Makro minusy i mikro plusy

  (środa, 26-10, 8:50)


 Ministerstwo Finansów Japonii odmówiło komentarza do pytania czy w ostatnich dniach zleciło interwencję na rynku walutowym.
Kurs USD/CNY spadł do najniższego poziomu od 15 lat po tym, jak Ludowy Bank Chin ustalił fixing na najniższym poziomie od połowy 2008.
IFO: w październiku nastroje przedsiębiorców pogorszyły się mniej, niż oczekiwano.
Narodowy Bank Węgier utrzymał stopy procentowe bez zmian.
USA: w sierpniu ceny domów spadły najbardziej w historii badania (tj. od 1987).
GUS zrewidował w górę sierpniowe dane nt. stopy bezrobocia.
Kalendarz Eko: decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych oraz sprzedaż nowych domów w USA.


Za nami
  ● [IFO, CB]   Wczorajsze publikacje indeksów IFO oraz Conference Board pokazały negatywny wpływ rekordowo wysokiej inflacji oraz podwyżek stóp ECB i Fed na nastroje przedsiębiorców w Niemczech oraz na zaufanie konsumentów w USA. W październiku wskaźnik niemiecki spadł z 84,4 pkt (we wrześniu) do 84,3 pkt (wobec oczekiwanych 83,2), a amerykański z 107,8 pkt do 102,5 (przy prognozie 106,5 pkt). Dodatkowym obciążeniem dla dolara stały się wiadomości o rekordowym spadku cen domów za oceanem w sierpniu (-2,6%) oraz o nadspodziewanym regresie aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Richmond w październiku (-10 pkt vs prognoza -5 pkt; poprzednio 0 pkt). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/USD zbliżył się do parytetu (0,9982 tj. najwyżej od 5 października br.), a rynek GBP/USD wzrósł do 1,1499 (+1,70%), podczas pierwszego dnia urzędowania Rishi’ego Sunaka przy Downing Street 10. Gracze z Wall Street uznali, że gorsze dane makroekonomiczne zmniejszają ryzyko większych podwyżek Fed niż te, które zostały już zdyskontowane, co utorowało drogę do wzrostu amerykańskich indeksów giełdowych (DJI: +1,07%; S&P500: +1,63%; NASDAQ: +2,25%). Motorem zwyżki były także dane FactSet, które pokazały, że do wtorku rano 71% spółek zaraportowało większe od prognoz, zyski na akcje. W tym drugim gronie znalazł się Alphabet (holding Googla) oraz Microsoft, które opublikowały swoje raporty już po zamknięciu wczorajszej sesji. Wcześniej kolor zielony przeważał także na parkietach w Europie (DAX: +0,94%, WIG20: +0,75%), gdyż lepsze od oczekiwań wyniki finansowe europejskich spółek giełdowych za III kw., pomogły zniwelować obawy dotyczące szybkiego wzrostu stóp procentowych i recesji w gospodarce strefy euro (wg prognozy IFO w IV kw. PKB spadnie tam o 0,6%).   ● [GUS]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,7572, USD/PLN min. 4,7684) limitowała sytuacja na rynku długu, a także wzrostowa rewizja danych GUS dot. stopy bezrobocia w naszym kraju w sierpniu z 4,8% do 5,2% oraz jej wyższy od oczekiwań wynik we wrześniu (5,1% vs prognoza 4,8%).   ● [MNB]   W regionie CEE negatywnie wyróżnił się forint, który po cichu liczył na kolejną podwyżkę stóp Narodowego Banku Węgier. Tymczasem MNB utrzymał swoją stopę referencyjną na poziomie 13%.

Przed nami
   ● [BoC]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych. Spodziewana kolejna podwyżka jumbo w G10 zmniejszy atrakcyjność walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8600). Natomiast ruch mniejszy niż 0,75 pb. mógłby zostać odebrany jako zapowiedź gołębiego zwrotu w polityce głównych banków centralnych, co z kolei byłoby korzystne dla EM i PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,7600).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje danych o sprzedaży nowych domów w USA. Jej prognozowany spadek może zaszkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0000), zaś wzrost mógłby mu pomóc w odzyskaniu równowagi po ostatnich spadkach (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9940).   ● [FB, EIA]   Na Wall Street największe emocje budzi ogłoszenie wyników finansowych spółki Meta (właściciela Facebooka) za III kw. Z kolei gracze z rynku naftowego czekają na publikacje raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy za oceanem. Rynek spodziewa się ich wzrostu (o 200 tys. baryłek), co może ograniczyć zwyżki cen.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.