Kto pyta, interweniuje

(czwartek, 15-09, 8:50)

 Minister finansów Japonii (Shunichi Suzuki) powiedział, że ostatnie zmiany wartości jena są gwałtowne i jednostronne, a rząd ma możliwość interwencyjnego zakupu japońskiej waluty jeśli te zmiany będą kontynuowane.
 Reuters: Bank Japonii pytał banki o kursy do ewentualnych transakcji USD/JPY. Zdaniem dealerów było to przygotowanie do interwencji w celu umocnienia jena.
 Euroland: w lipcu produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła.
 USA: inflacja cen producentów spadła, ale mniej, niż przewidywała prognoza.
 Kalendarz Eko: wyniki inflacji CPI w Polsce, dane z USA o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej oraz indeksy NY Empire State i Filadelfia Fed.


Za nami
[PPI w USA] W środę na rynkach finansowych opadał jeszcze kurz po turbulencjach spowodowanych zaskakująco wysokimi wynikami amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w sierpniu. Po ich ogłoszeniu, we wtorek 66% inwestorów spodziewała się, że w przyszłym tygodniu Bank Rezerwy Federalnej podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych, natomiast 34% z nich zakładała, że podwyżka ta wyniesie aż 100 punktów. Wczoraj proporcje opowiadających się za pierwszą i drugą opcją zmieniły się na 76% do 24%. Powodem tego przesunięcia były m.in. środowe niejednoznaczne wyniki amerykańskiej inflacji cen producentów w sierpniu, która co prawda spadła, ale w stopniu mniejszym, niż zakładały prognozy. ● [Korekta] Ostudzenie oczekiwań wobec Fedu pozwoliło wyhamować spadki cen akcji blue chipów na Wall Street (DJIA: +0,1%) i umożliwiło odbicie wyceny spółek technologicznych (Nasdaq Composite: +0,74%). Na plusie znalazły się również ceny ropy (Brent: +1,00%, WTI: +1,34%), które zdyskontowały optymistyczne przewidywania Międzynarodowej Agencji ds. Energii. Ta powiązana z OPEC instytucja zakłada, że mimo globalnego spowolnienia gospodarczego i zmniejszenia petro-zamówień ze strony Chin w IV kw. 2022 roku i I kw. 2023 roku, na świecie dojdzie do zmiany struktury energetycznego popytu co zmniejszy zapotrzebowanie na drogi gaz, a zwiększy zakupy relatywnie tańszej ropy (ok. 700 tys. baryłek dziennie). ● [USD, EUR, JPY] Co ciekawe stabilizacja na Wall Street i odbicie na rynku ropy nie wpłynęły istotnie na atrakcyjność dolara, który pozostał mocny wobec walut rynków wschodzących, w tym złotego (USD/PLN max. 4,7472) oraz euro (EUR/USD min.: 0,9959). W starciu z amerykańskim pieniądzem wspólnej walucie ewidentnie zaszkodził zaskakujący spadek produkcji przemysłowej w Eurolandzie (-2,4% r/r w lipcu vs 2,2% r/r w czerwcu i prognoza 0,6% r/r). Jednym z wyjątków od reguły był wczoraj japoński jen, który zyskał wobec dolara (USD/JPY min. 142,60) w wyniku interwencji werbalnej ministra finansów Kraju Kwitnącej Wiśni oraz pokazowej akcji Banku Japonii, który poprosił banki o podanie kursów do ewentualnych transakcji zakupu JPY.

Przed nami
[Kalendarz Eko] Na dzisiejszej agendzie ekonomicznej znajdują się finalne wyniki polskiej inflacji CPI w sierpniu, sierpniowe dane z USA o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej oraz indeksy NY Empire State i Filadelfia Fed ● [Scenariusze] Kombinacja zgodnej z prognozami lub niższej dynamiki cen konsumpcyjnych w Polsce i dobrych wyników makroekonomicznych Stanów Zjednoczonych będzie działać na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9950) i przeciw złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,7500). Natomiast słabsze dane z USA stawiające pod znakiem zapytania agresywne podwyżki stóp Fed w połączeniu z ew. niespodzianką w postaci wyższej inflacji nad Wisłą, będą przesuwać rynki w przeciwną stronę (punkt oporu EUR/USD: 1,0200, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,6000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.