Falujące oczekiwania monetarne

 (środa, 5-10, 8:50)


Bank Rezerwy Australii podwyższył stopy procentowe o 25 pb.
GPW: wskaźnik WIG20 ma za sobą najlepszą sesję od 25 lutego br.
Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023.
Villeroy (ECB): Bank podniesie stopy tak bardzo, jak będzie to konieczne, aby obniżyć inflację.
JOLTS: w czerwcu liczba wakatów w amerykańskiej gospodarce spadła najbardziej od kwietnia 2020.
Wall Street: indeks S&P 500 zaliczył najlepsze dwa dni od kwietnia 2020.
Giełdowa wycena Twittera wzrosła 22% po tym, jak Elon Musk zaproponował zakup spółki za pierwotnie ustaloną kwotę.
Akcje Credit Suisse odbiły wczoraj o 12%.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP, szczyt OPEC+ oraz dane z USA. nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym (ADP), handlu zagranicznego i aktywności w sektorze usług (ISM).

Za nami
Wtorkowa sesja na rynku walutowym przyniosła kontynuację trendów z początku tygodnia.   ● [Giełdy, JOLTS]   Dalszej regeneracji złotego sprzyjały oczekiwania na dzisiejszą podwyżkę stóp NBP (więcej na ten temat w części przed nami) oraz poprawiające się globalne nastroje inwestycje. Ceny akcji w Europie (DAX: +3,21%, WIG20: +4,53%) oraz w Stanach (DJIA: +2,80%) wzrosły wczoraj w nadziei, że ostatnie słabsze dane makro z USA zmuszą Fed do przemyślenia agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej (podobnie jak to zrobił wczoraj australijski RBA zaskakując analityków podwyżką stóp mniejszą od oczekiwań). We wtorek nowych powodów do refleksji dostarczył amerykańskiej Rezerwie Federalnej raport JOLTS, który pokazał największy od kwietnia 2020, miesięczny spadek liczby wakatów w gospodarce USA w sierpniu (10,05 mln vs prognoza 11,09 mln; poprzednio 11,17 mln). Odpowiedzią rynku walutowego na te wydarzenia był dalszy spadek wyceny zielonej waluty. W jego wyniku kurs EUR/USD zbliżył się do parytetu (max. 0,9999).   ● [PPI, ECB]   Zwyżce popularnego eurodolara wtórował rekordowy wzrost cen producentów w strefie euro w sierpniu, który zwiększył presję na ECB ws. kolejnej 75-punkowej podwyżki stóp w październiku. Członek Rady Prezesów Francois Villeroy zapewnił wczoraj, że Bank podniesie stopy procentowe w strefie euro tak bardzo, jak będzie to konieczne, aby obniżyć inflację.   ● [HUF]   W Regionie CEE, oprócz złotego, całkiem dobrze radził sobie forint, który pozytywnie zareagował na informacje o tym, że węgierska grupa energetyczna MVM podpisała porozumienie z rosyjskim Gazpromem o odroczeniu płatności za dostawy gazu za okres zimowy. Wg analityków agencji Reutersa umowa pomoże Madziarom zmniejszyć tegoroczny deficyt na rachunku bieżącym Węgier.   ● [BŚ]   Zyski PLNa (EUR/PLN min.: 4,7905, USD/PLN min.: 4,8074) zmniejszyła spadkowa rewizja prognoz Banku Światowy dot. przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w naszym kraju (z 3,6% do 1,6%). W raporcie BŚ napisano że „tempo wzrostu polskiej gospodarki może w 2023 spowolnić bardziej, niż pierwotnie oczekiwano, ponieważ trwająca w Ukrainie wojna pogorszyła perspektywy popandemicznego odbicia w całej Europie".

Przed nami
   ● [RPP]   Dziś poznamy reakcję krajowej Rady Polityki Pieniężnej na piątkową wiadomość o przyspieszającej inflacji oraz na ostatnie osłabienie złotego. Zwolennicy droższego PLNa liczą na 50-punktową podwyżkę stóp NBP i zapowiedź kontynuacji cyklu ich normalizacji (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7900, USD/PLN: 4,8000). W przypadku mniejszego ruchu lub ogłoszenia końca zacieśniania polskiej polityki pieniężnej nasz pieniądz znajdzie się w o odwrocie (punkty oporu EUR/PLN 4,8300, USD/PLN 4,9000). Oprócz posiedzenia NBP źródłem innych monetarnych emocji będzie rozpoczynające się dziś trzydniowe posiedzenie Sejmu, na którym zaplanowano powołanie nowych członków RPP. W ubiegłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło do Rady Iwonę Dudę i Gabrielę Masłowską, a grupa posłów Lewicy Dariusza Standerskiego i Macieja Szlindera.   ● [ADP,ISM]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut notowań wyznaczą amerykańskie dane nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz aktywności w sektorze usług we wrześniu. Pesymistyczne raporty ADP i ISM mogą zachęcić inwestorów do zwiększenia zakładów na majowy zwrot w polityce Fed, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD 1,0000). Natomiast progresywne wyniki rynku pracy i sektora usług zachęciłyby ich do obstawienia kolejnych podwyżek stóp funduszy federalnych w przyszłym roku, co z kolei byłoby paliwem dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD 0,9950).   ● [OPEC+]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z Wiednia, gdzie odbędzie się szczyt Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i Rosji. Wg Reutersa OPEC+ rozważa zmniejszenie produkcji o ponad milion baryłek dziennie, co byłoby największym cięciem od początku pandemii COVID-19.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.