Bliżej jumbo podwyżek ECB i Fed

 (poniedziałek, 3-10, 8:50)


 Chiny: w sierpniu oficjalny wskaźnik dot. aktywności fabryk nieoczekiwanie wzrósł.
Polska: we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły najbardziej od lutego 1997.
Euroland: w poprzednim miesiącu po raz pierwszy od powstania strefy euro odnotowano tam dwucyfrową inflację.
Dolar ma za sobą najlepszy kwartał od początku 2015.
Wall Street: S&P 500 zanotował najgorszy miesiąc od marca 2020.
W III kwartale ceny ropy Brent i Crude stopniały 23%.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA. 

Za nami
Złoty ma za sobą najgorszy tydzień od początku wojny w Ukrainie. Polska waluta znalazła się w odwrocie m.in. z powodu eskalacji konfliktu Moskwy z Kijowem, spowodowanej domniemanym uszkodzeniem przez Rosję gazociągów Nord Stream oraz ogłoszeniem przez Putina aneksji czterech, ukraińskich obwodów. PLNowi zaszkodził także wzrost oczekiwań na kolejne duże podwyżki stóp ECB i Fed.   ● [Inflacja]   W piątek kurs EUR/PLN zbliżył się do bariery 4,90 (max. 4,8979) po wiadomości o pierwszym w historii dwucyfrowym wzroście inflacji HICP w strefie euro (10% r/r we IX vs prognoza 9,7%; poprzednio 9,1%). Z kolei rynek USD/PLN powrócił w stronę granicy 5,00 (max. 4,9917) po informacji o nadspodziewanym wzroście amerykańskiego, bazowego wskaźnika cen PCE core (4,9% r/r w VIII vs prognoza 4,7%; poprzednio 4,7%). Inflacja z uwzględnieniem cen energii i żywności wyniosła 6,2% r/r (przy celu inflacyjnym Fed 2,0%). Udany finisz zielonej waluty (najlepszy kwartał od 2015, EUR/USD min. 0,9735) przypieczętowała w piątek wiceprezes Rezerwy Federalnej Lael Brainard, która powiedziała, że amerykański bank centralny będzie musiał przez jakiś czas utrzymać wyższe stopy procentowe i ustrzec się przedwczesnych obniżek.   ● [Giełdy, ropa, ceny w PL]   Takie dane makro i przekaz z Fed wywołały kolejną wyprzedaż na Wall Street. We wrześniu indeks S&P 500 stopniał aż 369,38 pkt (-9,34%), notując największy miesięczny spadek notowań od pandemicznego marca 2020. W piątek spadły także ceny ropy, choć zanotowały pierwszy wzrostowy tydzień od 5 tygodni (w nadziei na bliskie cięcie produkcji). Straty złotego zamortyzował najwyższy od lutego 1997 wynik inflacji CPI w Polsce (17,2% we IX vs prognoza 16,5%; poprzednio 16,1%), który zwiększył szanse na kolejne podwyżki stóp NBP, ale w mniejszej skali niż w przypadku ECB i Fed.   ● [CHF]   Wśród walutowych przegranych piątkowej sesji znalazł się również szwajcarski frank, który był wyprzedawany po tym, jak Narodowy Bank Szwajcarii ujawnił, że w II kwartale interweniował na rynku walutowym, aby wesprzeć CHFa.

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak rekordowo wysoka inflacja, rosnące koszty zatrudnienia i spadek nowych zamówień wpływają na aktywność polskich firm. Informacji w tej sprawie dostarczy nam wrześniowy wynik indeksu PMI dla krajowego sektora przemysłu. Jego dalszy spadek (7 miesiąc z rzędu) może przytłoczyć złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,9000, USD/PLN: 5,0000). Natomiast przerwanie tej czarnej serii byłoby dla PLNa zbawienne (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8300, USD/PLN: 4,9200).   ● [EUR/USD]   Aby odczytać kierunek notowań popularnego eurodolara warto skupić się na publikacji amerykańskiego indeksu ISM dla sektora przemysłu. Wysoki wynik (powyżej 53 pkt) zwiększyłby apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9730), a niski mógłby go zatrzymać (punkt oporu EUR/USD: 0,9860).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy inflację PPI z Eurolandu, w środę decyzję RPP ws. stopy referencyjnej NBP (rynek spodziewa się jej podwyżki o 25 pb. do 7%) oraz konkluzje ze spotkania OPEC+, w czwartek protokół z ostatniego posiedzenia ECB, a w piątek arcyważny raport Departamentu Pracy USA. Inwestorzy pozostają również wyczuleni na rozwój sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim.   ● [Credit Suisse]   Języczkiem u wagi dla walut EU pozostaje także sytuacja wokół szwajcarskiego banku Credit Suisse, który wg jego dyrektora generalnego znajduje się w „krytycznym momencie”. Kontrakty CDS (credit default swap), stanowiące swego rodzaju polisę ubezpieczeniową na wypadek bankructwa banku, w ciągu najbliższych 5 lat wskazują na 20% prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.