NBP: zamiast V będzie W

 (środa, 20-10, 8:50)


 Polska: w październiku nastroje konsumentów pogorszyły się.
NBP: aktualne spowolnienie gospodarcze będzie dłuższe od tego wywołanego pandemią.
Putin podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na anektowanych terytoriach Ukrainy.
Rynek długu USA: rentowność dziesięcioletnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od czerwca 2008.
Biden ogłosił plan uwolnienia 15 milionów baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej, które są najniższe od maja 1984.
Kashkari (Fed): nie widziałem jeszcze dowodu, że inflacja przestała rosnąć.
Kurs USD/JPY osiągnął najwyższy poziom od 32 lat.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń, indeks Fed z Filadelfii, amerykański raport jobless claims, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA i wystąpienia publiczne czterech polityków FOMC.

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza publikacja indeksów BWUK i WWUK pokazała, że polscy konsumenci coraz bardziej odczuwają skutki galopującej inflacji oraz przedłużającej się wojny w Ukrainie. W październiku Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej stopniał z -44,2 pkt (we wrześniu) do -45,5. Spośród składowych BWUK najbardziej pogorszyła się ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (- 4,4 pkt). Z kolei Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej, syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, zanurkował z -33,2 pkt (we wrześniu) do -35,7 pkt (w październiku). Na spadek WWUK w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłego poziomu bezrobocia (-6,6 pkt) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (-2,9 pkt).   ● [NBP]   Pesymistyczne prognozy przedstawił także Narodowy Bank Polski, który ostrzegł, że aktualne spowolnienie gospodarcze będzie dłuższe od tego wywołanego pandemią koronawirusa i przyjmie kształt litery W, a nie V. Niepokojące sygnały z GUS i NBP położyły się cieniem na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,8090, USD/PLN max. 4,9281).   ● [USA]   Naszej walucie zaszkodził również powrót zainteresowania konkurencyjnym dolarem (EUR/USD min. 0,9759), który był beneficjentem wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Dochodowość dziesięciolatków osiągnęła najwyższy poziom od czerwca 2008 (max. 4,136%), a dwulatków przekroczyła pułap 4,5% (max. 4,55%), gdyż rynek zaczął wyceniać jeszcze bardziej agresywną ścieżkę podwyżek stóp Fed (dwie podwyżki po 75 pb. do końca roku, a docelowy poziom stóp funduszy federalnych na poziomie 4,95%). Taki scenariusz zakończył dwudniowy rajd na Wall Street (DJIA: -0,33%, S&P 500: -0,67% Nasdaq: -0,85%). Pozytywnie wyróżnił się Netflix, którego akcje zdrożały aż 13% po tym, jak spółka opublikowała lepsze od prognoz wyniki finansowe oraz znaczny wzrost liczby subskrybentów III kw.   ● [JPY, GBP]   Wśród walut G10 na drugim biegunie znalazły się jen oraz funt. Rynek USD/JPY zbliżył się do granicy 150,00 (max. 149,98), przy której analitycy spodziewają się kolejnej interwencji walutowej Banku Japonii i Ministerstwa Finansów. Z kolei kurs GBP/USD spadł do min. 1,1185, gdyż inwestorzy uważają, że mimo wzrostu inflacji CPI do dwucyfrowego poziomu (10,1% r/r), rosnące ryzyko recesji w brytyjskiej gospodarce może zniechęcić Bank Anglii do oczekiwanej wcześniej przez rynek, 100-punktowej podwyżki stóp BoE w listopadzie. Nie bez znaczenia dla kondycji szterlinga jest niestabilna sytuacja polityczna w Zjednoczonym Królestwie. Większość członków brytyjskiej Partii Konserwatywnej chce, by premier Liz Truss zrezygnowała ze stanowiska. Podczas gdy do dymisji podała się minister spraw wewnętrznych Suella Braverman, która złamała przepisy, wysyłając służbowego maila z prywatnej skrzynki.

Przed nami
Dzisiejszy Kalendarz Eko jest naszpikowany ważnymi wydarzeniami z Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [PL]   O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie wrześniowe dane nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Wyniki wyższe od prognoz mogą dodać animuszu złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,8400), a gorsze go uziemić (punkty oporu EUR/PLN: 4,8600, USD/PLN: 4,9300).   ● [USA]   Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 14:30 poznamy indeks Fed z Filadelfii oraz raport jobless claims. Z pierwszego dowiemy się o tym, jak kształtowała się aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed w październiku, a z drugiego jak zmieniła się liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Na makro-agendzie dolara znajdują się także dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym USA we wrześniu (o g. 16:00). Następnie czeka nas szereg wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes oddziału Fed z z Filadelfii Patrick Harker (o g. 18:00), członek zarządu Philip Jefferson (o g. 19:30), członkini zarządu Lisa Cook (o g. 19:45) oraz członkini zarządu Michelle Bowman (o g. 20:05). Jastrzębie wypowiedzi (opowiadające się za utrzymanie 75-punktowego tempa podwyżek stóp Fed do końca roku) i lepsze od prognoz wyniki makro z amerykańskiej gospodarki, zwiększą popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9750). Odwrotny eko-splot może skierować eurodolara w stronę parytetu (najbliższy punkt oporu: 0,9800). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.