Więcej i mniej recesji

 (piątek, 28-10, 8:50)


 Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych.
W III kwartale gospodarka amerykańska urosła bardziej od prognoz.
USA: wg kwartalnego raportu PKB główny wskaźnik inflacji spadł z 7,3% do 4,2%,
Bank Japonii utrzymał parametry swojej polityki ultra-luźnej, pieniężnej bez zmian.
Kalendarz Eko: Dziś dane o inflacji z Niemiec (CPI) i z USA (Pce core), a w poniedziałek z Polski (CPI) i ze strefy euro (HICP). 

Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół posiedzenia ECB oraz publikacji danych o PKB USA w III kw.   ● [ECB]   Zaczęło się od ogłoszenia decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Mimo 75-punktowej podwyżki stóp (do 2%) euro znalazło się w odwrocie (EUR/USD min. 0,9957, EUR/PLN min. 4,7176), ponieważ jej skala została już przez rynek zdyskontowana, a część inwestorów liczyła na ruch o 100 pb. W dodatku w komunikacie podano, że „kolejne decyzje będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie”, podczas gdy poprzedni zapis mówił „o podwyżkach na kilku następnych spotkaniach”. Ponadto na konferencji prasowej prezes Lagarde położyła większy nacisk na ryzyko recesji. Gołębie sygnały z Frankfurtu zmniejszyły oczekiwania rynku ws. docelowego poziomu stóp ECB w lipcu 2023 (z 2,84% do 2,62%). Perspektywa mniejszych podwyżek w Eurolandzie sprawiła, dochodowość 10-letnich budów spadła poniżej granicy 2% (min. 1,9545).   ● [USA]   Zniżce popularnego eurodolara sprzyjała wiadomość, że w III kw. amerykańska gospodarka wyszła z technicznej recesji, a konsumenci okazali się odporni na wysoką inflację i podwyżki stóp Fed. Wg wstępnych danych Departamentu Handlu w tym czasie PKB USA wzrósł o 2,6% p.a (prognoza 2,4%; poprzednio -0,6%). Jednak największym zaskoczeniem wynikającym z publikacji tego raportu były informacje dot. inflacji. Indeks cenowy obrazujący zachowanie konsumentów pokazał wzrost kosztów utrzymania o 4,1% (tj. znacznie mniej od spodziewanych 5,3%), a główny wskaźnik inflacji spadł z 7,3% do 4,2%, dając nadzieje, że najgorsze minęło. To właśnie te dane spowodowały, że mimo odbicia gospodarki amerykańskiej III kw., oczekiwania ws. podwyżek stóp Fed spadły. Odzwierciedleniem tego zjawiska był spadek rentowności obligacji skarbowych USA. (2-letnie: min. 4,268%; 10-letnie min. 3,902%). Niekorzystne tendencje panujące na rynku długu nie przeszkodziły w zwyżce wartości dolara (USD/PLN max. 4,7556), dla którego dodatkowym makro-atutem stał się mniejszy, niż zakładano wzrost nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem, w poprzednim tygodniu (217 tys. vs prognoza 221 tys.; poprzednio 214 tys.).   [Wall Street]   Mimo optymistycznych informacji z amerykańskiej gospodarki technologiczny Nasdaq stopniał -1,63%. Giełdową czarną owcą była spółka Meta (właściciel Facebooka), której akcje stopniały 24% po tym, jak spółka podała rozczarowujące wyniki finansowe za III kw. Z tych samych powodów w handlu przedsesyjnym tracą walory Amazona i Apple. 

Przed nami

Końcówka tygodnia przyniesie publikacje danych o inflacji w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych.   ● [DE]   W pierwszej kolejności (o g. 14:00) dowiemy się jak kształtowały się ceny konsumpcyjne za Odrą. Wzrost powyżej 10% r/r zwiększy nacisk na ECB ws. kolejnej dużej podwyżki stóp w grudniu, co byłoby korzystne dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0000) oraz jego peryferyjnych sąsiadów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6700).   ● [USA]   Pół godziny później amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych ogłosi wrześniową wartość wskaźnika PCE core, który jest ważną miarą inflacji, bacznie obserwowaną przez polityków Banku Rezerwy Federalnej. Wynik powyżej 5,2% r/r może wylać kubeł zimnej wody na głowy inwestorów, grających na spowolnienie tempa podwyżek stóp w grudniu i umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9950). W tym scenariuszu należy się liczyć z tym, że złoty odda większość ostatnio wypracowanych zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,7700, USD/PLN: 4,7600).   ● [PL]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy z rynku PLN wypatrują już poniedziałkowych danych o krajowej inflacji CPI w październiku.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.