina oraz prezesa oddziału z Nowego Jorku (Johna Williamsa). Warto zauważyć, że indeks USD opisujący siłę dolara wobec jego sześciu największych światowych konkurentów ma dziś szansę zanotować piąty wzrostowy kwartał (pierwszy raz od 1998 roku).   ● [RUS-UKR]   Trzeba także nastawić radary na sygnały z Kremla, gdzie Władimir Putin przeprowadzi ceremonię podpisania umowy o przyłączeniu do Rosji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego (stanowiących około 15 procent terenu Ukrainy). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.