Zmasowany atak

   (wtorek, 11-10, 8:50)


 Chiny: we wrześniu aktywność w sektorze usług spadła po raz pierwszy od czterech miesięcy
Sentix: w październiku nastroje inwestorów w strefie euro są najgorsze od maja 2020.
Rosja dokonała zmasowanego ataku rakietowego na ukraińskie miasta.
Były prezes Fed Ben Bernanke otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.
Kotecki (RPP): polska polityka pieniężna powinna być dalej zaostrzana.
Bank Anglii podwoił swoje zakupy obligacji w ramach tymczasowego programu skupu aktywów.
Evans (Fed): w Banku panuje silny konsensus co do podniesienia docelowej stopy procentowej do około 4,5% do marca i utrzymania je tam.
Administracja USA ogłosiła wprowadzenie nowych kontroli eksportu, które ograniczają amerykańskie firmy sprzedające półprzewodniki do Chin.
Kalendarz Eko: prognozy MFW dla globalnej gospodarki oraz wystąpienia publiczne polityków Fed, BoE i SNB.

 

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych w minorowych nastrojach (np. Hang Seng: -2,95%, WIG20: -1,25%, Nasdaq: -1,04%).   ● [ChRL, UKR]   Oprócz wzrostu szans na kolejną dużą podwyżkę stóp Fed w listopadzie, inwestorów martwiły informacje o nowych lockdownach w Chinach, o pierwszym od czterech miesięcy spadku aktywności w chińskich usługach oraz o eskalacji działań militarnych Rosji w Ukrainie. W odpowiedzi na uszkodzenie Mostu Krymskiego Rosjanie ostrzelali rakietami Kijów, Charków, Odessę, Lwów, Dniepr, Zaporoże oraz szereg innych ukraińskich miast.   ● [Sentix]   Niezależnie od przybierającego na sile konfliktu zbrojnego na wschodzie Europy indeks Sentix (mierzący morale inwestorów w strefie euro) zanotował w październiku trzeci z rzędu miesięczny spadek, osiągając najniższą wartość od maja 2020 (-38,3 pkt vs prognoza -34,7 pkt; poprzednio -31,8 pkt). W raporcie podano, że analogiczne dane dla samych Niemiec sygnalizują katastrofalny stan kondycji największej gospodarki europejskiej, co zdeprymowało euro (EUR/USD min. 0,9671).   ● [RPP]   Lokalnym źródłem niepokoju złotego (EUR/PLN max. 4,8844, USD/PLN max. 5,0416) stały się słowa Przemysława Litwiniuka z RPP, że członkowie Rady mają utrudnione możliwości działania, a ich spotkania z analitykami NBP są możliwe tylko za zgodą dyrektor gabinetu prezesa Banku. Straty PLNa zamortyzowała opinia Ludwika Koteckiego z RPP, wg którego „polityka pieniężna powinna być dalej zaostrzana".   ● [BoE, Fed]   Wśród walutowych przegranych wczorajszej sesji pojawił się również funt. Kurs GBP/USD znalazł się poniżej granicy 1,10 (min. 1,0998) po tym, jak Bank Anglii poinformował, że podwoił swoje zakupy obligacji (z 5 mld GPB do 10 mld GBP dziennie) w ramach tymczasowego programu skupu aktywów. Jednocześnie do nowych zakupów amerykańskiego dolara zachęcał głos prezesa oddziału Fed z Chicago Charelsa Evansa, że chce szybko podnieść stopy funduszy federalnych do „wystarczająco-restrykcyjnego” poziomu. Pod wpływem tych słów oraz w reakcji na ogłoszenie przez administracje Bidena wprowadzenia nowych kontroli eksportu, które ograniczają amerykańskie firmy sprzedające półprzewodniki do Chin (Nvidia -3,36%, AMD -1,08%, Microsoft -2,13%), technologiczny Nasdaq zamknął się wczoraj najniżej od lipca 2020 roku. 

Przed nami
   ● [MFW, Fed]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko uwagę przyciągają prognozy ekonomiczne Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz wystąpienia publiczne polityków amerykańskiego banku centralnego (Patricka Harkera i Loretty Mester). Wczoraj dyrektor MFW Kristalina Georgiewa i prezes Banku Światowego David Malpass ostrzegli przed rosnącym ryzykiem globalnej recesji. Poza tym uważają, że inflacja pozostaje problemem od inwazji Rosji na Ukrainę. Pesymistyczne, globalne perspektywy ekonomiczne oraz kolejne głosy z Fed za utrzymaniem agresywnego tempa podwyżek stóp będą zachęcać inwestorów do zwiększenia swoich ekspozycji w bezpiecznym dolarze (punkt wsparcia EUR/USD: 1,....) i vice versa (punkt oporu EUR/USD: 1,....). Tak czy siak złoty i pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie wobec rywala z USA (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,…., punkt oporu: 4,….; USD/PLN punkt wsparcia: 4,….., punkt oporu: 4,….).   ● [Inne czynniki ryzyka]   Negatywnego impulsu można się dziś spodziewać z amerykańskiego rynku obligacji, który wczoraj był nieczynny z powodu święta Columbus Day w USA. Niepokój inwestorów wzbudza także zbliżająca się publikacja danych o inflacji w Stanach. Wg prognoz czwartkowe dane pokażą spadek dynamiki inflacji zasadniczej (z 8,3% r/r do 8,1%) oraz wzrost inflacji bazowej we wrześniu (z 6,3% r/r do 6,5%).   ● [BoE, SNB]   Gracze z rynków GBP i CHF powinni również z uwagą wysłuchać wystąpień publicznych prezesów Banku Anglii (Andrew Bailey’a) oraz Narodowego Banku Szwajcarii (Thomasa Jordana). Zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp BoE i SNB będą premiować odpowiednio funta i franka. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.